Chronická obštrukčná choroba pľúc postihuje prevažne fajčiarov: Aký stav pacientom hrozí?

Pľúcne ochorenie postihuje najmä fajčiarov (Zdroj: Freepik/pressphoto)

Fajčenie zapríčiňuje až 85 % prípadov vzniku chronickej obštrukčnej choroby pľúc (CHOCHP). Ide o štvrtú až piatu najčastejšiu príčinu úmrtí na svete. Postihnúť môže dokonca aj človeka, ktorý uprednostňuje elektronické cigarety. Upozorňuje na to pneumológ nemocnice v Handlovej Jozef Kubík.

„CHOCHP sa prejavuje najmä kašľom, spravidla s produkciou hlienov, dýchavicou, ktorá sa postupne rozvíja a zhoršuje. Najprv sa objavuje len pri námahe, v neskorých štádiách aj pri bežných činnostiach a v pokoji,“ spresnil Kubík.

Medzi ďalšie príznaky podľa neho patria aj pocit diskomfortu na hrudníku, niekedy nešpecifické bolesti a často sa objavujúce vŕzgavé či pískavé fenomény na hrudníku. Priebeh ochorenia aj riziko úmrtnosti značne ovplyvňujú ostatné ochorenia, na ktoré sa pacient lieči. Nezanedbateľné nie sú ani jeho prístup a návyky.

Rizikovým faktorom vzniku CHOCHP je najmä fajčenie, no chorobu môžu podnietiť aj znečistenie vzduchu vo vonkajšom prostredí, profesionálna expozícia, organický a anorganický prach, znečistenie vzduchu v domácnosti – kúrenie a varenie spaľovaním biomasy v zle vetraných obydliach.

„Okrem toho sú dôležité aj faktory samotného jednotlivca – genetická výbava, pohlavie, vek, opakované respiračné infekcie, socioekonomický status. Pri CHOCHP je viac ako 85 percent pacientov fajčiarov alebo bývalých fajčiarov. Fajčenie je tak jedným z najvýznamnejších faktorov vzniku CHOCHP,“ ozrejmil Kubík.

Podľa odborníka je na prevenciu ochorenia dôležitá hlavne osveta, aby ľudia nezačali fajčiť. Skoré ukončenie a odvykanie od fajčenia však taktiež veľmi pomôžu. „Dokonca aj dnes moderné elektronické cigarety sa v tomto ohľade nestali záchranou, skôr naopak. Sú rovnako, ak v niektorých ohľadoch nie ešte viac škodlivé pre ľudský organizmus ako klasické cigarety. Za spomenutie však okrem fajčenia určite stojí aj ochrana životného prostredia a eliminácia znečistenia vzduchu,“ uviedol odborník.

Základnými liečebnými metódami sú ukončenie fajčenia a režimové opatrenia, pomáhajú i lieky prevažne v inhalačnej podobe. Lekár pripomenul, že CHOCHP sa síce liečiť dá, no nejde o vyliečiteľné ochorenie. V jeho terminálnom štádiu totiž zostáva pacient závislý na kyslíku.

👉 MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ:
Ako spolu súvisia nočné svetlo a príjem potravy? Prečítajte si, čo skúma táto slovenská študentka!

„Pacienti s CHOCHP majú častejšie kardiovaskulárne príhody, infarkt myokardu, srdcové zlyhanie, cievnu mozgovú príhodu, trápi ich vysoký tlak, častejšie majú aj diabetes mellitus,“ vymenoval pneumológ. Pacientom tiež podľa neho často diagnostikujú rakovinu pľúc, ale aj iné typy rakoviny. Okrem toho sú náchylnejší na zápaly pľúc a respiračné virózy, rozvíja sa u nich i depresia.

Zdroj: plnielanu.sk, TASR
Odporúčame