Gaštany nie sú len skvelou pochúťkou: Vedeli ste, že takto prospievajú nášmu zdraviu?

gaštany

Gaštany sú pre zdravie veľmi prospešné (Zdroj: Pixabay/Ylanite)

Málokto by odolal typickej vôni pečených gaštanov, ktorá sa počas jesene šíri z predajných stánkov. Vedeli ste však, že gaštany sú pre naše zdravie veľmi prospešné? Prečítajte si, čo všetko obsahujú a na čo sú dobré.

Na posilnenie imunity a zníženie krvného tlaku

Na rozdiel od ostatných orechov, obsahujú gaštany vitamín C a dokonca takmer rovnakú dávku ako citróny. O tomto vitamíne je známe, že bojuje proti škodlivým voľným radikálom. Zvoľte však vhodnú úpravu, pretože vitamín C sa vysokou teplotou varenia stráca.

Gaštany do tela dodajú aj antioxidanty, ktoré majú množstvo zdravotných výhod. Dokážu neutralizovať škodlivé voľné radikály, čiže zlúčeniny, ktoré sa hromadia a spôsobujú poškodenie buniek aj chronické ochorenia. Užívajú sa napríklad na prevenciu rakoviny aj boj proti srdcovým chorobám.

Sto gramov gaštanov obsahuje až 518 mg draslíka. Konzumáciou tohto minerálu ovplyvníte znižovanie vysokého krvného tlaku. Gaštany neobsahujú sodík a preto si ich môžu dopriať aj ľudia so srdcovými chorobami a vysokým krvným tlakom. Okrem toho v nich nájdeme aj železo, zinok, vápnik a fosfor.

gaštany
Gaštany sú symbolom jesene (Zdroj: Pixabay/couleur)

Pomôžu pri tráviacich aj srdcových problémoch

V gaštanoch sa nachádza tiež meď a horčík, ktoré priaznivo vplývajú na hustotu kostí, a preto prospejú hlavne starším ľuďom, ktorí majú sklon k osteoporóze. Aj mangán, ktorý je veľmi dôležitý pre normálnu funkciu buniek, dokáže ovplyvniť zdravie kostí a ochrániť pred niektorými chorobami. Už 10 gaštanových jadierok pokryje polovicu dennej dávky tohto minerálu.

Gaštany sú bohaté na vlákninu. Tá pomáha udržiavať zdravý tráviaci trakt, podporuje črevnú perilstatiku, čím zmierňuje zápchu, stabilizuje hladinu cukru v krvi a navodzuje pocit sýtosti. Okrem toho prospieva vláknina lepšiemu vstrebávaniu živín a dokáže vyživovať užitočné baktérie nachádzajúce sa v čreve (probiotiká).

👉 MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ:
Urologické prehliadky sú stále tabu: Odborníci chcú povzbudiť ľudí, aby nezanedbávali prevenciu

Vášmu kardiovaskulárnemu zdraviu zas prospeje obsah mononenasýtených mastných kyselín (kyseliny olejovej a palmitoolejovej). Antioxidanty v gaštanoch dokážu znížiť zápal a tým zlepšiť zdravie srdca.

V gaštanoch nájdeme aj vitamíny zo skupiny B, napríklad niacín, pyridoxín, tiamín, riboflavín a kyselinu listovú. Tieto vitamíny sú dôležité pre zdravie mozgu a na ochranu pred chorobami. Ich nedostatok vedie až k problémom s kognitívnymi funkciami.

gaštany
Pred konzumáciou gaštany vždy tepelne upravte (Zdroj: Pixabay/deluxetrade)

Riziká konzumácie gaštanov

Gaštany nespôsobujú alergie tak často ako iné druhy orechov, no ich príznaky môžu byť vážne. Preto ak máte alergiu na stromové orechy, vyhnite sa aj gaštanom. Medzi príznaky alergie patrí svrbenie, opuch, sipot a začervenanie. Pokiaľ niektorý z nich pocítite, prestaňte ich konzumovať a poraďte sa so svojím lekárom.

Gaštany majú vysoký obsah sacharidov – v desiatich jadierkach ich je až 45 gramov. Ak máte cukrovku alebo vysokú hladinu cukru v krvi, buďte obzvlášť opatrní pri ich konzumácii.

Hoci sa gaštany považujú za komplexné uhľohydráty, čo znamená, že sa trávia pomalšie ako ďalšie druhy uhľohydrátov, môžeme ich považovať za súčasť zdravej výživy. Doprajte si ich však s mierou a podľa možnosti ich vhodne skombinujte s inými nízkosacharidovými potravinami. Tak zabránite zvýšeniu hladiny cukru v krvi.

Nezabúdajte na to, že gaštany musia byť pred konzumáciou tepelne upravené. Vďaka tomu ich ľahšie olúpete a zníži sa v nich obsah kyseliny trieslovej. Táto kyselina sa totiž spája s viacerými nepriaznivými účinkami na zdravie.

Zdroj: plnielanu.sk, zdravie.sk, zdravopedia.sk
Odporúčame