Urobte si záhradku na balkóne: Jednoduchý návod ako na to

Balkón

flickr.com/verylegalmuffin

Na to, aby ste sa mohli stať mestským farmárom, nepotrebujete takmer žiadne špeciálne vybavenie ani zručnosti. Skúste si vypestovať na balkóne vlastné bylinky, zeleninu či ovocie. Zvládnete to aj na terase, okennom parapete či menšom balkóniku.

Jediné, čo potrebujete, je mať chuť. A k tomu sa zíde zopár rád, aké nájdete v knihe Balkón ako záhradka.

8 plodín vhodných do každej balkónovej záhradky:

1. Rajčiny. Vyberte si nízke odrody kríčkových cherry rajčín, ktoré majú zvyčajne veľa kvetov a to znamená veľa plodov. „Navyše tým, že sú malé, rýchlo dozrievajú, takže pri vhodnom počasí si môžete na balkónových rajčinách pochutnávať ešte aj v októbri,“ vysvetľuje Peter Bielčik, manažér eshopu Domace.sk, ktorý je zameraný na potreby a doplnky do domácnosti, dielne a záhrady.
2. Chilli papričky rastú rýchlo a vo veľkých množstvách. Ponuka je široká, menej i viac štipľavé; červené, fialové, či biele. Jalapeňos, Ember, dubai, tabasco.
3. Mladá cibuľka si vyžaduje máličko – akurát vhodnú nádobu, ktorá by nemala byť plytká. Môžete použiť napríklad poriadne vyumývané tetrapakové škatule od mlieka. „Výber nádoby je dôležitý,“ pripomína P.Bielčik. „Len v našej ponuke ich máme asi 240 druhov. Keď už máte dobrú nádobu, odporúčam nasypať na dno drenážnu vrstvu štrku, na ňu položte povedzme papierový kávový filter a ten zasypte zeminou. Jemne utlačte a polejte. Až do vlhkej zeme zatlačte sadeničky v asi trojcentimetrových vzdialenostiach.“
4. Fazuľky – tým stačí poskytnúť priestor, kadiaľ sa môžu ťahať, napríklad sieť s väčšími okami opretá o stenu alebo bambusové palice spojené do tvaru vigvamu.
5. Reďkovky patria medzi najlepšie balkónové plodiny. Dozrievajú asi 40 dní od vysiatia, sejú sa plytko, priamo do zeme.
6.Šaláty sa dajú pestovať v akejkoľvek nádobe priamo zo semienka. Zbierajú sa postupne po listoch, čím sa zabezpečí kontinuálna úroda.
7. Špenát by nemal chýbať v žiadnej mestskej záhradke. Mladý chrumkavý, napríklad aj detský špenát. Rastie takmer všade, nebojte sa teda pridať pár semienok do každej nádoby. Môžete ho zbierať stále. Iba v najhorúcejších týždňoch má tendenciu vybiehať do kvetu a horknúť, upozorňuje autorka knihy Balkón ako záhradka. Vtedy ho nezbierajte, resp. nejedzte. Ak vám zakvitne, usušte stonky a uložte si semienka. Keď horúčavy pominú, môžete si ich opäť vysadiť.
8. Bylinky sú klasika, nenáročné a pritom nevyhnutné v našej kuchyni. Väčšine byliniek vyhovuje viac polotieň ako prudké slnko. Nie sú náročné na vodu, stačí im občasné polievanie, zato sa však potešia väčšej nádobe, kde budú môcť rásť spolu s ďalšími rastlinami.


Mohlo by vás zaujímať: Bylinková záhrada u vás doma: Čo pestovať a akých zásad sa držať?


Nebojte sa experimentovať

Balkónové pestovanie dáva priestor na experimentovanie s odrodami a plodinami, ktoré nie sú v obchodoch bežne dostupné. Ak ste už úspešne dopestovali rajčiny s bazalkou, prišiel čas vyskúšať niečo nové.

Čerstvé artičoky a olivy, mochyňa peruánska, rainbow mangold alebo žltá cukina budú ozdobou každej záhradky a vašou zásobou vitamínov a sviežej nepoznanej chuti. Sadenice olív aj artičokov sa dajú kúpiť v špecializovaných záhradníckych centrách. Ich pestovanie je menej náročné akoby ste čakali. Olivy, okrem väčšej nádoby, slnka a piesočnatej pôdy, potrebujú už iba občasnú zálievku a na zimu ich treba presťahovať do chladnej miestnosti. Žltej cukine zostrojte indiánsky vigvam z bambusových tyčí a vytvoríte si tak efektnú balkónovú dekoráciu.

Užitočný tip

Samozavlažovacie nádoby sú drahšie ako bežné kvetináče alebo nádoby, čo sa vám len tak povaľujú doma a na pestovanie rastlín poslúžia rovnako dobre. Preto, ak si ich nemôžete dovoliť, zvoľte náhradné riešenie, radí autorka knihy Balkón ako záhradka.

Jednoducho postavte k vaším starým nádobám s rastlinami vedro s vodou. Odtrhnite kus sacej látky alebo hrubého sacieho špagátu, jeden koniec namočte do vedra s vodou a druhý zahrabte do nádoby s rastlinami. Rovnako poslúži aj fľaša plná vody zapichnutá hrdlom do nádoby vedľa rastlinky.

„Ak si predsa len chcete kúpiť samozavlažovací kvetináč, vyjde vás na niečo cez 4€. Platový hranatý truhlík so samozavlažovacím systémom, v terakotovej farbe s rozmermi asi 20×15 cm,“ dopĺňa P.Bielčik z eshopu Domace.sk.


Mohlo by vás zaujímať: Záhradka na vašom balkóne: Urodí vám domácu zeleninu a stane sa koníčkom


Balkón ako záhradka

Chcete teda vyskúšať vypestovať si niečo na svojom balkóne alebo terase, ale neviete, ako začať? Váhate, ktoré rastliny sú na to vhodné, alebo čo všetko k tomu budete potrebovať? Kniha Balkón ako záhradka bude vaším sprievodcom, ako sa stať mestským pestovateľom.

Krok za krokom predstavuje, aké bylinky alebo zeleninu si môžete takto sami vypestovať, aj keď ste napríklad úplný začiatočník. Poradí vám s výberom vhodných nádob, ako jednotlivé rastliny kombinovať, ako si vypestovať vlastné sadenice alebo ako si poradiť s prípadnými škodcami. Predstaví vám tiež, čím môžete obohatiť svoju doterajšiu kuchyňu alebo kde hľadať ďalšiu inšpiráciu pre svoje pestovanie.

Autorka knihy Michala Hrnčiarová sa venuje pestovaniu jedlých rastlín v nádobách, kde experimentuje s rôznymi druhmi zeleniny, ovocia, kvetov a byliniek. Pri pestovaní využíva princípy permakultúrneho pestovania a záhradného upcyklingu. Vo svojom Forester blog okrem zdieľania svojich pestovateľských skúseností mapuje zelené iniciatívy, ktoré sa dejú v hlavnom meste a tiež v ďalších mestách, ktoré navštívi.

Kniha Balkón ako záhradka sa nachádza v ponuke internetového obchodu iPark.sk>>

Zdroj: flickr.com/verylegalmuffin, flickr.com/verylegalmuffin, PR článok
Odporúčame