Ako sa zbaviť ôs a sršňov? Pomôžu jednoduché pasce aj tieto prírodné odpudzovače

Osie hniezdo

Osy a sršne sú nepríjemným hmyzom (Zdroj: GettyImages)

Osy a sršne vzbudzujú prirodzený rešpekt, pretože sa nám spájajú s bolestivým bodnutím. Počas leta a na jeseň sa koncentrácia týchto žlto-čiernych bojovníkov v záhrade a okolo domu zvyšuje. Ako sa zbaviť ôs a sršňov, ktoré vás obťažujú pri posedení v exteriéri a opakovane lietajú dovnútra? A čo robiť, ak objavíte ich hniezdo?

Pod stromami popadané hrušky, jablká, slivky, sladké strapce hrozna, dobroty na záhradnom stole… Je ťažké odolať toľkým lákadlám, preto nečudo, že je tento blanokrídly hmyz ochotný riskovať svoj život, len aby sa dostal k dávke chutnej obživy. Kým včely samotárky uprednostňujú nektár a peľ z kvitnúcich rastlín, dospelé jedince sršňov a ôs majú ako hlavný zdroj obživy prezreté ovocie a sladkú ovocnú šťavu. Nepohrdnú ani sladkými limonádami a dezertmi. A keďže po prípadnom bodnutí nehynú, ak s nimi prídete do blízkeho kontaktu, odchádzate nielen s jedným, ale aj viacerými bodnutiami.

Ak sa navyše tieto druhy hmyzu usídlia v bezprostrednom okolí ľudských bydlísk, vytvárajú neželanú zvukovú kulisu a môžu znamenať veľké nebezpečenstvo. Alergickou reakciou po bolestivom bodnutí sú ohrození najmä ľudia, ktorí ešte bodnutie neutŕžili, malé deti a ľudia s oslabenou imunitou.

Osy a sršne – základná charakteristika

Osa obyčajná

Tento blanokrídly hmyz so žlto-čiernym sfarbením dorastá do dĺžky 10 až 20 mm. Osy žijú v organizovaných skupinách a sú považované za užitočný hmyz. Požierajú vošky a patria k hlavným opeľovačom mnohých rastlín bez rozdielu. Z požutého dreva si na suchých a bezveterných miestach stavajú hniezda s priemerom až 30 cm, ktoré v jednom roku obýva do 2 000 jedincov.

Môže ísť o hniezda v zemi, pod strechou či v dutinách stien. Osy na zimu hniezdo opúšťajú a nevracajú sa do neho. Kráľovná si po spárení so samcami hľadá úkryt, v ktorom prezimuje, aby na jar nakládla vajíčka a založila novú kolóniu – už na novom mieste.

 

 
 
 
 
 
Zobraziť tento príspevok na Instagrame
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

 

Príspevok, ktorý zdieľa Insektenwelt (@insektenwelt_schildesche)

Sršeň obyčajný

Jedince sú na prvý pohľad takmer na nerozoznanie od ôs, avšak s tým rozdielom že sú priemerne 1,5- až 2-krát dlhšie a miesto čiernej farby im dominuje tmavohnedá. Podobne ako osy, aj sršne si zakladajú kolónie s jednoročnou životnosťou. Jedno hniezdo dosahuje priemer 30 až 90 cm, pričom ho obýva 100 až 200 sršňov, vo výnimočných prípadoch až 1 000 kusov. Sršeň je považovaný za menej agresívny druh hmyzu, no pri pocite ohrozenia bodá viacnásobne.

 

 
 
 
 
 
Zobraziť tento príspevok na Instagrame
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

 

Príspevok, ktorý zdieľa Nicklas Jansson (@dorcatoma_bee_and_nature)

<script>

Aby vonkajšie stolovanie nebolo lákadlom ani rizikom

Sedíte práve teraz na terase a máte nevítanú spoločnosť? Osy a sršne pôjdu priam neúnavne za svojou obživou. To najlepšie, čo sa dá urobiť, je vytvoriť tieň (obľubujú lietanie na slnku) a všetky pokrmy a nápoje prekryť a zabezpečiť pred ich návštevou.

Na taniere a misy používajte sieťované poklopy alebo plné veká. Pozor na nápoje so slamkami. Osa totiž môže nepozorovane vojsť do slamky a ste len kúsok od katastrofy. Každé sústo či glg po pauze preto dôkladne kontrolujte. Okrem toho urobte aj niekoľko nasledujúcich opatrení, aby sa záhradnému sedeniu či altánku bodavý hmyz vyhýbal.

