Priveľký stres z práce či traumatická udalosť, akou je rozvod? Pozor, aby ste nezažili záchvat!

Panika a úzkosť

Panika a úzkosť vám môžu znepríjemniť život (Zdroj: GettyImages)

O duševnom zdraví sa hovorí čoraz viac. A to je dobré. Psychické a duševné zdravie je základom správneho fungovania. Nejde síce o podložené tvrdenie, avšak hovorí sa, že aspoň jeden z troch dospelých ľudí zažije počas svojho života najmenej jeden záchvat paniky alebo úzkosti.  Aj preto je dobré vedieť, ako zabrániť záchvatom paniky a aký je rozdiel medzi ňou a úzkosťou.

Panika a úzkosť nie je to isté

Úzkosť je odpoveďou na stres. Môže ísť o pocit strachu, znepokojenia a obáv. Takéto pocity nastávajú v prípadoch, kedy sa človek cíti pod stresom, je frustrovaný alebo nahnevaný.  Úzkosť môže byť mierna, stredná alebo ťažká.

Záchvaty paniky prichádzajú náhle. Zahŕňajú intenzívny a často ohromujúci strach. Sú sprevádzané veľmi náročnými a výraznými fyzickými príznakmi, ako sú rýchly tlkot srdca, dýchavičnosť alebo nevoľnosť. Takýto záchvat môže byť neočakávaný alebo očakávaný. Druhý menovaný je spôsobený napríklad fóbiou.

Rizikové faktory

Úzkosť a záchvaty paniky majú podobné rizikové faktory. Môže ísť napríklad o:

  • prežívanie stresujúcej životnej udalosti, akou je smrť blízkeho alebo rozvod,
  • duševnú poruchu,
  • zažitie traumatickej udalosti, alebo ak sa staneme svedkom traumatickej udalosti, napríklad autonehody,
  • užívanie drog a alkoholu,
  • prežívanie pretrvávajúceho stresu a starostí.

Určenie diagnózy

Ak máte pocit, že sa vás niečo z vyššie uvedeného týka, rozhodne vyhľadajte lekára. Ten pomocou krvných testov, EKG, fyzického vyšetrenia alebo psychologického hodnotenia určí správnu diagnózu. Je možné, že vás pošle k psychológovi, ktorý vám pomôže zvládnuť záchvaty úzkosti či paniky. V psychológii sa na ich zvládnutie využívajú apríklad kognitívno-behaviorálna terapia, expozičná terapia alebo rôzne relaxačné techniky.

Zvládnuť takéto ochorenia sa dá aj pomocou predpísaných liekov. Najčastejšie ide o antidepresíva či beta-blokátory, ktoré môžu pomôcť zvládnuť niektoré fyzické symptómy ako zrýchlená srdcová frekvencia.

👉 MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ:
Strach z verejných toaliet: Kedy ide o vážny problém a ako ho riešiť?

Dopomôcť si môžete aj sami

Lekárska pomoc je nevyhnutná. Okrem dodržiavania predpísaného postupu od lekárov však môžete skúsiť zlepšiť svoj zdravotný stav aj vy. Ide o zmenu životného štýlu, ktorá zahŕňa napríklad viac cvičenia vrátane meditácie.

Dôležité je tiež zbaviť sa stresujúcich faktorov ako práca, zlá partnerská situácia a iné. Pomoc sa skrýva aj v kuchyni. Do svojho jedálnička zaraďte viac zeleniny a ovocia, jedzte celkovo vyváženú stravu a obmedzte nielen alkohol, ale aj kávu a čierny čaj. Nezabudnite tráviť čas s ľuďmi, ktorých máte radi a s ktorými sa môžete porozprávať.

Zdroj: plnielanu.sk, sawakinome.com, healthline.com
Odporúčame