Pociťujete časté svalové kŕče? Zbavíte sa ich jednoduchšie, než by ste čakali

Bolesť

gettyimages

Nepríjemný sťah, bolesť a neschopnosť pohnúť zasiahnutým miestom sú príznaky známe pre každého, kto trpí svalovými kŕčmi. Postihujú rovnaké percento žien aj mužov. S vekom sa objavujú častejšie, najmä v nohách, chodidlách alebo na krku.

Prudké napnutie svalu môže prísť počas noci a bolesť, ktorú spôsobí, bráni pokojnému spánku. Príčin ich vzniku je niekoľko. Od dehydratácie, až po vážnejšie problémy, akými sú napríklad krvná zrazenina alebo nedostatok minerálov. Ak týmto problémom trpíte dlhodobo a objavuje sa čoraz častejšie, pravdepodobne si kladiete otázku, ako sa tejto nepríjemnosti zbaviť. Máme pre vás dobrú správu – ide to aj prírodnou cestou.

Prečo vznikajú?

Kŕč je samovoľné stiahnutie svalu v tele. Sprevádza ho pocit stuhnutia a bolesť. Miesto, z ktorého vychádza, je napnuté a tvrdé na dotyk. Väčšina z nich nepoukazuje na závažné ochorenie, nemusíte sa preto báť. Ich výskyt je najčastejšie spojený z malým príjmom tekutín, prílišnou fyzickou námahou alebo nedostatkom vitamínov a minerálov. Medzi tie najdôležitejšie patrí horčík a draslík, ktoré prispievajú k správnej funkcii svalov. Najviac ohrozenými sú v tomto prípade ľudia po 65. roku života, tehotné ženy a diabetici. Výskyt sa ale môže objaviť kedykoľvek a u kohokoľvek. Ak vás trápia príliš často, povedzte o tom svojmu lekárovi. Dovtedy ale môžete vyskúšať 4 účinné spôsoby, ako prejavy kŕčov zmierniť.

Náš tip na zaujímavé podujatie: Marco Rajt & Band 

1. Strečing

Pravidelné naťahovanie a zohrievanie svalov pomôže ich bezproblémovému fungovaniu. Ideálny však nie je každý šport. Beh alebo dlhé prechádzky sú skvelé pre srdce a pomáhajú spáliť kalórie, avšak monotónny pohyb svalov môže niektoré z nich skrátiť. Venujte preto čas naťahovaniu, najmä na nohách, rukách, krku a chrbte. Ideálnym časom na strečing je večer, pretože svaly sú mäkké a uvoľnené. Po natiahnutí je výborné dopriať si masáž, alebo použiť výhrevnú podložku, vďaka ktorej sa telo ešte viac uvoľní.

2. Horčík

Nedostatok tohto minerálu sa môže prejaviť práve častými kŕčmi. Pomáha uvoľňovať svaly, zbavuje nás bolesti po cvičení a pomáha tkanivu regenerovať sa. Zvoliť môžete doplnky stravy s obsahom magnézia, no potrebnú dennú dávku získate aj z bežných potravín. Na jeho obsah sú bohaté najmä:

  • semienka a orechy
  • pre zdravie našich svalov je vhodná aj konzumácia rybieho mäsa
  • milovníkov sladkého poteší, že horčík nájdeme aj v horkej čokoláde

Ak vás trápia časté kŕče, denná dávka by sa mala pohybovať okolo hodnoty 350 – 600 miligramov.

Mohlo by vás zaujímať: Trápia vás kŕče v nohách? Zistite, ako sa im vyhnúť!

3. Pitný režim

Keď telu nedoprajeme počas dňa dostatok tekutín, kŕče sa objavia predovšetkým v spánku. Čistá voda je dôležitá pre fungovanie celého organizmu a všetkých dôležitých orgánov. Denne sa odporúča vypiť aspoň 2 litre čistej vody, počas leta je dobré toto množstvo zvýšiť až na 3 litre. Pravidelný pitný režim pomôže z tela vyplaviť toxíny a baktérie, prispeje k funkcii mozgu a zlepší stav pokožky. Kŕče spôsobené dehydratáciou vznikajú najčastejšie počas jari a leta, kedy telo stráca tekutiny potením.

4. Teplo

Častý pobyt v klimatizovaných miestnostiach alebo nedostatočná vrstva oblečenia počas chladných mesiacov rovnako prispieva k tvorbe bolestivých kŕčov. Teplo svaly uvoľňuje, čím pomáha nielen k celkovej relaxácii, ale funguje aj ako prevencia pred vznikom sťahov. Ak vás problém trápi najmä v noci, skúste použiť hrubšiu prikrývku, alebo výhrevnú podložku. Pri akútnom stave môžete na uvoľnenie použiť termofor alebo jemnú masáž. Tento postup je vhodné nasledovať aj po športe alebo cvičení, kedy sú svaly namáhané.

Čo pri svalových kŕčoch najviac pomáha vám? Napíšte ostatným čitateľom tipy do diskusie pod článkom.

Zdroj: Stanka, gettyimages
Odporúčame