Záhradka na vašom balkóne: Urodí vám domácu zeleninu a stane sa koníčkom

Balkón

flickr.com/verylegalmuffin

Ak máte radi pestovanie zeleniny, no nemáte na to najideálnejšie podmienky, dá sa to aj na balkóne. Alebo dokonca aj na parapetnej doske. Kde, to je už len na vás. No vďaka kvalitným hnojivám si môžete doma vypestovať nielen nenáročné bylinky, ale aj niektoré druhy čerstvej zeleniny. A kto vie, ako takáto zelenina chutí, určite bude nad takouto možnosťou uvažovať.

Čo budete potrebovať?

Samozrejme, balkón. Ten by mal mať dostatočnú únosnosť, aby dokázal odolávať dlhotrvajúcemu zaťaženiu. Pokiaľ sa chystáte pestovať len pár rastlín, nebude to problém. No ak chcete zmeniť svoj balkón na malú záhradku, mali by ste na to myslieť.

Dôležitá je aj orientácia balkóna. Azda najuniverzálnejšími sú západne orientované balkóny. Na tých južných by mali byť len rastliny vyžadujúce si veľa slnka. Východne a severne orientované balkóny sú menej vhodné, no bylinky môžete pestovať aj na nich.

Do čoho budete sadiť?

V prípade balkónového pestovania toto nehrá až takú veľkú úlohu. Použiť môžete rôzne nádoby, ktoré by však mali byť dostatočne veľké pre danú rastlinu. Kým bylinkám stačí maličký priestor, paradajky by mali mať väčší kvetináč. Kvetináče môžu byť z rôzneho materiálu. Ak siahnete po plastovom, mal by mať otvory na odtekanie vody. V opačnom prípade by mohli začať uhnívať korene rastliny. Klasický hlinený črepník dovolí rastline viac dýchať, no pri horúčavách je nevhodný. Rýchlo sa nahreje a rastlinka je vystavená veľmi vysokým teplotám. Využiť môžete aj staré odkvapové rúry, sú dostatočne dlhé a ak do nich nasadíte rastliny s plytkým koreňom, bude plniť aj estetickú funkciu. Obľúbená je aj výsadba do igelitových vriec. Do vreca so substrátom sa vyrežú otvory a do nich sa rastlina zasadí. Obsahuje viac živín ako v kvetináči a rastlinka sa odmení bohatou úrodou.


Mohlo by vás zaujímať: Záhrada pred domom či v okne: Prinesie vám radosť, oddych aj úžitok


Na obyčajnú zeminu zabudnite

Takéto rastlinky si vyžadujú čosi viac. Kvalitný substrát by mal zadržiavať vodu, dobre odovzdávať živiny a zároveň by mal byť dostatočne vzdušný. Dobrý substrát by mal obsahovať íl, humus a hrubšiu zložku. Ňou môže byť napríklad hrubozrnný piesok. Podobný substrát si môžete namiešať aj doma, spomenuté 3 zložky by mali byť v pomere 2:2:1. Pod substrát patrí aj drenážna vrstva, ktorá odvádza prebytočnú vodu. Na ňu dobre poslúžia malé kamienky či polystyrén. Nesmiete zabudnúť ani na hnojivá. Najcitlivejšie na kvalitný substrát sú paradajky, papriky, tekvice, uhorky. Menšie nároky majú mrkva, petržlen, cesnak či najrôznejšie bylinky.

Voda je základ

Pravidelné zavlažovanie je kľúčom k dobrej úrode. Rastlinky by ste mali polievať pravidelne, odstátou vodou. Nemali by ste jej pritom zamočiť listy. Pokiaľ bývate v čistom prostredí, dobre poslúži dažďová voda. Ak je vo vašej blízkosti priemyselná oblasť, radšej dajte vodu z vodovodu na 2-3 dni do krhličky odstáť a polievajte ňou. Najlepšie to bude skoro ráno a vo večerných hodinách. Možno nebývate často doma. V tom prípade je dobré siahnuť po samozávlahovom systéme, ktorý dodáva vodu priebežne.

Využite plochu čo najviac

Zistite si, ktoré rastliny je možné pestovať v jednom črepníku. Tak ušetríte drahocenné miesto a zmnohonásobíte svoju úrodu. Príkladom môže byť cukrová kukurica, cukina a fazuľa. Rastliny sa navzájom zásobujú živinami, alebo poskytujú jedna druhej oporu. Takýchto kombinácií je viacero, z jedného črepníka sa urodí viac. No musí byť dostatočne veľký.


Všetko o bývaní, záhrade, stavbe a rekonštrukcii nájdete na www.mojdom.sk


Čo pestovať?

Paradajky – plodová zelenina, ktorá toho vyžaduje o čosi viac. Predovšetkým kvalitný substrát a dostatok slnka. Ideálne sú kríčkové odrody, napríklad populárne cherri paradajky. Je vhodné umiestniť ich do veľkých kvetináčov, hlbokých aspoň 20 cm alebo aj viac. Niektoré odrody sa dajú pestovať aj v zavesených kvetináčoch, kedy rastú dole hlavou.

Papriky– môžete si vybrať, či chcete sladkú alebo pálivú odrodu. Obľúbená je odroda Amy. Papriku by ste mali umiestniť do závetria, kde bude mať zároveň dostatok svetla. Znova je podmienkou dostatočne hlboký kvetináč.

Jahody – sú obľúbenou pochúťkou malých aj veľkých. Vyžadujú si dostatok vlahy a polotieň. Priveľa slnka im škodí. Jahody sú na živiny náročné a aby ste ich mali stále dostatok, dáme vám tip. Nesaďte len jednu odrodu, ale viacero. Každá rodí v inú dobu a tak budete mať jahôd dosť dlhšiu dobu.

Bylinky – sú najmenej náročné. Kôpor, ligurček či pažítka, to je len niekoľko z nich. Tým menej náročným sa bude dariť dokonca aj na vnútorných parapetách za oknom. Tie náročnejšie si vyžadujú o čosi viac slnka, no aj tak patria k tým najmenej náročným. Do podobnej kategórie patria aj šaláty. To, že dobrý šalát v lete mať nemôžete, nie je celkom pravda. Na jeho kvitnutie nevplýva teplo, ale dĺžka dňa. Ak pomocou čiernej geotextílie zabezpečíte rastlinke tmu, čerstvý šalát budete mať aj v lete.

Toto nie sú všetky plodiny, ktoré môžete pestovať. Skúsiť to budete môcť s mrkvou, cuketami, nektarinkami, či dokonca s kiwi, alebo figovníkom. Fantázii sa medze nekladú a vy budete mať na svojom stole vždy čerstvé ovocie a zeleninu. A to že nemáte záhradku nebude nikomu vadiť.


Pestujete na balkóne nejaké plodiny? Ak áno, aké? Napíšte do diskusie pod článkom.

Zdroj: flickr.com/verylegalmuffin, flickr.com/verylegalmuffin, David
Odporúčame