Športujte aj v zimných mesiacoch: S týmito zásadami budete zdraví a vo forme

turistika

sxc.hu

Meníte sa počas zimných mesiacov na medveďa, ktorý nevyvíja takmer žiadnu aktivitu? Odborníci upozorňujú, že aj počas chladnejšieho obdobia je pohyb a udržiavanie fyzickej kondície mimoriadne dôležité. Podmienkou ale je, že svoj organizmus prispôsobíme vonkajším teplotám a celkovému počasiu za oknami. Na čo si pri športe dávať v zime pozor a ktoré aktivity by sme mali uprednostniť? Zistite aj vy, po ktorých výživových doplnkoch sa poobzerať a ako obmeniť svoj tréningový plán.

Blahodarný kolagén

Pri väčšine športových aktivít sú najnamáhanejšími časťami tela práve kĺby. V zime je ich citlivosť o to vyššia, že sú vystavené pôsobeniu nadmerného chladu. Ak vás spojenia kostí pobolievajú celoročne, pri outdoorových aktivitách v zimnom období ich radšej chráňte teplými bandážami (kolená a lakte). Kĺby však treba spevniť aj z vnútra, a to zaradením kolagénu na jedálny lístok. V prirodzenej forme ho získame zo želatíny či gumových medvedíkov, dostupné sú však tiež výživové doplnky s jeho obsahom. Účinky kolagénu môžete neskôr pocítiť aj v ďalších oblastiach:

  • pružnejšia a pevnejšia pokožka
  • silnejšie vlasy
  • nižšia lámavosť nechtov
  • spomalenie procesu starnutia
  • zvýšená obranyschopnosť organizmu

V lekárňach je medzi výrobkami s kolagénom naozaj bohatý výber – od krémov a pleťových masiek až po gumové tobolky. V súčasnosti poznáme najmenej 27 rozdielnych typov kolagénov, ktoré sa označujú rímskymi číslicami I – XXVII. V kĺbových chrupavkách sa nachádza kolagén II. typu, preto na obale hľadajte práve toto označenie, prípadne sa poraďte so zodpovedným farmaceutom.


Mohlo by vás zaujímať: Zahrejte sa a dajte si do tela: Beh má čaro aj v zime!


Ospevovaná kyselina hyalurónová

Túto látku do detailov poznajú predovšetkým dámy v zrelom veku bojujúce proti vráskam a za sviežu vypnutú pleť. Pravda je však taká, že kyselinu hyalurónovú nenájdeme len v pokožke, ale aj v chrupavkách, v spojivových tkanivách a kĺbovej tekutine. Pri znížení jej hladiny dochádza k bolestiam a straty hybnosti kĺbov. Nevýhodou je, že ju možno telu dodať len prostredníctvom výživových doplnkov. V minulosti sa získavala zložitou extrakciou z kohútích hrebienkov, dnes ide o postupy na báze chemickej syntézy.

V zime sa behu nevzdávajte

Zamilovali ste si beh a neviete si bez neho dlhú zimnú sezónu predstaviť? Nemusíte sa spoliehať len na bežecký pás vo fitnes centre. Vedeli ste, že beh vo vonkajšom prostredí si bez ujmy môžete dopriať až do teploty desiatich stupňov pod nulou? Stačí vám k tomu kvalitná nepremokavá obuv s membránou Gore-Tex a vhodné oblečenie vo viacerých vrstvách z funkčných materiálov. Pripravte sa ale na to, že beh má v tomto období viacero zákonitostí:

  • ľadový vzduch – vyhnite sa priamemu vdychovaniu, ústa a nos si chráňte šatkou
  • žiaden šprint – preferovaný je ľahký klus pomalším tempom na dlhšiu vzdialenosť
  • vydýchanie sa až za dverami – ak ste sa v lete zvykli pri predýchaní ešte trochu poprechádzať, v zime na to zabudnite. Dobehnite až ku vchodovým dverám – nevystavujte sa pôsobeniu chladného vzduchu ak ste sa zahriali na maximum.
  • preč s bavlnou – bavlnené tričká sú príjemné na dotyk, na telo sa však pri behu nehodia. Nasávajú všetok pot, ktoré ďalej neodvádzajú – zostanú nalepené na pokožke, ktorú chladia.
  • horúca sprcha – hneď ako sa vrátite z vonku, doplňte tekutiny, všetko zo seba vyzlečte a zregenerujte svalstvo pod horúcou vodou

Mohlo by vás zaujímať: Beh je výborný šport: Ako sa naň správne obliecť a obuť?


Turistika s paličkami

Hoci vysokohorské chodníky sú v zime zavreté, v nižších polohách a na trasách s výnimkou od TANAPu si môžete hory vychutnávať aj so snehovou prikrývkou. Nezabudnite si ale pribaliť turistické palice. Tie vám poslúžia ako opora na zľadovatených povrchoch a pomôžu vám určiť výšku snehovej vrstvy. Samozrejmosťou by mala byť termoska s čajom, nadčlenková nepremokavá obuv a vodeodolné návleky.


Akým športom sa v zime venujete vy? Napíšte do diskusie a vyhrajte víkendový pobyt alebo niektorú z ďalších cien v našej súťaži. Nezabudnite uviesť platný email.

Zdroj: sxc.hu, sxc.hu, Johnny
Odporúčame