Meditácia ako cesta k psychickej pohode aj úspechu: Zistite, ako s ňou začať!

Senior

thinkstockphotos.com

Meditácia má mnoho foriem. Spoločným znakom je však zharmonizovanie ducha a tela, odpútanie sa od starostí, prečistenie hlavy a naštartovanie ozdravných procesov v tele. Nie je podstatné, akú cestu meditácie si vyberiete, ak sa jej začnete venovať, výsledky sa dostavia.

Pozitíva meditácie

Predtým, ako sa ponoríte do hĺbky vlastnej mysle, je dobré poznať výhody, ktoré takéto odpútanie sa od kolobehu bežného života prináša. Meditáciou sa dlhé roky zaoberajú neurológovia, psychiatri aj terapeuti a všetci sa vyjadrujú v jej prospech, dokonca bez vedľajších účinkov. Vedci z Laboratory of Neuro Imaging v Kalifornii medzi hlavné prínosy zaradili:

 • lepšiu pozornosť
 • lepšie vnímanie signálov tela
 • posilnenie mozgových funkcií a spomalenie procesu starnutia
 • úľavu pri chronických bolestiach
 • zlepšenie pohyblivosti
 • ústup depresií
 • zlepšenie sebadôvery
 • zníženie stresových hormónov a tlaku krvi
 • lepší spánok
 • zlepšenie pamäte
 • lepšie nápady a schopnosť sa sústrediť
 • zlepšenie imunity a obranyschopnosti
 • vyššia miera pocitu šťastia v živote

Mohlo by vás zaujať: Ktorý druh jógy je ideálny práve pre vás?


Meditácia dychu

Ide o jednu z najzákladnejších meditačných techník, údajne ju praktizoval aj sám Buddha. Medituje sa v pozícii lotosového kvetu, teda s prekríženými nohami. Ak je táto pozícia nepríjemná, môžete aj sedieť. Chrbát by mal byť vzpriamený. Sústreďte sa iba na svoj dych. Na to, ako prúdi do vášho tela, alebo ako ho pociťujete na končeku nosa. V prvých momentoch vám môže myseľ blúdiť sem a tam. Nie je ľahké udržať sústredenie, ale práve cvikom sa budete vedieť viac ovládať, začnete dosahovať výsledky a meditáciu si budete viac užívať.

Vizualizačná meditácia

Môžete sa jej venovať so zatvorenými očami a v mysli sa sústreďte na konkrétny obraz a želanie. Vizualizujte si zdravie, ako skvele chodíte, ak vás napríklad trápi koleno. Vizualizovať si môžete radosť, šťastie vašu dovolenku. Precíťte obraz komplexne. Snažte sa cítiť dotyk vetra aj pocity, ktoré prežívate. Takto si obraz môžete ľubovoľne preciťovať a dokonca týmto spôsobom sa aj liečiť a úspech si pritiahnuť.


Mohlo by vás zaujať: 6 cvičení na pevnú vôľu: Robte ich každý deň a budete silnejší


Meditácia na plameň sviečky

Veľmi vhodná pre začiatočníkov. Plameň sviečky totiž neustále mení svoj tvar, čím má väčšiu šancu, že zaujme pozornosť a myšlienky prestanú blúdiť. Sústreďte sa iba na plameň. Vnímajte jeho tvary, nevnímajte okolité zvuky ani rušivé vplyvy. Pozerajte sa na svetlo a nechajte ho spáliť všetky myšlienky, ktoré vás trápia. Takto stačí meditovať 10 až 15 minút a uvidíte, že po skončení rozjímania pocítite viac energie.

Meditácia v chôdzi

Obľúbený spôsob napríklad pri prechádzke lesom. Kráčajte lesnou cestou a snažte sa zabudnúť na všetky myšlienky, ktoré máte. Vnímajte iba vôňu lesa, zvuky, zamerajte sa na silu prítomného okamihu. Vezmite do svojej mysle prítomnosť. Vnímajte všetko tu a teraz, bez minulosti, budúcnosti aj otáznikov. Kráčajte, vnímajte a mysli dajte pohov. Bude to jedna z najkrajších prechádzok aké zažijete.


Venujete sa meditácii? Napíšte ostatným čitateľom svoje skúsenosti v diskusii pod článkom.

Zdroj: thinkstockphotos.com, thinkstockphotos.com, Alex
Odporúčame