Na štípance, mozole aj pre krajšiu pleť: Využite „obyčajné“ mlieko na maximum

Žena

thinkstockphotos.com

Hovorí sa, že netreba plakať nad rozliatym mliekom. Keď však zistíte, v akých oblastiach dokáže byť užitočné, bude vám vzácna každá jeho kvapka. Má totiž svoje využitie aj mimo kuchyne, vďaka nemu sa hravo odlíčite alebo zbavíte škvŕn na oblečení.

Na čistenie kabeliek i šperkov

Ak vaše kožené kabelky alebo topánky stratili lesk, namočte jemnú tkaninu do mlieka a vyšúchajte ich povrch. Stačí ich vysušiť a môžete sa tešiť z prinavrátenej žiarivosti.

Sú vaše strieborné šperky mdlé a sčernené? Možno ste netušili, no v tomto prípade dokáže pomôcť kyslé mlieko. Namočte doňho šperk a počkajte pol hodinu. Potom ho dobre prepláchnite letnou vodou.

Proti škvrnám aj špinavým rukám

Mlieko bojuje aj proti škvrnám, napríklad tým z atramentu, krvi či červeného vína. Namočte ju do zmesi mlieka a citrónovej šťavy. Ak je škvrna veľmi veľká, mliekom určite nešetrite.

Biela tekutina tiež zaberá na umytie rúk, napríklad po práci v záhrade. Pridajte polku citrónu do misky s mliekom a špina pôjde dole ľahšie ako s  mydlom.


Mohlo by vás zaujímať: Všetko o mlieku: Ako sa spracováva a ktoré je pre vás najzdravšie?


Mlieko na štípance aj mozole

Štípance od mravcov alebo komárov dokážu byť pekne nepríjemné a veľmi svrbia. Stačí zmiešať mlieko so soľou a potrieť s touto zmesou ranu. Na štípance takisto zaberá aj kombinácia vody a sódy bikarbóny.

Ak máte pokožku spálenú od slnka, prikladajte látku namočenú v mlieku v pravidelných intervaloch na postihnuté oblasti. Takisto sa dá využiť pri popálení horúcou vodou. Ak ho včas priložíte, vyhnete sa aj boľavým pľuzgierikom na pokožke.

Pri rukách pokrytých mozoľmi od namáhavej práce tiež siahnite po mlieku. Namáčajte postihnuté oblasti trikrát denne v studenom mliečnom kúpeli.

Mlieko pre pokožku

Použili ste vodeodolný make-up a teraz nejde dole? Ľahkými a rýchlymi pomocníkmi sú mlieko a olej, napríklad kokosový. Zmiešajte ich spolu v miske, namočte tampón a odlíčte celú tvár. Ak olej vymeníte za med, tiež urobíte dobre. Váš make-up zmizne rýchlosťou blesku. Vďaka medu bude tiež pleť hodvábne jemná.

Na problematickú pleť pomôže mlieko v prášku. Je jemnejšie, pleť dôkladne vyčistí a zostane hebká. Vymeňte aspoň raz týždenne peeling za túto zmes a uvidíte rozdiel.


Mohlo by vás zaujímať: Stravovacie návyky, ktoré vás spravia silným, svalnatým a namakaným!


Sladšia kukurica, chutnejšie ryby i lievance

Chuti čerstvej ryby sa len tak niečo nevyrovná. Niekedy však veľký úlovok musíte aj zamraziť, pretože naraz by ste ho asi nezjedli. Zmrazenú rybu namočte do misky s mliekom. Ryba si tak udrží čerstvú chuť.

V lete si často varíme kukuricu. Skúste malý trik a pridajte do vody trochu mlieka. Kukurice vložte až vtedy, keď bude vrieť. Uvidíte, že bude sladšia, ako kedykoľvek predtým.

Ak sa vám mlieko zrazilo, nevadí. Môžete ho pokojne použiť na prípravu omelety alebo lievancov. Vďaka nemu budú kyprejšie a jemnejšie.


Na čo všetko využívate mlieko vy? Napíšte ostatným čitateľom do diskusie pod článkom.

Zdroj: thinkstockphotos.com, thinkstockphotos.com, Lenka
Odporúčame