Kegelove cviky na posilnenie panvového dna: Vykonávať ich môžu aj muži, poradíme vám ako na to

pani cvičí Kegelove cviky

Poradíme vám, ako robiť Kegelove cviky (Zdroj: Freepik/Camandona)

Kegelove cviky sú jednoduché pohyby na posilnenie panvového dna. Zvyčajne ich poznajú ženy, avšak vykonávať ich môžu pokojne aj muži. Pokiaľ budete túto oblasť pravidelne precvičovať, môžete predísť problémom s inkontinenciou. Panvové dno je totiž zodpovedné za inkontinenciu, pretože sa tu nachádza zvierač močovej rúry. Pokiaľ by ste chceli s cvikmi začať, máme pre vás niekoľko rád, ako ich robiť správne.

Začíname s Kegelovými cvikmi

Na začiatok je veľmi dôležité vedieť, ktoré svaly sú súčasťou panvového dna. Portál Seniorific uvádza jednoduchý trik, ktorým to ľahko zistíte. Pri vykonávaní potreby na toalete skúste po niekoľkých sekundách zastaviť močenie. Tento jednoduchý pohyb tvorí celý základ Kegelových cvikov.

Keď si budete istý, že viete ovládať tieto svaly, môžete cviky vykonávať kedykoľvek v priebehu dňa. Jediné, čo stačí urobiť, je stiahnuť svaly, zhlboka sa nadýchnuť aspoň na dve sekundy a pomaly svalstvo uvoľniť. Ideálne je tento pohyb zopakovať aspoň desať krát.

Na čo si treba dať pozor

Majte na pamäti, že takéto zastavenie potreby nie je vhodné robiť príliš často. Pre ľudí vo vyššom veku sa odporúča robiť toto cvičenie pri potrebe raz za týždeň. Ide o to, aby si váš organizmus nevybudoval reflex v súvislosti s močením. To by totiž mohlo viesť k zhoršeniu inkontinencie.

Cvičenie netreba preháňať. Série úplne stačí v priebehu dňa zopakovať tri razy – napríklad ráno na obed a večer. Môžete pri tom stáť alebo sedieť. Ideálne však je, ak máte vystretý chrbát do tvaru písmena C, uvoľnený postoj a kontrolujete svoje dýchanie, pričom sa budete úplne koncentrovať len na svoje telo. Výsledky by sa mali dostaviť do niekoľkých mesiacov.


Plní elánu aj na Facebooku: Buďte v obraze a nenechajte si ujsť už žiadny zaujímavý článok

Zdroj: plnielanu.sk, seniorific.com
Odporúčame