Ako vysušiť kvety hortenzie? Takto sa vám to určite podarí! Dlhé mesiace budú skrášľovať vašu domácnosť

ako vysušiť kvety hortenzie - modré súkvetie

Hortenzie sa vyznačujú nenáročným pestovaním, ale odmenia sa bohatými kvetmi (Zdroj: Unsplash/Pete Lambert)

Počas leta nás tešia bohatou záplavou kvetov, ale vyskúšali ste už vysušiť kvety hortenzie, aby ste ich krásu mohli obdivovať aj počas zimných mesiacov? Veľké súkvetia kvetov majú farby od bielej, svetlozelenej, cez ružovú, bordovú až po modré odtiene a dokážu oživiť každý interiér. Poradíme vám jednoduchý trik, s ktorým ich vysušíte a zachováte ich vzhľad.

Ako správne vysušiť kvety hortenzie?

Hortenzie majú obrovskú výhodu, a to, že pri pestovaní nevyžadujú takmer žiadnu extra starostlivosť. Na ich vysušenie existuje niekoľko spôsobov, ale vysušiť ich vo váze s vodou potrvá asi dva týždne a v nezmenenom stave vydržia aj celý rok.

Ideálny čas na strihanie kvetov hortenzie je koniec ich vegetačného obdobia, väčšinou je to august až september, ale v suchšom a horúcom počasí to môže byť aj skôr. Keď okvetné lístky začínajú meniť farbu a vidno na nich, že začínajú schnúť a meniť farbu.

Ak stonky kvetov odstrihnete na vrchole kvitnutia, budú mať ešte príliš veľa vlhkosti a neuschnú dostatočne rýchlo. A ak ich odstrihnete príliš neskoro, jednoducho zhnednú a nezachovajú si pôvodnú farbu. Vyberte si pekné, rozvinuté kvety, ideálne bez škvŕn a pripravte si vázu s vodou.

Možno to bude znieť absolútne nelogicky, ale do vázy s vodou vložte niekoľko stoniek hortenzií bez listov. Vázu naplňte do polovice a s kvetmi ju premiestnite na chladnejšie miesto, bez priameho slnečného žiarenia. Vázu nepreplňte, stonky budú lepšie schnúť, keď budú mať priestor.

Takto naplnenú vázu nechajte na mieste asi dva týždne, až kým stonky nevstrebú všetku vodu. Potom by mali byť na dotyk suché a pripravené na vaše aranžmány.


Máte radi sušené kvety?

Sledujte náš Instagram

Zdroj: plnielanu.sk, thespruce.com
Odporúčame