Jednoduchý trik, ako rozlíšiť medvedí cesnak od konvalinky: Po tomto teste si ich pri zbieraní už nepomýlite

ako rozlíšiť medvedí cesnak

Rozlíšiť medvedí cesnak sa dá podľa intenzívnej vône (Zdroj: Pixabay/MabelAmber)

Jar je v plnom prúde a s ňou prichádza aj častá otázka, ako rozlíšiť medvedí cesnak pri zbieraní v lese? Rastlinou, ktorá je medvediemu cesnaku veľmi podobná je konvalinka. Problémom je, že je to jedovatá rastlina, a preto treba byť pri zbieraní jarných byliniek obzvlášť opatrní. Teraz je ideálny čas nazbierať si medvedí cesnak a posilniť organizmus. Existuje jednoduchý trik, ktorý tieto dve rastliny spoľahlivo rozlíši. Ak ho vyskúšate, už si ich určite nepomýlite.

Ako rozlíšiť medvedí cesnak od konvalinky?

Je to naozaj jednoduché a zároveň je to jeden z najspoľahlivejších spôsobov. Medvedí cesnak nedostal svoj názov len tak. Správne hádate, je to pre jeho charakteristickú cesnakovú chuť, ale aj vôňu. Čiže odteraz pri zbieraní, stačí jemne pošúchať listy alebo k nim privoňať, a pokiaľ cítite cesnakovú arómu, máte dôkaz, že ide o medvedí cesnak.

Kvet a listy konvalinky
Konvalinka je milá, ale jedovatá kráska (Zdroj: Pixabay/happynut)

Ďalším znakom, ktorý pomôže v rozlíšení týchto dvoch rastlín je fakt, že konvalinky rastú o niečo neskôr. Medvedí cesnak rastie skoro na jar a v neskoršom období už nie je tak intenzívny. Často však rastú v rovnakých lokalitách a preto cesnak už kvitne, ale dá sa pomýliť s mladými listami konvalinky, ktorá ešte nerozkvitla. Práve vtedy sa hodí vyskúšať trik s vôňou listov.

Obsahové látky medvedieho cesnaku a využitie

Éterické cesnakové oleje sa uvoľňujú zásluhou sírnatých zlúčenín (aliínu, ktorý sa pri porušení rastlinného tkaniva pôsobením enzýmov premení na alicín). Okrem toho medvedí cesnak obsahuje flavonoidy, saponíny, polysacharidy, chlorofyl, má vysoký obsah vitamínu C a minerálnych látok – horčík, stopové prvky železo, jód, selén, mangán.

Medvedí cesnak v košíku
Najlepšie chutia mladé a šťavnaté listy medvedieho cesnaku (Zdroj: Pixabay/scym)

Tieto zložky medvedí cesnak predurčujú k blokovaniu rastu pôvodcov chorôb, a tiež sa prípravky z neho odpradávna využívali pri ochorenia dýchacích ciest, pri astme, pri chronických pľúcnych chorobách, či na uvoľnenie hlienu pri bronchitíde.

👉 MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ:
Napadli vám potraviny mole? Vďaka našim trikom si s týmto problémom poradíte!

Ako sa vám páči náš magazín? Podeľte sa s nami o svoj názor


Zdroj: plnielanu.sk, medvedicesnak.sk
Odporúčame