Mokré uteráky sú ideálnym domovom pre baktérie: Periete ich dostatočne často?

uteráky

Nezdieľajte uteráky, kedykoľvek je to možné (Zdroj: Freepik/freepik)

Po osušení sa váš uterák premočí, čím sa z neho stane ideálne miesto pre život baktérií a ani to, že ho necháte presušiť, neudrží váš uterák čistý.

Môžete uterák použiť opakovane?

Opakované použitie tých istých uterákov je lepšie pre životné prostredie a pravdepodobne nie je dôvodom na poplach. Ale akonáhle si všimnete nejaké podivné pachy, je určite čas na umytie, pretože je to známka rastu húb a baktérií, objasnila pre portál CNN Manal Mohammed, docentka lekárskej mikrobiológie na Westminsterskej univerzite v Spojenom kráľovstve.

„Uteráky nie sú tak čisté, ako si myslíte, a môžu prenášať baktérie,“ povedala.

Navyše, počas pandémie by mal každý jedinec vo vašej domácnosti, ktorý je infikovaný ochorením Covid-19, používať samostatné uteráky. „Nie je známe, ako dlho môže koronavírus prežiť na uterákoch, ale je veľmi dôležité nezdieľať uteráky s infikovanými ľuďmi alebo s ľuďmi, ktorí sa izolujú v domácnosti,“ povedala Mohammed.

Prenos nebezpečných baktérií

Huby, vrátane patogénu, ktorý spôsobuje mykotickú infekciu kože, sa podľa Mohammed môžu šíriť cez spoločné uteráky. Dermatofytické huby, ako napríklad tie, ktoré spôsobujú atletickú nohu, môžu spôsobiť infekcie na rezných ranách alebo citlivej pokožke.

Niektoré infekcie môžu byť ešte závažnejšie, napríklad baktérie Staphylococcus. Zatiaľ čo tieto baktérie bežne žijú na našej koži, ak baktérie vstúpia cez ranu, infekcia, ktorá vznikne, je odolná voči antibiotikám.

Uteráky môžu tiež šíriť baktérie, ktoré spôsobujú akné. Mohammed radí, aby sa tomu zabránilo tým, že nebudete zdieľať uteráky s ostatnými. Ružové oko alebo konjunktivitída sa tiež môže šíriť, pretože látka prichádza do kontaktu s tvárou a očami.

Keďže v niektorých domácnostiach sú uteráky umiestnené hneď vedľa toalety, nemalo by byť najväčším prekvapením, že to, čo spláchnete, niekedy skončí na vašich uterákoch. Práve kvôli tomu sa na nich niekedy môžu dostať aj koliformné baktérie, ako napríklad E. coli. Tieto baktérie normálne žijú v našom gastrointestinálnom trakte a sú spojené s výkalmi a môžu spôsobiť otravu jedlom a infekcie močových ciest.

👉 MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ:
Gaštany nie sú len skvelou pochúťkou: Vedeli ste, že takto prospievajú nášmu zdraviu?

Štúdia z roku 2014 zistila, že 89 % uterákov bolo domovom koliformných baktérií a 25 % malo E. coli. Uteráky boli vyzbierané z domácností v piatich veľkých mestách v USA a Kanade.

baktérie
(Zdroj: Freepik/BillionPhotos)

Dôležitosť umývania rúk

Zakaždým, keď použijete uterák alebo sa ho dotknete, prenesiete naň všetky baktérie na svojom tele. Preto sa odporúča umývať si ruky mydlom a vodou po dobu 20 sekúnd.

„Ak si neumyjete ruky správne – teda aspoň tých 20 sekúnd – najmä po použití toalety sa môžu choroboplodné zárodky ľahko preniesť na váš uterák,“ vysvetlila Mohammed.

Ako správne prať uteráky?

Zlaté pravidlo docentky Manal Mohammed je prať uteráky aspoň raz týždenne. Platí však, že sa vaše uteráky môžu pri praní ešte viac zašpiniť, ak nie je táto činnosť vykonaná správne.

Pranie uterákov s vysoko rizikovými predmetmi, ako je spodná bielizeň, ktorá s väčšou pravdepodobnosťou obsahuje stopy výkalov alebo baktérií z genitálnych infekcií, môže zvýšiť pravdepodobnosť, že vaše uteráky nebudú také čisté, ako by ste chceli. Z rovnakého dôvodu by sa uteráky nikdy nemali prať s vecami silne znečistenými telesnými tekutinami, ako sú zvratky. Riziko šírenia baktérií znižuje tiež pranie kuchynských utierok oddelene od kúpeľňových uterákov.

Na umytie uterákov použite horúcu vodu, aby ste odstránili baktérie. Mohammed navrhuje prať ich na „horúcom“ nastavení vašej práčky. V ideálnom prípade je to 60 °C, no zároveň platí, že „čím teplejšie pranie, tým lepšie“ – ak sú obzvlášť špinavé, môžete ich dokonca vyprať pri 90 °C. Ak používate prací prostriedok, môžete ich prať pri 40 °C.

Držte ich v suchu

Tak ako je pre čistý uterák dôležité správne vypranie, je dôležité aj správne vysušenie po použití. Keď nenecháte uteráky úplne vyschnúť, môže to vytvoriť vynikajúce prostredie pre rast baktérií.

👉 MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ:
Vitamín E: S čím vám môže pomôcť a z akých potravinových zdrojov ho získate?

„Vlhké, použité uteráky vo vlhkých kúpeľniach podporujú rast mikróbov,“ povedala docentka. „Aj keď väčšina týchto baktérií je často neškodná, niektoré z nich (vrátane baktérií Staphylococcus) môžu spôsobiť infekciu a zdravotné problémy, najmä u ľudí s poraneniami kože a u ľudí s oslabenou imunitou.“

Zdroj: plnielanu.sk, cnn.com
Odporúčame