Starostlivosť o pleteniny z vlny, akrylu či kašmíru: S našimi radami vydržia obľúbené svetre roky

Starostlivosť o pleteniny

Pleteniny si vyžadujú špeciálnu starostlivosť, aby vám dlho vydržali ako nové (Zdroj: GettyImages)

Kašmír, prírodná vlna aj akryl – každý z materiálov má svoje špecifiká a dôvody, prečo si našiel miesto do našej skrine. Nosenie, pranie i nesprávne skladovanie ich však vie riadne potrápiť. Poradíme vám, ako sa o jednotlivé pletené kúsky starať, aby vám vydržali čo najdlhšie.

Prírodná vlna a starostlivosť o ňu

Pri prírodnej vlne sa najčastejšie stretneme s tou ovčou, ktorá sa zvykne miešať aj so syntetickými materiálmi. Nie vždy sú na škodu, niekedy vlne dodajú lepšie vlastnosti (napríklad elastan dodá pružnosť), inokedy ide len o lacnejšiu náhradu (ako polyamid alebo akryl). Okrem ovčej vlny sa používa aj angorská, alpaková alebo mohérová. U všetkých platí, že si žiadajú jemné zaobchádzanie, ktoré sa začína pozorným čítaním etikety. Čím sú totiž vlákna vlnenej priadze dlhšie, tým sú kvalitnejšie a budú sa menej žmolkovať.

Všetky vlnené kúsky môžete prať v práčke jedine s programom nastaveným na šetrné alebo ručné pranie. Aby sa nezrazili, nemala by teplota prania prekročiť 40 °C (u ovčej vlny radšej voľte 30 °C). Odporúča sa tiež radšej použiť čistiaci prostriedok určený špeciálne na pranie vlny. Najideálnejšie zostáva ručné pranie v studenej vode. Vlnené svetre, šály ani čiapky však nikdy nežmýkajte, aby nestratili tvar. Zvyšnú vodu z nich treba opatrne vytlačiť froté uterákom.

Náš tip: Pri praní svetrov z angorskej vlny použite aviváž – veľmi ľahko sa totiž elektrostaticky nabíja.

Oblečenie z pravej vlny v žiadnom prípade nesušte v sušičke, ale ani zavesené zvisle na sušiaku či na vešiaku. Takto by sa ľahko vyťahalo a stratilo tvar. Namiesto toho ho rozložte na vodorovnej ploche, vyrovnajte do požadovaného tvaru a nechajte uschnúť na mieste bez priameho slnečného žiarenia. Vlnené kabáty a saká doma radšej vôbec neperte. Keď je to potrebné, môžete ich nechať vyvetrať (vždy na širokom drevenom vešiaku) a očistiť kefou na šaty. Na konci sezóny ich potom odneste do čistiarne na profesionálne chemické čistenie.  


Mohlo by vás zaujať: Vlna, hodváb, čipka aj termo: Vďaka našim trikom ich vyperiete bez pohromy


Kašmír a zákaz prania v práčke

Luxusná vlna, ktorá sa získava z himalájskych kašmírskych kôz, je veľmi špecifická. Je pružná, na pocit až hodvábna, dobre saje vlhkosť a skvele sa prispôsobí – dokáže totiž zahriať aj príjemne chladiť. Kvalitný kúsok z kašmíru môžete mať v šatníku roky, len sa oň treba správne starať.

Kašmírové výrobky do práčky radšej vôbec nedávajte. Perte ich ručne v studenej vode a použite špeciálny jemný prací prostriedok. Ak žiadny nemáte, dobre poslúži aj detský šampón. Dbajte na to, aby ste svoj obľúbený kašmírový šál či svetrík neprali častejšie ako raz za mesiac. Klasická sušička je zakázaná rovnako prísne ako práčka. Ideálne je sušiť kašmír rovnako ako každý iný druh vlny, teda vysušiť froté uterákom, vytvarovať a nechať vyschnúť. Kašmírové kúsky radšej nežehlite a nevešajte na vešiak. Najlepšie je každý kus úhľadne zložiť a dopriať mu vlastné miesto v šatníku.    

Akryl je o niečo odolnejší ako prírodné vlákna

Syntetická alternatíva vlny je lacnejšia a tiež menej náchylná na zničenie. Aj tak platí, že by sme ju mali prať s citom a riadiť sa údajmi na štítku. Pre oblečenie z akrylu, prípadne jeho zmesi s inými umelými vláknami, všeobecne platia podobné pravidlá ako pre prírodnú vlnu. Perte ich v ruke alebo v práčke na šetrný program, teplota vody by nemala prekročiť 40 °C.  Sušte ich podľa možností vo vodorovnej polohe.

Žehlenie, skladovanie, odžmolkovanie 

Vlnené oblečenie zvyčajne nie je potrebné žehliť. Ak sa jemné pletené kúsky predsa len rozhodnete žehliť, urobte tak šetrne – len s parou. Pletené oblečenie skladujte v skrini vždy ležmo, na vešiakoch by sa zbytočne vyťahalo. Pri ukladaní dávajte ťažšie svetre na spodok a jemné pleteniny by mali ostať na vrchu. Ak sa na pleteninách objavia žmolky, odstráňte ich špeciálnou kefkou alebo elektrickým odstraňovačom žmolkov. Na žmolky výborne zaberá aj žiletka či holiaci strojček – používajte ich však jemne, aby ste neroztrhli spojné vlákna.

Zdroj: Plnielanu.sk
Odporúčame