Dopravná nehoda vás môže stretnúť kedykoľvek: Viete, ako postupovať?

Dopravná nehoda

SITA

Mnohí z vodičov sú pri nehode zaskočení a nemajú takmer ani tušenia ako v nepríjemnej situácii postupovať. Poskytnutie prvej pomoci je samozrejmosťou, no čo robiť v prípade, že ste sa s niekým len ťukli, prípadne nechcete privolať políciu?

Stačí dohoda na mieste

Ak ste účastníkom dopravnej nehody, ktorá nie je príliš vážna, máte možnosť dohodnúť sa s druhým spoluúčastníkom. Nemusíte volať ani políciu. V každom prípade majte so sebou tlačivo „Správa o nehode“. Jeho európskym ekvivalentom je „Európsky záznam o nehode“. Toto tlačivo musíte vyplniť povinne, navyše sa na ňom nachádza aj návod na postup, takže sa nemáte čoho obávať.


Najlepšie informácie o autách a motorizme nájdete na podkapotou.sk


Keď nie ste na vine

V prvom rade si zistite mená a adresy všetkých zúčastnených nehody, ideálne aj jej svedkov. Ak obe strany uznajú, že ste v tom nevinne, máte právo požiadať vinníka o predloženie občianskeho preukazu, či pasu. Hlavne si nezabudnite vypýtať doklad o poistení vozidla, kde si zistíte jeho poisťovňu, rovnako aj číslo dokladu o poistení. Toto číslo býva zhodné s číslom poistnej zmluvy.

Zistite si, či vozidlo patrí účastníkovi nehody a ak nie, zapíšte si aj meno vlastníka, respektíve firmy, ktorej vozidlo patrí. V tomto prípade nezabudnite ani na IČO. Ďalšími dôležitými údajmi sú značka a typ vozidla, spolu s evidenčným číslom (ŠPZ). Pokiaľ vám nebude chcieť vinník poskytnúť jeho poistné údaje, máte ešte jednu možnosť. Potrebné údaje si nájdete na internetovej stránke www.skp.sk.

Všetko si odfoťte

Vyplnenie správy o nehode však nie je všetko. Odfoťte si celú situáciu autonehody, jej blízke okolie, vrátane dopravných značiek. Tie budú dôkazom, že ste nehodu nezavinili vy. Rovnako si zaznamenajte aj rozsah škôd, aby ste sa vyhli riziku podvodu. Ak nemáte po ruke klasický fotoaparát, bohato postačí aj mobil.


Mohlo by vás zaujímať: Čakajú vás dlhé hodiny za volantom? Zvládnite ich bezpečne a v pohode


Zapojte poisťovňu

Ak máte možnosť, privolajte si na pomoc poisťovňu. Jej zástupca uskutoční obhliadku vozidla buď priamo na mieste alebo tam, kde bude vozidlo odtiahnuté. Zistí sa tak predpokladaný rozsah škôd. Výhodu majú tí klienti poisťovní, ktorí majú v poistke zahrnuté aj asistenčné služby. V tom prípade vám poisťovňa zaistí buď ubytovanie, náhradné vozidlo, alebo aspoň cestu z miesta nehody.

Keď máte auto na lízing

Ešte jedno upozornenie pre vodičov, ktorí majú auto na lízing. Preštudujte si zmluvu, nakoľko je možné, že vaša lízingová spoločnosť bude chcieť byť o nehode informovaná. Môžete mať voči nej isté záväzky, najčastejšie sa stretnete s povinnosťou uskutočniť opravu v niektorom z autorizovaných servisov.

Ak ste na vine vy

Pokiaľ je vina na vašej strane, automaticky poskytnite druhému vodičovi všetky spomínané údaje. Vyhnete sa tak nedorozumeniu a zbytočnému vyhroteniu stresovej situácie. Po spísaní Správy o nehode vás čaká oproti predchádzajúcemu postupu ešte jedna zmena. Musíte nahlásiť poistnú udalosť tej poisťovni, pri ktorej ste poistený. Neodkladajte si to na poslednú chvíľu. Povinnosť nahlásiť udalosť máte do 15 dní ak sa stala na území Slovenska, ak v zahraničí, lehota je predĺžená na 30 dní.


Mohlo by vás zaujímať: Čierna skrinka už aj v autách: Usvedčí aj cestných pirátov a pomôže pri nehode


Kedy sa bez polície nezaobídete?

– v prípade, že škoda presiahla 3 990 eur

– v prípade, že došlo k zraneniu, či úmrtiu

– ak došlo k poškodeniu majetku tretích osôb, prípadne majetku vo vlastníctve štátu

– ak nie je zrejmý priebeh nehody, prípadne nedôjde k dohode medzi účastníkmi

– ak je podozrenie, že vinník je pod vplyvom nedovolených látok

Dopravná nehoda sa dá vyriešiť aj bez účasti polície, treba však na to predovšetkým objektívnosť na oboch zúčastnených stranách. Hlavne nespanikárte a v žiadnom prípade sa nesnažte z miesta nehody utiecť. Môžete byť totiž aj právne stíhaný. Aj v tomto prípade platí, že najlepšie je zachovať si chladnú hlavu.


Boli ste už niekedy účastníkom nejakej dopravnej nehody? Ako to dopadlo? Napíšte ostatným čitateľom do diskusie pod článkom.

Zdroj: SITA, SITA, David
Odporúčame