Zbavte sa nepríjemného potenia nôh: Pomôžu domáce kúpele i zmena obuvi

Noha

thinkstockphotos.com

Potenie je pomerne častou nepríjemnosťou, v akomkoľvek veku. Mnoho ľudí sa cíti nepríjemne pri potrebe vyzúvania topánok, pri vidine vlhkých ponožiek či zápachu. Na ľudskom chodidle sa nachádza približne 250-tisíc potných žliaz a tak ide o prirodzenú reakciu organizmu na prehrievanie. To však nič nemení na fakte, že nadmerné potenie nôh by ste nemali prehliadať. Môže byť aj indikátorom iných zdravotných problémov. Existuje však niekoľko domácich spôsobov, akými sa dá nadmerné potenie obmedziť

Pôsobí aktivita aj teplota

Potenie nôh je napojené na niekoľko faktorov. Jedným z nich je fyzická aktivita, ďalšou sú atmosferické podmienky. Pri vysokej teplote či nadmernej práci teda potné žľazy pracujú intenzívnejšie. Ďalšou možnosťou je, že sa ľudia s podobným problémom už narodili, prípadne berú lieky, ktoré potenie spôsobujú.

Ďalšie faktory pre nadmerné potenie nôh:

  • stres
  • pikantné jedlo
  • menopauza
  • alkohol
  • kofeín
  • nevhodné topánky

Mohlo by vás zaujímať: Vyzúvajte sa bez pocitu hanby: Porazte zápach nôh raz a navždy


Najdôležitejšia je hygiena

Ako liečiť problémy s potením? Základ je pravidelná hygiena a starostlivosť o nohy. Starajte sa o to, aby ste si ich umývali aj niekoľkokrát denne a poctivo ich vysušili, špeciálne medzi prstami. Uterák, ktorý budete používať zároveň nezdieľajte s inými členmi rodiny. Po umytí môžte aplikovať rôzne protiplesňové roztoky, nemastne krémy, antibakteriálne prostriedky alebo púdre.

Pomôcť si môžete tiež rôznymi dezodorantmi pre nohy či antiperspirantmi. Prvý z nich prekrýva pach potu, druhý obsahujú látky, ktoré pomáhajú znižovať množstvo vylúčeného potu.

V prípade konzultácie s lekárom vám môžu byť predpísané lieky, prípadne odporučený zákrok s vpichovaním botulotoxínu. Ide však o bolestivú procedúru. Pred podobnými rozhodnutiami sa teda oplatí vyskúšať domáce spôsoby na liečenie.

Ako prispôsobiť obuv?

  • V lete noste sandále.
  • V chladnejších obdobiach noste ľahké kožené topánky.
  • Topánky je najlepšie každý druhý deň striedať.
  • Noste biele bavlnené ponožky, vylúčte tie z umelých vlákien.

Mohlo by vás zaujímať: Pripravte nohy na letnú sezónu: Nech v sandáloch vyzerajú na jednotku


Pomôžu aj babské recepty

Asi najpríjemnejším spôsobom je močiť si nohy v rôznych nálevoch. Jedným z nich je vodný kúpeľ s približne polovicou šálky soli, prípadne roztok z vody a jednej šálky čierneho čaju uvareného z dvoch sáčkov. Takéto kúpele si pripravujte pokojne aj každý deň.

Ďalším spôsobom je striedavý kúpeľ v teplej a studenej vode. Zmeny teploty sťahujú cievy, čím sa zníži vylučovanie potu. Do vody môžete pokojne pridať niekoľko kvapiek šťavy z citrónu alebo levanduľového esenciálneho oleja. Na potenie nôh zaberá aj kúpeľ v odvare z dubovej kôry alebo vylúhovaných listov z vlašského orecha.

Na chodidlá tiež môžete aplikovať pastu z prášku do pečiva a vody, ktorú necháte niekoľko minút pôsobiť alebo rozmixovaný zázvor pôsobiaci antibakteriálne. 


Čo v boji s potiacimi sa nohami najviac pomohlo vám? Napíšte ostatným čitateľom svoje skúsenosti v diskusii pod článkom.

Zdroj: thinkstockphotos.com, thinkstockphotos.com, Filip
Odporúčame