Strata blízkeho: Čo pomôže bolesť prekonať a ako o smrti citlivo hovoriť s deťmi?

Smútkové poradenstvo

Smútkové poradenstvo u nás zatiaľ nie je veľmi známe (Zdroj: GettyImages)

Vyrovnať sa s tým, že blízky človek už nie je s vami, je ťažké. Ak s niekým prežijete celý život, uvedomiť si túto stratu môže trvať aj niekoľko mesiacov či dokonca rokov. Práve so stratou blízkeho človeka vám môžu pomôcť odborníci v smútkovom poradenstve. Ak neviete, o čo ide, nevadí – na Slovensku je povedomie o ňom pomerne malé.

Psychológovia vedia nazrieť do vášho vnútra, ak sa im zveríte so svojimi pocitmi. Vďaka tomu vedia, ako vám pomôcť pri strate príslušníka rodiny či dobrého priateľa. Na každého môže smútkové poradenstvo vplývať inak, najmä na deti. Ako vám odborníci pomôžu vyrovnať sa so stratou a ako smrť vysvetliť deťom?

 

Čo to je?  /  Ako sa vyrovnať so stratou?  /  Ako hovoriť o smrti deťom?  /  Smútok pomôžu prekonať odborníci

 

Čo je smútkové poradenstvo?

Smútkové poradenstvo spadá do odvetvia poradenskej psychológie. To znamená, že odborník s vami komunikuje a snaží sa vám pomôcť najmä konverzáciou a nie liekmi. Aj keď z princípu si pri smútkovom poradenstve predstavíte najmä zmiernenie sa so smrťou známeho, nemusí byť na smrť fixované – pokojne to môže byť aj rozchod s dlhoročným partnerom, prípadne rozvod alebo prerušenie dlhoročného priateľstva.

Každý reaguje na tieto zmeny v živote inak. Niekto ich prekoná sám, iní musia vyhľadať odbornú pomoc. A práve v tomto bode môžete vyhľadať odborníka, ktorý vám pomôže vyrovnať sa s akoukoľvek formou straty. Zvyčajne však ide o smrť rodičov, prípadne detí, iného člena rodiny, blízkeho priateľa či dokonca aj nenarodeného dieťaťa.

Psychohygiena alebo terapia?

Všeobecný vzorec na smútkové poradenstvo neexistuje. Psychológ musí spoznať svojho pacienta, dostať sa do jeho vnútra, pochopiť jeho pocity a podobne. Tým, že budete s odborníkom komunikovať, dostanete vaše negatívne emócie von z tela. Nejde však o monológ, ale o dialóg, psychológ vie, čo potrebujete počuť a aj keď by sa vám niektoré postupy zdali dnes čudné, v inom psychickom rozpoložení by vtipné rozhodne neboli.

Je teda smútkové poradenstvo psychohygiena alebo terapia? Ide o kombináciu oboch. Na jednej strane uľavíte svojej mysli a teda aj svojmu telu. Stres a psychické stavy môžu viesť aj k fyzickým problémom. Zároveň však pociťujete istý spôsob terapie, ktorá na vás bude vplývať pozitívne aj napriek negatívne téme. Smútok však neberte ako negatívnu emóciu, je prirodzený a zažívajú ho všetci (a nielen pri strate blízkej osoby).

👉 MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ:
POROVNANIE Elektrokolobežky od A po Z: Prečo sú populárne, čo o nich hovorí zákon a na čo myslieť pri kúpe?

Smútenie v bodoch

Čo je vlastne smútok a ako sa so stratou zmieriť? Touto problematikou sa zaoberá aj Doktor William Wonder. Je členom Americkej psychologickej poradne, študoval na Harvarde a psychológiu praktizuje už viac ako 40 rokov. Vo svojej známej publikácii sa venuje smútkovému poradenstvu a samotný smútok a jeho zmiernenie opísal v štyroch bodoch.

Akceptujte stratu

Môžete uvažovať nad tým, prečo sa to stalo, kto za to môže a prečo práve on/ona, no to váš žiaľ nezmieri, môže ho, naopak, prehĺbiť. Stratu by ste mali akceptovať, lebo je nemenná (ak hovoríme o smrti a nie o odlúčení) a nedá sa vrátiť späť. Popieranie toho, čo sa stalo, problém nevyrieši.

Autor hovorí o ponechaní, respektíve odstránení predmetov, ktoré osoba pravidelne používala. Zachovaním osobných vecí môžete smútok predĺžiť, no zároveň znížiť jeho intenzitu. Naopak odstránením vecí zosnulého, aby ste ich nemali neustále na očiach, si nepomôžete. Toto je vhodná metóda jedine pri odlúčení.

Spracujte bolesť

Smútok bolí. Nie fyzicky, ale duševne. Bolesť sa prejavuje skôr emocionálne, málokedy pristúpi človek k fyzickému ublíženiu. Wonder spomína aj prostredie, ktoré má na spracovanie bolesti veľký vplyv. Vyvetranie mysle napríklad vo forme prechádzky alebo stretnutia s priateľmi môže výrazne pomôcť.

V tomto prípade však môže nastať takzvané odložené smútenie a to môže u niekoho celý proces spracovania predĺžiť. Ani alkohol v žiali nepomôže. Odborník vám podľa vašej povahy vie odporučiť, čo robiť, ale pamätajte, že smútok musíte spracovať najmä vo svojej hlave.

Prispôsobte sa

Dom či byt bez blízkeho sa zdá prázdny. A aj je, to si treba priznať. Po strate sa mení celý náš svet. Akceptovať túto situáciu teda musíte aj na fyzikálnej rovine. Ak ste so zosnulým trávili deň rôznymi aktivitami, budete si musieť nájsť niečo, čo dokážete robiť aj bez neho.

