V minulosti fungovali, dnes robia viac škody ako poriadku: Upratovacie vychytávky, na ktoré radšej zabudnite

vysávanie

Tieto triky starých mám už dávno neplatia (Zdroj: GettyImages)

Udržiavať domácnosť čistú dokáže zabrať veľa času aj energie. Ak sa k tomu pridajú „triky“, ktoré v konečnom dôsledku nemajú želaný účinok a čistenie treba zopakovať, z upratovania sa stane hotová nočná mora. Mnohé z dobrých rád pritom kedysi skutočne fungovali, so zdokonalenými čistiacimi prostriedkami aj samotnými zariadeniami však stratili svoju funkciu. Pozreli sme sa na to, ktorým sa v prípade, že nepoužívate pomôcky po (pra)starých rodičoch, radšej vyhnite.

Noviny dodajú oknám lesk bez šmúh

Kedysi to skutočne platilo, časy sa však menia a spolu s nimi aj kvalita papiera, na akom sa noviny tlačia. Moderný papier je oveľa tenší než kedysi, čo znamená, že sa rozpadá oveľa rýchlejšie. Mokrý novinový papier v skutočnosti narobí viac neporiadku na oknách aj na vašich rukách, kam sa písmenká ľahko otlačia. Oveľa lepšie je použiť handričky z mikrovlákna.

Prachovka z pier výborne odstráni prach

Prachovky z vtáčích pier iba roznášajú prach a vôbec ho nezadržiavajú. Oplatí sa radšej vsadiť na prachovky z mikrovlákna a jahňacej vlny, ktoré navyše môžete umyť a používať opakovane. Ďalším spôsobom, ako odstrániť prach, je použitie vlhkej handričky alebo vysávača.

Lak na vlasy odstraňuje škvrny od atramentu

Do lakov na vlasy sa kedysi pridával alkohol, ktorý pomohol odstrániť atrament z oblečenia. Laky na vlasy však dnes obsahujú menej alkoholu a často dokonca žiaden, keďže alkohol vlasy vysušuje, a tak sa zmysel jeho použitia na škvrny stratil. Lak na vlasy po sebe navyše zanecháva zvyšky a textílie po ňom často stvrdnú. Na škvrny preto radšej použite obyčajný lieh.

Bielidlo vyčistí úplne všetko

Aj keď je to vynikajúci odstraňovač silných škvŕn a dezinfekčný prostriedok, ktorý navyše poslúži aj na zosvetlenie bielej, bielidlo by nemalo byť riešením pre všetky povrchy. Odborníčka ho radí používať na škvrny na bielizni a plesne v kúpeľni, prípadne dezinfekciu povrchov. Nie však na čistenie mastných sporákov či kuchynských pultov, kde by mal byť súčasťou inej receptúry spolu s ďalšími čistiacimi prísadami. Bielidlo si totiž nedokáže poradiť s čistením tukov.

Ocot je univerzálny čistič

Rovnako ako bielidlo, ani ocot by sa nemal používať na čistenie všetkého. Ocot je vhodný na odstraňovanie tukov a vodného kameňa, takže sa hodí aj na čistenie okien a kávovarov. Neumývajte ním však žulové kuchynské linky a drevené podlahy, ktoré jeho kyslé zloženie môže poškodiť.

Všetko perte v chladnejšej vode

Horúca voda môže niektoré kúsky odevu poškodiť, zmenšiť a spôsobiť vyblednutie farieb. Jednoduchšie sa zdá byť použitie studenej vody, avšak nie vždy je to vhodná alternatíva. Pranie v studenej vode je vynikajúce pre úsporu energie a ochranu farieb. Stále viac čistiacich prostriedkov má dnes zloženie, ktoré funguje aj na relatívne nízkych teplotách, ale niektoré škvrny (napríklad tuky) je potrebné odstrániť horúcou vodou. Teplá voda okrem toho zabíja choroboplodné zárodky účinnejšie, takže plachty, posteľnú a spodnú bielizeň či uteráky určite perte vždy v teplej vode.

Osviežovač vzduchu pomáha čistiť vzduch

Aj keď po nastriekaní môže miestnosť pôsobiť sviežo, skutočne ju vôbec nečistíte. Väčšina osviežovačov vzduchu iba zakrýva pachy vôňou a po jej vyprchaní sa zápach opäť vráti. Oveľa lepšou a prirodzenejšou metódou čistenia vzduchu sú vybrané izbové rastliny ako gardénie alebo fialky africké, ktoré vzduch prirodzene vyčistia a prevoňajú. Ďalšou alternatívou sú esenciálne oleje s antibakteriálnymi účinkami (napríklad čajovníkový). Stačí pár kvapiek zmiešať v rozprašovači s vodou a nastriekať na závesy alebo do priestoru.

Drevo by sa malo často leštiť

Aj keď po leštení môže drevo vyzerať pekne, časté leštenie drevu spôsobuje viac škody ako úžitku. Niektoré leštidlá môžu zmatňovať povrch dreva a priťahovať prach, zatiaľ čo iné sa časom hromadia a spôsobujú tmavnutie dreva. Leštenie dreva chráni len povrch, nie drevo. Pravidelne ho leštite, aby ste ho chránili pred slnkom, teplom a inými škodami, netreba to však preháňať. Leštite radšej šetrne handričkami z mikrovlákna, leštidlo stačí použiť raz-dvakrát do roka.

Najprv povysávať, potom utrieť prach

Aj keď staršie vysávače zvykli víriť veľa prachu, súčasné sú oveľa šetrnejšie. Aj preto platí – najprv utrieť prach, potom povysávať. Takto zachytíte všetok prach, ktorý pri čistení povrchov spadne na podlahu.

Plachty a posteľnú bielizeň stačí prať raz za mesiac

Najlepšie je tak urobiť raz za dva týždne, pri nadmernom potení aj raz za týždeň. Počas spánku sa na bielizni okrem potu usádzajú aj drobné zvyšky suchej kože, ktoré sú rajom pre roztoče. Plachty perte na vyššej teplote – aspoň 60 stupňov Celzia – najmä ak ich následne neplánujete žehliť.

Umývačka riadu sa vyčistí sama

Umývačky riadu zadržiavajú zvyšky jedla, minerály z tvrdej vody, mastnotu aj vodný kameň. Raz mesačne ich preto vyčistite pomocou odporúčaných tabliet.

Práčka sa vyčistí sama

Rovnako ako umývačka riadu, ani práčka nie je samočistiaca. Mnohé práčky majú dnes už zabudované čistiace cykly priamo na ovládacích paneloch – stačí ich nechať ísť naprázdno, prípadne pridať 1 dcl octu. Vyberateľné nádobky na pracie prostriedky čistite aspoň jeden-dvakrát do mesiaca špongiou s pár kvapkami octu. Pri bežnom praní si dávajte pozor na dávkovanie pracieho prostriedku – aj keď ním netreba šetriť, neplatí, že čím viac, tým lepšie. Prací prášok môže zanechať zvyšky mydla na odevoch, ktoré je potrebné opätovne umyť. Sledujte radšej odporúčania na obale.


Objavte ešte viac zaujímavých článkov, receptov a videí!

Zdroj: plnielanu.sk
Odporúčame