Urologické prehliadky sú stále tabu: Odborníci chcú povzbudiť ľudí, aby nezanedbávali prevenciu

pacient a doktor

Nezanedbávajte urologické prehliadky u lekára (Zdroj: Pixabay/RazorMax)

Návšteva urológa by nemala byť tabu. Pri príležitosti urologického týždňa, ktorý sa začal v pondelok 26. 9., na to upozornila Slovenská urologická spoločnosť. Tento rok sa sústredila na rakovinu močového mechúra.

Odborníci z oblasti urológie chcú každý rok povzbudiť ľudí k tomu, aby nezanedbávali svoje zdravie a absolvovali preventívne prehliadky či potrebné urologické vyšetrenia. Podľa Slovenskej urologickej spoločnosti sú návštevy urológa u mužov a žien dlhodobo podceňované, rovnako aj pri rakovine močového mechúra.

„Jedným z hlavných symptómov, ktorý by ľudia nemali brať na ľahkú váhu, sú stopy krvi v moči, ako aj zmena jeho sfarbenia,“ pripomenul prezident Slovenskej urologickej spoločnosti Ivan Minčík. Najviac ohrození sú muži po 60. roku života, ktorí majú podľa odborníkov štvornásobne až päťnásobne vyššiu pravdepodobnosť vzniku karcinómu močového mechúra v porovnaní so ženami. U žien je však vyššia úmrtnosť.

Urológovia sú presvedčení, že množstvo ľudí nevyhľadá pomoc lekára kvôli ostychu a tabuizácii urologických tém v spoločnosti. No odkladať návštevu odborníka sa podľa nich neoplatí. „Čím dlhšie sa čaká na začatie liečby, tým viac štádium ochorenia postupuje, a teda horšia je i prognóza,“ upozornil Minčík.

Odborníci pripomínajú, že okrem rakoviny močového mechúra sa tabuizácia týka aj rakoviny prostaty. Tá patrí u mužov k najčastejším onkologickým ochoreniam. Na základe dát Národného centra zdravotníckych informácií trpí rakovinou prostaty takmer 9000 Slovákov a každoročne ich pribudne viac ako 2000. „Z dôvodu nízkej návštevnosti urologických ambulancií sú však čísla v realite pravdepodobne oveľa vyššie,“ uviedol predseda ambulantnej Sekcie neštátnych urológov Ladislav Macko.

Preto sa aj tento rok Slovenská urologická spoločnosť rozhodla pripraviť veľkú novembrovú kampaň Movember. „Už piaty rok chceme prostredníctvom tejto kampane pokračovať v osvete v oblasti prevencie a liečby rakoviny prostaty, ako aj jej symptómov a rizikových faktorov,“  priblížil Minčík. Myslí si, že návšteva urológa by sa mala stať pravidelnou a bežnou súčasťou starostlivosti o vlastné zdravie.

👉 MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ:
Prebieha vo vašom okolí nelegálna ťažba dreva? Overiť si to môžete informačnom systéme lesného hospodárstva

Zdroj: plnielanu.sk, TASR
Odporúčame