S prispôsobovaním sa zmenenému svetu sa formuje a mení aj vaša identita a rola v živote. Niekedy budete musieť prijať zodpovednosť za iných ľudí, napríklad za vnúčatá (pri strate detí). Život sa zmení vám aj im, všetci sa však musíte so stratou zmieriť po svojom.

👉 MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ:
Priveľký stres z práce či traumatická udalosť, akou je rozvod? Pozor, aby ste nezažili záchvat!

Nezabudnite

Posledným a pre mnohých aj najdôležitejším bodom je nezabudnutie na zosnulého. Nájdite si trvalé spojenie, ktorým stále ostane nejakým spôsobom súčasťou vášho života. Najčastejšie je to vo forme obrazov, prívesku s fotografiami, pravidelnou návštevou miesta posledného odpočinku a podobne.

Meniť sa začnú aj vaše životné ciele. William Wonder vo svojej knihe spomína konkrétne vdovu, ktorá sa po strate muža začala sústrediť na životné ciele, ktoré dokáže splniť aj sama. Spomínanie na zosnulých vás nerobí slabšími. Aj keď vie otvoriť staré rany, časom budete radi, že ste na nich mysleli aj po ich odchode.

Smrť blízkeho očami detí

O smrti sa zvykne mlčať, pokiaľ sú na blízku deti. Podľa mnohých psychológov to nie je vždy dobré. Aj malé deti, ktoré ešte tomuto pojmu nerozumejú a nevedia ho naplno pochopiť, by mali byť o ňom informované. Odborníci tvrdia, že dieťa vo veku 5 – 7 rokov už dokáže rozumieť, že smrť je konečná zastávka v živote a všetko živé raz musí zomrieť.

Často aj dospelí majú o smrti rôzne myšlienky, nechcú ju akceptovať a snažia sa na ňu niekedy aj nemyslieť. Aj deťom by ste o nej mali otvorene hovoriť, no všetko má svoje hranice.

Ako sa rozprávať o smrti s dieťaťom?

Smrť je súčasťou života a tak by to mali chápať aj deti či tínedžeri. Ako im vysvetlíte smrť, tak ju počas najbližších rokov budú aj chápať. Ak neviete, kedy sa máte s deťmi o smrti zhovárať, odborníci poradia, kedy by ste tak mali urobiť a akou formou.

  • Deti do 2 rokov života: Malé deti konceptu smrti nechápu. Vedia však reagovať na duševné rozpoloženie ich matky či otca a psychickú stabilitu vedia vycítiť. Taktiež postrehnú chýbajúceho člena rodiny, tváre si pamätajú už deti v 8 mesiacoch života. Keď si stratu osoby uvedomia, často plačú a odmietajú hračky. Vytvorte im harmonogram, ktorý im pomôže dočasne privolať iné myšlienky.
  • Deti od 2 do 5 rokov života: Možno ste sami postrehli, že malé deti, najmä v predškolskom veku, zaujíma smrť najmä zvierat. Slovom „mŕtvy“ im môžete vnuknúť do povedomia myšlienku, že je zviera v inom stave. Spojte toto slovo s ďalším – „navždy“. Tak im vysvetlíte, že smrť je trvalá a nedá sa zvrátiť. V tomto veku môžu mať deti po strate blízkeho narušený spánok. Oni očakávajú, že sa zosnulý vráti, a preto slová ako „stratený/spí/odišiel“ nepoužívajte, zmätiete ich.
  • Deti na základnej škole: Na základnej škole sa formuje myslenie dieťaťa najviac. Pochopí, že Ježiško nenosí darčeky, že v živote sú aj povinnosti a malo by pochopiť aj to, že smrť je síce nemenná, no na druhej strane aj prirodzená. Vysvetlite im, že ide o súčasť života. Žiaci už potrebujú úprimné odpovede, ktoré majú logiku a vedia si ich spojiť s niečím, čo prípadne počuli v škole. Taktiež ich uistite, že za smrť blízkeho v žiadnom prípade nemôžu, majú totiž tendencie si to myslieť.
  • Tínedžeri: Tínedžer je človek, ktorý prechádza od závislosti od rodičov k vlastnej nezávislosti. V tomto veku majú mladí ľudia často svoje názory aj o smrti. Rodinné diskusie na túto tému by ste mali aspoň párkrát absolvovať (podobne ako náuku o sexe). Ak dieťa v mladom veku prišlo o blízkeho, jeho znalosť o smrti sa môže meniť, preto otvorenú diskusiu neberte na ľahkú váhu.
👉 MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ:
Ste na internete v bezpečí? Takto ochránite svoj počítač aj bankový účet, aby ste nenaleteli podvodníkom

Pomôžu odborníci

Nie všetci môžu byť odborníkmi na všetko a preto v prípade, že sa neviete zmieriť so stratou blízkej osoby, alebo neviete, čo presne povedať deťom, rozhodne vyhľadajte psychológa. Smútkové poradenstvo je vec, ktorej sa títo odborníci venujú a pomôžu vám aj vašim deťom zadaptovať sa do života bez blízkej osoby. Znova sa začleniť do života nemusí byť pre každého jednoduché.

Pomôcť vám vedia aj v neziskovom organizačnom združení Kolobeh života, ktoré sa tejto smútkovej terapii venuje. Odborníci tu pomáhajú ľuďom, ktorí potrebujú pomoc so spracovaním svojho smútku. Aj keď je smrť míľnikom na ceste každého z nás, nie pre všetkých je samozrejmé to pochopiť.

Hľadali ste po smrti blízkeho psychológia?

 

Zdroj: plnielanu.sk, psychologia.sk, childbereavementuk.org
Odporúčame