Vysnená postava aj lepšie trávenie? Zabudnite na zložité diéty, stačí dodržať len jedno pravidlo!

Štihly pás, ploché brucho

Zložité a drastické diéty nie sú tou správnou cestou k štíhlemu pásu a plochému bruchu (Zdroj: GettyImages)

Prerušovaný pôst je v súčasnosti čoraz obľúbenejším spôsobom stravovania. Metódu prerušovaného pôstu využívajú nielen športovci a milovníci zdravého životného štýlu, ale aj obyčajní ľudia.

Cykly pôstu sa v ňom striedajú s cyklami príjmu potravy, ktoré si môžete upraviť podľa vlastných potrieb. Počas prerušovaného pôstu, označovanom taktiež ako IF, intermittent fasting, nebudete jesť len niekoľko hodín. Ukážeme vám, v čom spočíva prerušovaný pôst a aké sú jeho hlavné výhody.

Striedanie cyklov

Vydržať dlhý pôst dokáže len málokto. Netrénovaný človek si dlhou, nekontrolovanou hladovkou, ktorú nekonzultoval so svojím lekárom, môže narobiť viac škody než úžitku. Najčastejšie sa pri prerušovanom pôste používajú tieto metódy:

12 hodín pôst/12 hodín jedlo – typ prerušovaného pôstu, ktorý je pre nás prirodzený
14 hodín pôst/10 hodín jedlo
16 hodín pôst/8 hodín jedlo – najčastejší spôsob prerušovaného pôstu
18 hodín pôst/6 hodín jedlo
20 hodín pôst/4 hodiny jedlo – intenzívnejší spôsob, na ktorý je lepšie prejsť postupne

Okrem týchto metód existuje viacero možností, pri ktorých sa dni pôstu striedajú s dňami príjmu potravy. Spomínané alternatívy IF vychádzajú napríklad z obmedzenia kalorického príjmu. Voľba týchto variant sa však odporúča po prekonzultovaní s odborníkom.


Mohlo by vás zaujať: Odpovedá výživová poradkyňa: Ako funguje a zaberá metóda prerušovaného pôstu?


Nebojte sa hladovky

Existujú rôzne obmeny prerušovaného pôstu, pri ktorých sa redukuje kalorický príjem, alebo sa dni pôstu striedajú s dňami, kedy sa je normálne. Hlavné je počas pôstu neprijímať žiadne kalórie. Môžete si dopriať kávu alebo čaj, no bez mlieka či sladidiel. Pri IF metóde je tabu aj alkohol.

Hlavné výhody prerušovaného pôstu

Redukuje hmotnosť: Pri hladovke sa nám prirodzene upraví hladina cukru v krvi. Zníži sa úroveň inzulínu, čo zlepší spaľovanie tukov. Viacerí vedci sa prikláňajú k názoru, že redukcia hmotnosti spočíva najmä v obmedzení kalorického príjmu. Predsa len, počas kratšieho stravovacieho okna máme tendenciu zjesť menej.

Naštartuje metabolizmus: Podľa magazínu Healthline neustále vyzobkávanie jedla zaťažuje naše trávenie. Organizmus tak nemá kedy začať spaľovať tuky z našich zásob. Niekoľkohodinová hladovka prirodzene naštartuje organizmus a zlepší trávenie. Ak máte problém so spomaleným metabolizmom, môže vám pomôcť práve prerušovaný pôst.

Znižuje riziko vzniku cukrovky či kardiovaskulárnych ochorení: Zároveň upravuje hladinu cholesterolu a pomáha znižovať krvný tlak.

Zabezpečí lepší spánok: S plným žalúdkom sa ťažko zaspáva. Prerušovaný pôst odľahčí trávenie, vďaka čomu sa vám bude zaspávať lepšie

Ušetrí vám čas: Pokiaľ sa vám nechce tráviť priveľa času v kuchyni a neviete sa donútiť jesť pravidelne, IM metóda môže byť pre vás ideálny spôsob stravovania sa. Počas fázy pôstu sa môžete venovať príjemnejším činnostiam. Pri fáze stravovania si vyberajte kvalitné jedlo bohaté na živiny.


Mohlo by vás zaujať: Prerušovaný pôst ako spôsob chudnutia: Je vhodný pre každého?


Dajte si pozor

Ako všetky metódy, aj metóda prerušovaného pôstu má svoje riziká. Neodporúča sa ľuďom s podvýživou, vážnymi zdravotnými komplikáciami či poruchami príjmu potravy. Ak sa cítite počas fázy pôstu zle, prerušte ju a nepokračujte v nej nasilu. Akékoľvek zdravotné problémy prediskutujte so svojím lekárom.

Pokiaľ začínate, nezabudnite piť dostatok tekutín a začnite najprv s miernejšou metódou prerušovaného pôstu. Ak vám nechutia raňajky, pokojne ich preskočte a najedzte sa neskôr. Tak si prirodzene nastavíte stravovacie okno tak, ako vám bude vyhovovať.


Plní elánu aj na Facebooku: Buďte v obraze a nenechajte si ujsť už žiadny zaujímavý článok

Zdroj: Plnielanu.sk
Odporúčame