Hlasní susedia, buchot a dupanie? Vieme ako odhlučniť byt, takto ho budete mať opäť sami pre seba

žena si zakrýva uši - ako odhlučniť byt

Ako odhlučniť byt? (Zdroj: GettyImages)

Kedysi sa hovorilo, že steny v panelákových bytoch sú tenké. S neustále pribúdajúcim počtom novostavieb sa však ukazuje, že paneláky na tom neboli tak zle. Majitelia nových bytov sa čoraz častejšie sťažujú na to, že ich steny sú ako z papiera.

„Myslela som si, že keď si kúpim byt v novostavbe, nebudem riešiť žiadne problémy. Prídem iba s kuframi, zariadim si ho podľa najnovších trendov a môžem spokojne bývať. Moje sklamanie však prišlo, akonáhle sa nasťahovali susedia. Počujem takmer každé slovo, keď sú na toalete, alebo aj keď si kýchnu. Je to na nervy,“ posťažovala sa Veronika.

Tento problém sa však netýka iba bytov, ale aj domov v radovej zástavbe či dvojdomov. „Ceny bytov v hlavnom meste sú šialené. Rozhodli sme sa preto ísť do satelitnej obce, kde sme si kúpili domček v radovej zástavbe. Väčšiu chybu sme nemohli urobiť. Čo sa týka pohody, výhodou je iba väčší priestor, inak je to to isté, ako keby bývame v byte, možno aj horšie kvôli dochádzaniu. Aktuálne riešime ako odhlučniť spoločnú stenu so susedom,“ priznal Robo.

Ako odhlučniť stenu?

Problémom však nemusia byť iba susedia a spoločné priestory, ale aj hluk z vonku. Prinášame vám niekoľko užitočných tipov.

Komplexné odhlučnenie
Prichádza hluk od spodných susedov? Nestačí odhlučniť iba podlahu či stenu. To isté platí v prípade, že k vám ide hluk od horných susedov, tiež tu nepostačí odhlučniť iba strop. Dôležité je komplexné odhlučnenie – izolácia stropu, podlahy a stien.

Minerálna vata
Jedným z účinných riešení je výplň stien minerálnou vatou. V praxi sa to realizuje tak, že sa dá od steny približne na 10 centimetrov sadrokartónová priečka a tento priestor sa vyplní už spomínanou minerálnou vatou. Výhodou je, že to pomôže proti hluku. Nevýhodou je, že vám to zmenší miestnosť minimálne o 20 centimetrov – 10centimetrov z jednej a 10 centimetrov z druhej strany. Je teda na vás, či si stratu týchto centimetrov môžete dovoliť. Treba rátať s tým, že ide o finančne náročnejšie riešenie. Jedným zo žiadaných materiálov je aj akustická pena.

„Vyskúšala som odhlučnenie steny dvoma vrstvami izolácie a môžem povedať, že cítim útlm 80 % s maximálnou spokojnosťou,“ napísala na portáli modrastrecha.sk jedna z komentujúcich.

Lisovaná akustická izolácia
Ide o špeciálne, ťažké lisované akustické dosky. Fungujú naozaj jednoducho, na základe svojej tuhosti a sile. Pozrite sa vo videu nižšie, ako dokážu zvuk pohlcovať a neprepúšťať ho ďalej.

Dvere so zvukovou izoláciou
Netreba zabúdať ani na dvere. Tie so zvukovou izoláciou sa využívajú najmä v prípade, že máte byt priamo oproti výťahom, ktoré sú o niečo hlučnejšie. Poprípade viete, že aj vás je počuť na chodbu. Samotné dvere nestačia, dôležité je mať aj ich správne zavesené a riešiť teda aj tesnosť zárubne a prahu.

Kročajový hluk
Týmto pojmom sa charakterizujú najmä kroky od horného suseda. Tu pomôže odhlučnenie najmä u suseda. Skúste mu navrhnúť či už samostatné odhlučnenie podlahy, alebo aspoň možnosť zaobstarať si koberec, ktorý pomáha tlmiť zvuk krokov.

Ďalšie tipy a rady

Koberce na stenu
Možno sa pousmejte, ale stále existujú ľudia, ktorým sa to páči. Pre krajiny smerom na východ je to považované za štandardnú dekoráciu. Nech to vyzerá akokoľvek, musíme uznať, že aj toto je z časti cesta. Pomôže to proti hluku, ale nie úplne. Zvuk vo vašom byte budú tlmiť rôzne dekorácie ako sú koberce na zemi, tapeta na stene či obrazy. Pamätajte, že čím prázdnejší priestor, tým väčšia ozvena.

Vstavaná skriňa
Ak vám prekáža hluk, ktorý ide z bočnej steny, čiastočne to môže vyriešiť aj vstavaná skriňa, ktorá bude slúžiť ako prekážka pre hluk. Detská izba susedí s obývačkou od susedov. Pomohlo, keď sme dali na danú stenu skriňu, a to ani nie je pozdĺž celej steny. Bolo počuť televízor a teraz už nepočujeme nič,“ našli sme v jednej z diskusií.

Štuple do uší
Pokiaľ neprichádza do úvahy nič z vyššie spomenutých riešení a chcete sa konečne vyspať, siahnite po štuplíkoch do uší. Samozrejme, berte tento tip s úsmevom na perách.

Prehovorte suseda
Vieme, že ide niekedy o naozaj bojovú úlohu. Napriek tomu, vaši susedia môžu spôsobovať hluk nevedome. Skúste sa s nim porozprávať o tom, že žiaľ, počujete každé ich slovko. Možno sa dopracujete napríklad k tomu, že by si časť bytu odhlučnil on a časť vy. Veď kto už len má záujem na tom, aby mal neželaných svedkov každého svojho slova a činu? Môžete tak urobiť kompromis.


Plní elánu aj na Facebooku: Buďte v obraze a nenechajte si ujsť už žiadny zaujímavý článok

Zdroj: plnielanu.sk, hornbach.sk, modrastrecha.sk, akusticka-izolacia.sk,
Odporúčame