Jednoduché domáce tipy, ako sa zbaviť ôs a sršňov

  • Pravidelne zbierajte popadané zrelé ovocie. Jeho aróma je pre osy a sršne neodolateľná a na vašu záhradu môže prilákať stovky kusov lietajúceho hmyzu. Ak máte v pláne založiť kompost, je lepšie umiestniť ho čo najďalej od diania na záhrade.
  • Nepoužívajte žltú farbu – na slnečníku, oblečení ani na prestieraní či riade. Na bodavý hmyz pôsobí žltá farba ako magnet.
  • Osy, včely a sršne odpudzujú octová aróma, citrón, klinček aj cesnak. Okolo posedenia rozložte misky s octom, na stôl položte polovice citróna napichané klinčekmi, na okolité dreviny alebo pergolu zaveste drievka potreté strúčikmi cesnaku. Nie nadarmo viseli kedysi cesnakové vrkoče pri vstupe do domu. Pôsobili ako silný odpudzovač na rôzne druhy hmyzu.
  • Bazalka, muškáty (najmä muškát citrónový) a citrónová tráva sú vysokoaromatické a obsahujú látky, ktoré tento druh hmyzu zďaleka obchádza. Tieto tri obľúbené rastliny sa vám odvďačia nielen krásnym vzhľadom. Pestovať sa dajú bez problémov v kvetináčoch, preto ak sa niekam osy alebo sršne často vracajú, stačí sem presunúť zelený prírodný repelent.

Pasce na hmyz – doma pripravené, aj kupované

Ak to nejde s odpudzovaním, na rad prichádza lapanie hmyzu do pascí. Pozrite si náš populárny návod na skutočne fungujúcu pascu na osy, ktorá je nenáročná na prípravu a hotová behom okamihu.

Budete potrebovať iba PET fľašu, lepiacu pásku, šnúrku a sladký nápoj. Hmyz, ktorý sa nechá oklamať a vletí dnu, sa už von nedostane. Jeho krídla sa zlepia alebo zmáčajú. Odporúčame tieto pasce rozmiestniť na pozemok tak, aby neboli na miestach, kde trávite čas.

Na trhu nájdete aj hotové lapače na osy (napríklad od značky Tescoma), ktorých žltočierny dizajn dáva jasne najavo, koho chce prilákať. Fungujú na rovnakom princípe ako doma vyrobené lapače z fliaš, no vyzerajú ako dekorácia a sú menej esteticky rušivé.

Hniezdo v dome? Chce to premyslený postup 

Veľký problém nastáva, ak si osy alebo sršne vytvoria hniezdo u vás doma. Spočiatku nie je obyvateľov hniezda počuť, akonáhle je ale hniezdo početne osídlené, aktivita hmyzu je zreteľná. Hmyz si hniezdo postaví na bezpečnom mieste. Môže ísť o povalu, dutinu v stene, sú známe aj prípady, kedy výstavba hniezda trvalo znehodnotila izoláciu strechy. Osy vytvárajú svoje hniezda dokonca aj v podzemných dutinách.

Ak natrafíte na malé hniezdo, zrejme si poradíte sami.

  • Oblečte sa tak, aby ani kúsok vašej kože nezostal odokrytý. Konce rukávov a nohavíc zapravte.
  • Na tvár použite kuklu alebo minimálne okuliare a šatku, ktorá bezpečne zakryje aj uši a krk.
  • Visiace hniezdo zhoďte do husto tkaného vreca alebo pevnej škatule a okamžite uzatvorte. Ideálne je pristupovať k hniezdu v noci, kedy hmyz spí a jeho reakcie sú pomalšie.
  • Aj tak si pripravte cestu úniku, nemajte pri sebe žiadnych pozorovateľov a pamätajte, že osy aj sršne rýchlo okolo seba šíria poplašný pach. Už jeden mŕtvy jedinec zaktivuje celú pomstychtivú čatu.

Čo urobíte s odchyteným hniezdom, je len na vás. Hmyz môžete vypustiť do prírody alebo hniezdo zlikvidovať. Na veľké hniezdo s komplikovaným prístupom je lepšie privolať pomoc odborníkov – včelárov alebo firmu zaoberajúcu sa dezinsekciou. Hasiči vám môžu pomôcť len v určitých prípadoch, nie na vašom súkromnom pozemku.

Pri likvidácii podzemného hniezda je dobré vedieť, že do hniezda vedie viac vstupov. Kým budete z jednej strany liať horúcu vodu, sypať piesok alebo liať sadru, z druhej strany sa do vás pustia agresívne osy.

Umelé hniezdo ako účinná prevencia

Boj s osami a sršňami nemusí byť jednoduchý, dobrou správou však je, že budúci rok sa nemusí opakovať. Hniezdo slúži jednej početnej rodine iba jednu sezónu a od neskorej jesene zostáva opustené. Ak sa vám ho podarí úplne zničiť, nebude mať na rok ani nových nájomníkov.

Nechcete, aby sa situácia opakovala? Zaveste na povalu, pod previs strechy či do blízkosti altánku umelé osie hniezdo. Je to jednoduchá napodobenina z prírodných materiálov, no jej účinok býva prekvapujúci. Osy a sršne nemajú rady susedov a nepostavia si hniezdo v blízkosti konkurencie.

Bonus na záver: Čo robiť, ak dôjde k uštipnutiu hmyzom?

Odporúčame pozrieť si naše články, kde nájdete viacero užitočných tipov.

Ako bojujete proti otravným osám a sršňom?

Sledujte náš Facebook

Zdroj: Plnielanu.sk
Odporúčame