Balkón aj lodžia ako z časopisu: Skrášlite ho kvetmi, bylinkami aj výzdobou

Žena relaxuje na balkóne s kvetmi

Príjemnú zelenú oázu môžete mať aj na maličkom balkóniku (Zdroj: GettyImages)

Ak nemáte záhradu či terasu, aj balkón sa pre vás môže stať ideálnym miestom na oddych. Stačí len porozmýšľať, ako z neho vyťažiť maximum. Verte, že aj ten najmenší priestor si môžete prispôsobiť svojim predstavám. Chce to len trochu odvahy, fantázie a nápadov.

Plánujte a buďte kreatívni

Kým sa pustíte do skrášľovania a prerábania, premyslite si, čo by ste z balkóna chceli mať a koľko ste ochotní investovať. Zvážte reálne možnosti a buďte otvorení aj netradičným riešeniam. Do úvahy zoberte, na akú stranu je balkón orientovaný a akým rastlinám by sa mohlo dariť. Prakticky napasujte sedenie s prípadným stolom a vhodnými dekoráciami dotvorte celkový charakter balkónu.

Využite každý centimeter

Raňajky či pohár vína pri večerných slnečných lúčoch pomôže zrealizovať skladacie sedenie. Pomôcť môže aj sklápacia doska pripevnená k stene, ktorá je zároveň odkladacím priestorom. Kvetináče nemusíte mať na zemi, vyrobte si poschodový regál a pripevnite ho napríklad na zábradlie. Využiť tiež môžete drevené palety, ktoré jednoducho rozložíte a neskôr poukladáte na seba.


Mohlo by vás zaujať: Pestujeme bylinky na balkóne či okne: Prevoňajú celý byt a do varenia budú vždy čerstvé


Zohľadnite materiály

Ak nechcete nábytok sťahovať do bytu pri každom daždi, mal by byť odolný voči poveternostným vplyvom. Do úvahy prichádza niekoľko vhodných materiálov – kov, drevo ošetrené proti vlhkosti alebo plast, ktorý je najlacnejší. Pri závesnej konštrukcii na kvetináče dbajte na kvalitu materiálov čím zaručíte, aby bola stabilná a bezpečná aj pri silnejšom vetre.

Spojte funkčnosť s estetikou

Ideálny prípad nastane, keď sa vám podarí skĺbiť praktickosť a účelnosť s dizajnovým riešením. Nemožné? Ochranu pred slnkom a súkromie zároveň vám zabezpečí slnečník či markíza. Zábradlie prekryje napríklad mliečny lexan, polyesterová zástena či rohož z lúpaného rákosia. Účel môžu splniť farebné vankúše, deky, ale aj osvetlenie balkóna. Využite lampáše, sviečky a svetelné reťaze na solárny zdroj, ktoré sa dajú omotať okolo zábradlia alebo vložiť do sklenenej vázy.


Mohlo by vás zaujať: Urobte si záhradku na balkóne: Jednoduchý návod ako na to


Stavte na kvety a iné rastlinky

Pri ich výbere myslite na to, či znesú priame slnko, ako často ich treba polievať a do akej výšky narastú. Mnoho kvetín a byliniek nepotrebuje veľa miesta, postačí im menší kvetináč. Ten môžete nahradiť aj vedierkami či sklenenými pohármi.

Čím si teda skrášliť svoj balkón?

kvety: hyacinty, petúnie, muškáty, hortenzie, paprade, africké sedmokrásky, lobelky, ibištek, oleandre
bylinky: bazalka, tymian, oreagano, estragon, mäta, medovka lekárska, levanduľa, šalvia, pažítka, petržlen, žerucha, kôpor, ligurček
zelenina: paradajky, reďkovky, šaláty, paprika, čili papričky, baklažán, fazuľa
ovocie: jahody, ríbezle, černice, egreš, kivi, stĺpovitá jabloň, citrónovník, olivovník


Záhrada na balkóne? S týmito tipmi áno!

Zdroj: Plnielanu.sk
Odporúčame