Nádherne voňavá kúpeľňa bez použitia drahých osviežovačov? Vďaka týmto tipom bude skutočne aromatická a útulná!

voňavá kúpeľňa

Voňavá kúpeľňa, v ktorej sa človek cíti príjemne, bude s týmito tipmi na dosah (Zdroj: Freepik/user24121185)

Udržať si čistú domácnosť je pre niektorých z nás dôležitá, no občas aj náročná úloha. A práve vtedy, keď si myslíte, že ste konečne s upratovaním hotoví, objaví sa niečo, čo treba opätovne vyčistiť, alebo zápach, ktorý sa šíri nevedno odkiaľ. Zvyčajne je kúpeľňa práve tým miestom, ktoré nikto nechce umývať, avšak ak použijete niektoré zo zlepšovákov, prevoniate ju a vyčistíte tak, ako nikdy predtým. S týmito tipmi sa z nej stane príjemne voňavá a útulná miestnosť.

Vždy dobre vyvetrajte

Najzdravší trik zo všetkých je aj najzrejmejší: umožniť cirkuláciu vzduchu (nielen) v kúpeľni. Vetranie miestností umožní uniknúť všetkým nepríjemným pachom. Odporúča sa, aby ste každý deň otvorili všetky okná aspoň na 15 minút, čo by malo stačiť na to, aby ste zabezpečili prívod čerstvého vzduchu do svojho príbytku. Nielenže doma osviežite vzduch a vyrovnáte teplotu, ale zmiznú aj všetky vírusy či baktérie, ktoré sa tam mohli nahromadiť.

Využite kyslú silu citrónu

Pri čistení a odstraňovaní zápachu citrón bude jedným z vašich najlepších priateľov. Je to silný prírodný čistič, zanecháva príjemnú vôňu a neutralizuje pachy. Tieto vlastnosti mu dodáva vysoký obsah kyseliny citrónovej. V ideálnom prípade by ste ho mali použiť tak, že citrónovú šťavu nariedenú s vodou, prípadne citróny samotné, potriete na miesta v kúpeľni, ktoré chcete vyčistiť. To následné zmyte navlhčenou handrou s prípravkom, ktorý bežne používate.

Aromatizujte priestor olejmi

Esenciálne oleje sú antimikrobiálne a perfektne prevoňajú vašu kúpeľňu. Kľúčom k ich používaniu je namočiť kusy vaty do oleja a umiestniť ich po rôznych miestach v kúpeľni. Vatu dajte aj odpadkového koša ešte predtým, ako doň vložíte vrece, aby sa pri každom otvorení koša namiesto zápachu celá miestnosť naplnila príjemnou vôňou. Ďalším dobrým tipom je nakvapkanie oleja na rolku toaletného papiera zvnútra či vloženie vaty do pohára so zubnými kefkami.

Esenciálne oleje
Esenciálne oleje môžete nakvapkať na vatu hocikam v kúpeľni (Zdroj: gettyimages)

Vyrobte voňavý roztok aviváže

Ďalší dobrý trik, ako zabezpečiť, aby vaše uteráky na ruky vždy dobre voňali, je použitie roztoku aviváže. Keďže sú tieto uteráky neustále vystavované nepríjemným pachom a baktériám z pokožky a okolia, môžete na ne nastriekať zmes vody, sódy bikarbóny a aviváže, ktorú môžete tiež použiť aj ako svojpomocný osviežovač miestnosti. Kúpeľňa bude osviežená a aj po čase budete mať pocit, ako keby ste ju práve nanovo vyčistili.

Stavte na sódu bikarbónu

Ďalším čistiacim prostriedkom na ktorý sa môžete vždy spoľahnúť, je sóda bikarbóna. Jedlá sóda je už dobre známa tým, že vás zbaví aj tých najnepríjemnejších a najodolnejších pachov. Použite ju pri čistení zmiešanú s vriacou vodou. Výslednú zmes potom môžete použiť vytvorením pasty alebo naliatím na povrchy, ktoré chcete vyčistiť a nechajte ju chvíľu postáť. Ak naozaj chcete hĺbkové čistenie, pridajte aj šťavu z citróna.

Používajte voňavú toaletnú kefu

Záchodová kefa nie je odsúdená na to, aby bola navždy škaredá a páchnuca. V skutočnosti môže pomôcť k tomu, ako vašu kúpeľňu príjemne prevoňať. Vedeli ste, že jedným z najtajnejších a najefektívnejších trikov, ktoré majitelia hotelov používajú, je navoňanie toaletných kief? Po dokončení upratovania kúpeľne preto pridajte do čistej nádobky na kefu niekoľko kvapiek esenciálneho oleja – ten sa bude po troškách odparovať a zanechávať za sebou príjemnú vôňu.

Do kúpeľne umiestnite aromatické mydlá

Ak vám vadia silné aromatické oleje, no chcete dosiahnuť priestor plný príjemnej mydlovej vône, kúpte si voňavé mydlá a „schovajte“ ich po miestnosti, pričom jedno z nich použite na umývanie rúk. Tuhé, najlepšie prírodné mydlá, majú peknú vôňu a nedráždia pokožku tak, ako tekuté. Pokojne použite aj kombináciu rôznych vonných mydiel s kúskami byliniek. V každom prípade je jasné, že vôňa, ktorú vydávajú, ovplyvní vôňu miestnosti vo všeobecnosti.

Pridajte čistiaci prostriedok do toalety

Okrem všetkých dostupných produktov, vďaka ktorým bude voda pretekajúca záchodom sviežejšia a čistejšia, je tu aj malý tip, ktorým ju môžete urobiť extra aromatickou. Stačí pridať trochu čistiaceho prostriedku s príjemnou vôňou do nádržky s vodou na toalete. Výber je na vás, pokojne to môže byť aj prostriedok, ktorým bežne čistíte toalety. Keď spláchnete a voda sa uvoľní, vzduch naokolo sviežejší a voňavejší, pričom bude aj dlho pretrvávať.

mydlo
Mydlo nemusí byť len na umývanie rúk, môže vám príjemne prevoňať interiér (Zdroj: Freepik/jcomp)

Skúste domáce osviežovače vzduchu

Výroba domácich osviežovačov je praktická a lacná záležitosť, najmä v porovnaní s kúpou tradičných produktov. Je to aj celkom jednoduché a jediné, čo budete potrebovať, je pekná sklenená fľaša, vonné tyčinky, voda, alkohol a obľúbené esenciálne oleje. Najvhodnejší je eukalyptový, čajovníkový, levanduľový, mätový, eukalyptový, citrónový alebo pomarančový olej. Všetko zmiešajte dokopy a nalejte do sklenenej nádoby, do ktorej vložíte špeciálne vonné tyčinky.

Udržiavajte uteráky suché

Ak skladujete vlhké uteráky v kúpeľni, nerobte to. Kúpeľňa je miestnosť, kde sa často zbiera veľa pary, preto sa tam môže množiť aj veľa baktérií. Uteráky – a to na ruky – sa pokúste vždy zavesiť tak, aby sa rovno aj sušili, najlepšie hneď po použití a niekde von na slnku, čo však nie je po celý rok možné. Najlepšie je, keď úplne celé „preschnú“. Okrem toho je tiež veľmi dôležité ich často prať a pri skladovaní ich namiesto ukladania na seba napríklad zavesiť na vešiak.Zdroj: brightside.com, plnielanu.sk
Odporúčame