Prechádzka na čerstvom vzduchu v prírode je výborným relexom. Pravda, ak nám ju neznepríjemní dotieravý hmyz. Niekedy si z takéhoto výletu či len obyčajného posedenia v záhrade môžeme odniesť štípance, ktoré pália, svrbia a nepekne opúchajú. Ako s nimi bojovať a čo najviac ich zmierniť?
Prvá pomoc: studený obklad
Uštipnutie hmyzom spravidla sprevádza začervenanie a pocit pálenia a svrbenia. V rámci prvej pomoci na ich zmiernenie úplne postačí studený obklad, ktorý prináša takmer okamžitú úľavu. Ak sa miesto zapaľuje, okrem ľadu môžete užiť aj protizápalové lieky, napríklad ibuprofen. V lekárničke je tiež vhodné mať krém s chladivým účinkom a s obsahom látok, ktoré potláčajú svrbenie a alergickú reakciu.
Mohlo by vás zaujať: Vytáčajú vás štípance od komárov? Pomôže eukalyptus, levanduľa i škorica
Nakuknite do špajze a chladničky
Ak fenistilový gél či krém nemáte, určite v komore či chladničke nájdete niektorú z nasledujúcich potravín a surovín.
Ocot: Vynikajúcu zmierňuje opuchy. Účinný je bežný aj jablčný, stačí doň namočiť vatu, na minútu priložiť na štípanec. Ak je štípancov na tele viac, môžete si urobiť aj kúpeľ: do teplej vody pridajte asi dva poháre octu. Ocot obsahuje protizápalové zložky a vyrovnáva narušené pH pokožky.
Soľ: Tým, že soľ odvádza vlhkosť, takisto pomáha znižovať opuch a upokojiť podráždené nervové zakončenia, ktoré spôsobujú bolesť. Najlepšie je použiť morskú soľ: dve lyžice rozmiešajte vo vode a pomocou vaty či gázy niekoľkokrát potrite miesto uštipnutia.
Sóda bikarbóna: Zmiešajte jedlú sódu s vodou a vzniknutú pastu aplikujte na postihnuté miesto. Skvele zaberá najmä na štípance od komárov, keďže okamžite zmierni svrbenie aj opuch.
Citrón, limetka: Majú protizápalové účinky a urýchľujú hojenie. Šťavu z citrusov však treba rozriediť vodou, keďže je veľmi silná.
Med: Je známy svojimi antiseptickými účinkami, vďaka ktorým dokáže zabrániť infekcii. Naneste na postihnuté miesto, nechajte chvíľu pôsobiť a opláchnite.
Zemiak, cibuľa, cesnak: Budete prekvapení, ako táto bežná zelenina dokáže zredukovať svrbenie aj opuch. Kúsok z niektorej z uvedených potravín si priložte na postihnuté miesto, nechajte chvíľu pôsobiť a potom dôkladne umyte.
Aloe vera: Je úžasným pomocníkom v boji proti štípancom, a to vďaka antimikrobiálnym a protizápalovým vlastnostiam. Gél s aloe upokojí podráždenú pokožku, zredukuje opuch a postará sa o rýchlejšie hojenie.
Levanduľový olej: Podobné účinky ako aloe má aj levanduľa. Ak máte doma levanduľový olej, kvapnite ho na vatový tampón a pridržte na postihnutom mieste.
Petržlenová vňať: Priložte si na štípanec petržlenovú vňať, a pocítite úľavu od bolesti aj svrbenia.
Bazalka, harmanček, mäta prieporná, kostihoj, skorocel: Všetky tieto bylinky obsahujú látky, ktoré zmiernia opuch a svrbenie, a pôsobia aj ako prírodné antihistaminimuk. Niektoré majú aj chladivé účinky. Stačí rozdrviť lístky bylinky a potrieť postihnuté miesto. Rovnako si môžete urobiť nálev, resp. čaj, a aplikovať pomocou obkladov.
Alkohol: Okrem toho, že alkohol zmierňuje svrbenie, má aj dezinfekčné účinky a zabráni tak infekcii.
Aspirín: Možno ste to netušili, ale na štípanec môžete použiť aj aspirín. Rozdrvte jednu tabletu, zmiešajte s trochou vody, a vzniknutú pastu natrite na štípanec. Môžete nechať pôsobiť aj cez noc a ráno umyť. Pôsobí protizápalovo a výrazne zmierňuje začervenanie aj svrbenie.
Zubná pasta: Ak nemáte po ruke nič iné, vystačíte si aj s obyčajnou zubnou pastou. Vďaka mentolu a jedlej sóde pôsobí protizápalovo a zmierňuje podráždenie.
Mohlo by vás zaujať: Na štípance, mozole aj pre krajšiu pleť: Využite „obyčajné“ mlieko na maximum
Kedy k lekárovi?
Štípance sú v lete bežné, no u niektorých ľudí môže dôjsť k alergickej reakcii či dokonca k anafylaktickému šoku. Poraďte sa s lekárom, ak:
- sa štípanec výrazne zväčšuje
- opúcha krk, tvár či pery
- začne červenieť aj iné miesto na tele, kde nedošlo k poštípaniu
- začnete sa náhle cítiť malátny, unavený
- objaví sa rozmazané videnie
- miesto vpichu je viditeľné aj po dvoch týždňoch
Pred návštevou lekára môžete vyskúšať aj antihistaminiká, ktoré zvyčajne rozsah kožných reakcií minimalizujú.