Náš tip na výlet: Divoká príroda Jánošíkových dier vás očarí

Jánošíkove diery

facebook.com

Leto sa síce v kalendári skončilo, no počasie, ktoré je naďalej ešte teplé a slnečné, nás stále láka na prechádzky. Práve teraz, keď už nie je tak horúco, je zdolávanie turistických chodníčkov o čosi príjemnejšie. A ak máte radi krásy typickej slovenskej prírody, trochu drsnej, ale o to viac dychberúcej, vyberte sa na sever Slovenska – do legendami opradených Jánošíkovych dier.

Tieto prekrásne, prudkosťou vody vytvorené tiesňavy uprostred strmých skál, sú súčasťou Malej Fatry, konkrétnejšie jej kriváňskej časti. Z výšky tu padá dvadsať vodopádov, ktorých hukot sa rozlieha medzi kaňonmi a vy môžete stúpať horskému potoku oproti alebo naopak, ísť v smere jeho prúdu, okolo neho a ponad neho. Na niekoľkých miestach vás čakajú prudké rebríky a mostíky, ich zdolanie však nie je príliš fyzicky náročné. Do sústavy Jánošíkovych dier sa vchádza na dvoch miestach – v obciach Biely Potok  a Terchová-Štefanová. Kde začnete vy?


Mohlo by vás zaujímať: Spoznajte Vysoké Tatry trochu inak: Pomôže vám horský vodca


Z Bieleho Potoka do Dolných dier

Vydajme sa napríklad z Bieleho potoka, spoza hotela s príznačným pomenovaním Diery, odkiaľ vedie cestička smerom k Dolným dieram. Cestou po lesnom chodníčku sa o chvíľu dostanete medzi vysoké skaly, pomedzi ktoré tečie tzv. Dierový potok. Pripraviť sa treba na od vody vlhké kamene, ktoré môžu byť miestami klzké. Vhodná protišmyková obuv je teda na mieste. Tu prekonávate niekoľko mostíkov ponad potok a pár strmších rebríkov. Počítajte s tým, že oddychujete každú chvíľku – nie však preto, že by to bola taká náročná trasa, ale preto, že musíte obdivovať tú neopísateľnú nádheru okolo seba. Dolnými dierami vedie i náučný chodník, na ktorého tabuliach sa dozviete všetko o rastlinstve a živočíšstve tejto časti našej krajiny.

Križovatka kaňonov

Na rázcestí, kde sa spájajú dva kaňony, sa rozhodujete, či pôjdete doľava do Nových dier, alebo doprava ďalej Dolnými dierami. Obe tiesňavy vedú až ku krásnej lúke pod kopcom Podžiar, kde stojí starý salaš, dnes využívaný ako bufet a pred ním obrovská lipa, kde si môžete v kľude oddýchnuť.


Mohlo by vás zaujímať: Vyberte sa s batohom po Slovensku: Tieto miesta treba vidieť!


Kam ďalej?

Tu sa mnohí vracajú späť druhou cestou vedúcou k rázcestiu a potom dolu Dolnými dierami späť do Bieleho Potoka. Iní pokračujú na vrch Podžiar a pekným chodníčkom až do Štefanovej. Tretia cesta vedie do najnáročnejších Horných dier, ktoré sú v zimnom období uzavreté a ani za nepriaznivého počasia sa nedoporučujú, pretože pri mohutných dažďoch sú dokonca nepriechodné. Tu padajú vodopády miestami až z výšky štyroch metrov.

Či už ste turisticky založení alebo nie, návšteva týchto miest na severnom Slovensku vás určite uchváti. Obujte si vhodné topánky, do ruksaku zbaľte vodu a nezabudnite ani na fotoaparát. V týchto končinách je totiž obrovské množstvo naozaj krásnych miest.


Navštívili ste už niekedy známe Jánošíkove diery? Podeľte sa o svoje zážitky a dojmy s ostatnými čitateľmi v diskusii a vyhrajte víkendový pobyt alebo ďalšiu z cien v našej súťaži.

Zdroj: facebook.com, facebook.com, Andrea
Odporúčame