Napadli vám potraviny mole? Vďaka našim trikom si s týmto problémom poradíte!

žena kontroluje potraviny v špajzy

Potravinové mole bývajú nepríjemným prekvapením (Zdroj: Freepik/vh-studio)

Potravinové mole nemusia byť znakom zanedbanej domácnosti. Môžete si ich totiž zo sebou domov priniesť z obchodu, najmä v baleniach múky a obilnín. Tento problém je však nutné riešiť hneď, keď si všimnete akoby zaprášené pavučinky v obaloch. Vďaka tomu sa nepremnožia do celého domu a vy nebudete musieť zbytočne vyhadzovať zásoby potravín.

Ako rozoznať prítomnosť potravinových molí?

Potravinové mole sa dokážu prehrýzť papierovými aj plastovými obalmi. Ich prítomnosť prezrádzajú zvláštne pavučinky v obaloch alebo v kredenci. Vytvárajú tiež malé zhluky obilnín či múky a ich vajíčka zapáchajú, kvôli čomu môže páchnuť aj samotná potravina. Z vajíčok sa neskôr vyliahnu biele larvy s hnedou hlavou. Dospelé mole majú krajnú časť predných krídel zafarbenú do červenohneda, bronzova alebo medena a časť krídel je svetlošedá, niekedy žltastá.

Napadnuté potraviny treba vyhodiť (Zdroj: en.wikipedia.org/Mike Boone)

Čo urobiť, ak ich už máte doma?

Najskôr všetky potraviny z kredenca alebo špajze vyberte a skontrolujte. Ak sú napadnuté, vyhoďte ich. Pokiaľ by neboli viditeľne napadnuté a nechcete riskovať, že sa v nich opäť rozmnožia larvy molí, dajte potraviny na 48 – 72 hodín do mrazničky.

Poličky dôkladne povysávajte, najmä v škárach medzi poličkami a malých otvoroch na pántoch. Tam totiž kladú mole vajíčka najčastejšie. Poslúži vám na to špeciálny nástavec na vysávač. Pokiaľ vám to dizajn skrinky umožňuje, poličky alebo šuflíky vyberte a vyčistite jednotlivo. Odstráňte z nich aj ochranný papier alebo fóliu.

Všetky skladovacie priestory vyčistite teplou mydlovou vodou a potom pretrite roztokom bieleho octu a teplej vody v pomere jedna k jednej. Takto sa zbavíte aj zvyšných vajíčok. Škáry a otvory prečistite pomocou tyčinky do ucha.

Nakoniec vysypte obsah nádobky vysávača do vreca na odpad spolu s vyhodenými potravinami. Vrece dobre uviažte a vložte ho pre istotu ešte do jedného, ktoré tiež pevne uzatvorte. Zaviazané vrece vyhoďte do vonkajšieho odpadového koša. Vyčistite aj vysávač, aby sa mole nezačali množiť aj v ňom.

👉 MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ:
Nápady na zázvorové čaje: Príjemne vás zahrejú a poskytnú úľavu nielen pri prechladnutí

Ako predchádzať napadnutiu potravín moľami?

Najjednoduchším spôsobom, ako zamedziť moliam prístup k potravinám, je umiestniť ich do uzatvárateľných nádob a dóz. Preto si do nich podľa možnosti dajte múku, ryžu, strukoviny či cestoviny. Ak kupujete väčšie množstvá a nemáte kde všetko presypať, skontrolujte aspoň, či na obaloch nie sú dierky, ktorými sa mohli dovnútra dostať mole.

Potraviny majte v dózach (Zdroj: Freepik/vh-studio)

Predtým, ako uložíte konzervy a zaváraniny z obchodu na poličky, očistite ich handričkou s trochou čistiaceho prostriedku a skontrolujte, či na nich nie sú vajíčka molí.

Zvyknete si na poličky dávať papier alebo lepiacu fóliu? Radšej to už nerobte, pretože mole a iní škodcovia môžu časom naklásť vajíčka pod odstávajúce okraje.

Odlákajte ich vôňami, ktoré neznášajú. Rozložte napríklad do poličky niekoľko bobkových listov, sušenú citrusovú kôru alebo vrecúško s tabakom.

Skvelou voľbou bude aj domáci čistiaci prostriedok s esenciálnym olejom, ktorým poličky vyčistíte. Do polovice rozstrekovača nalejte vodu a pridajte 7 – 8 kvapiek esenciálneho oleja. Použiť môžete citrónový, levanduľový, klinčekový alebo eukalyptový. Fľašu dobre pretrepte a prostriedok nastriekajte na čistené miesto. Potom zotrite handričkou

Pasce na dospelé mole

Vyčistiť vajíčka z poličiek a vyhodiť napadnuté potraviny niekedy nestačí. Musíte sa zbaviť aj dospelých jedincov, ktorí mohli zostať skrytí a to predtým, než začnú znovu klásť vajíčka.

Zaobstarajte si v drogérii  špeciálne feromónové pasce na mole, ktoré ich zaručene zlikvidujú. Postačia však aj bežné lepiace pasce na hmyz, no bude trvať dlhšie, kým sa na ne chytia.

Nádobky s jablkovým octom prilákajú škodcov (Zdroj: Freepik/chandlervid85)

Jednoduchá pasca na mole sa dá vyrobiť aj z jablkového octu, ktorého vôňa mole priťahuje. Stačí naliať menšie množstvo octu do malej otvorenej nádobky a umiestniť ju k skladovaným potravinám.

👉 MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ:
Chcete mať knihy v top stave? Praktický návod na látkový obal na knihu vám zaručí, že sa nepoškodia

Moliam prejdete cez rozum aj pascou s pivom. Nalejte do pohára trochu piva a jeho vrch prekryte obväzom, ktorý upevníte gumičkou alebo šnúrkou. Vôňa chmeľu priláka mole, no z pohára sa už nedostanú.

Po napadnutí potravín moľami je vhodné potravinové skrinky pravidelne čistiť, aby ste mali istotu, že ste sa ich zbavili.

Zdroj: plnielanu.sk, housewifehowtos.com, thespruce.com
Odporúčame