Fialkový sirup je voňavá medicína jarnej prírody: Využijete ho na kašeľ, bolesť hrdla, aj pri horúčke

fialkový sirup vonia a pomáha liečiť

Fialkový sirup sa hodí do každej domácej lekárničky (Zdroj: Pixabay/Hans)

V každej domácnosti nájde využitie fialkový sirup. Voňavý poklad z jarnej prírody dokáže pomôcť pri kašli, pri boľavom hrdle, ale aj pri horúčke. Na jeho výrobu potrebujeme kvety fialky voňavej, ktoré sa vyznačujú vysokým obsahom slizovitých látok. Tie upokojujú a zvlhčujú sliznice v ľudskom tele. Tento sirup tiež môžeme použiť aj pri dekorovaní dezertov alebo pri príprave nápojov.

Fialky sa už od pradávna využívali v tradičnej indiánskej, európskej a aj čínskej medicíne. Ako si vyrobíme sirup, ktorý si môžeme vychutnávať samotne na lyžičke alebo v šálke čaju? Poďme na to, je to jednoduché. Táto verzia sirupu je určená na rýchlu spotrebu, v chladničke vydrží zopár dní. Jeho výhodou však je, že je to najčerstvejšia verzia, ktorú môžeme mať v zásobe.

Fialkový sirup, chutí aj deťom

Na čistom a ekologicky nezávadnom mieste nazbierame hlavičky kvetov fialiek voňavých. Umyjeme ich a vysušíme. Na sirup budeme potrebovať asi 1 a ½ šálky kvetov, 2 šálky horúcej prevarenej vody, ¼ šálky medu a trochu citrónovej šťavy.

kytička fialiek
Okrem dýchacích problémov, fialky nájdu uplatnenie aj pri ekzémoch a migréne (Zdroj: Pixabay/Silvikos)

Fialky vložíme do pollitrovej sklenej nádoby. Zalejeme horúcou vodou, dobre premiešame a uzavrieme. Necháme pôsobiť 30 minút, pokým sa nezačne uvoľňovať farba z fialiek. Čím dlhšie necháme lúhovať, tým intenzívnejšia bude farba. Fialky precedíme.

med a citrón
Citrónová šťava zmení farbu sirupu (Zdroj: Freepik/azerbaijan_stockers)

Do zafarbenej tekutiny pridáme citrónovú šťavu. Pridávame po kvapkách, pretože čím viac kvapiek citrónovej šťavy, tým viac sa farba z modrej zmení na fialovú až ružovú. Potom už len pridáme med a dôkladne premiešame. Fialkový sirup je hotový a pripravený na použitie.

Sledujte náš Facebook

Sledujte náš Instagram


Ako sa vám páči náš magazín? Podeľte sa s nami o svoj názor


Zdroj: plnielanu.sk, learningherbs.com
Odporúčame