Vlna, hodváb, čipka aj termo: Vďaka našim trikom ich vyperiete bez pohromy

Ukladanie prádla do práčky

Užitočné rady pri praní rozličných typov látok zaručene pomôžu (Zdroj: GettyImages)

Viete, ako prať hodváb, čipku, vlnu či športové oblečenie? Ak pranie takýchto látok podceníme, výsledkom môže byť vyťahaný či spraný pulóver, zničená luxusná bielizeň alebo strata hrejivosti a odolných vlastností športovej bundy. Máme pre vás užitočné rady.

Hodváb

Patrí medzi luxusné materiály s leskom, ktoré sú veľmi príjemné na dotyk. Ak je to možné, prírodný hodváb vyčistite suchou metódou, prípadne odneste do čistiarne. V prípade, že sa rozhodnete prať doma, zaobchádzajte s materiálom jemne a opatrne. Použite len vlažnú vodu a šetrný prací prostriedok.

V práčke vyberte program pre citlivé hodvábne textílie. Bielizeň nenechávajte dlho namočenú vo vode a v žiadnom prípade hodváb nežmýkajte a nesušte v sušičke. Oprané stačí vystrieť na suchý uterák, alebo vyvesiť, v čo najrovnejšej polohe a nechať vyschnúť.

Šifón, atlas

Pozrite sa, aké zloženie má látka. Ak je to bavlna či syntetika, odev môžete prať v práčke, program nastavte na jemné pranie. Ak je v zložení hodváb, perte ručne vo vlažnej vode.


Mohlo by vás zaujať: 9 osvedčených tipov na pranie bieleho: Skúste ich a vaše veci budú žiariť


Krep

Veci perte pri teplote 30 °C, maximálne 40 °C. Nestláčajte ani nevykrúcajte, osušte len uterákom. Nedodržanie pokynov by ste mohli rýchlo oľutovať.

Zamat

Na udržanie mäkkej vlasovej štruktúry je potrebné uprednostniť chemické čistenie. Ak sa rozhodnete pre čistenie doma, snažte sa materiál príliš nemáčať – čím suchší je spôsob čistenia, tým lepšie. Vo vlažnej vode napeňte trochu jemného čistiaceho prostriedku a penu hubkou naneste na škvrnu. Len jemne prikladajte. Potom penu utrite. Počkajte, kým zamat úplne nevyschne.

Ľan

Výhodou ľanu je rýchle schnutie, nevýhodou krčenie sa. Ľanové výrobky by sa mali prať oddelené od inej bielizne vo vlažnej vode s teplotou 30 °C, maximálne 40 °C. Použiť môžete prací prášok, ktorý neobsahuje bieliace prvky. Následne postupujte podľa inštrukcií na štítku.

Škvrny na ľanových odevoch spravidla odstránite ľahko, treba tak ale urobiť hneď, kým škvrna nezaschne. Stačí vyprať vo vlažnej vode s pomocou mydla, alebo pracieho prášku. Pozor však na lokálne pranie škvŕn, oblečenie perte vždy celé, inak by farbený ľan mohol zostať fľakatý.

Čipka a výšivka

Aj pri slabom programe dochádza v práčke k treniu, ktoré môže materiál zničiť. Čipka je veľmi jemná záležitosť, ktorá si určite zaslúži špeciálne zaobchádzanie. V práčke hrozí, že sa zatrhne o gombík, zips či pútko, preto by sme čipkové odevy či odevy s výšivkami mali prať ručne s jemným pracím prostriedkom.


Mohlo by vás zaujať: Zažehnajte pohromu v práčke: Poradíme, ako na vypratú papierovú vreckovku či zafarbenú bielizeň


Vlna a kašmír

Tieto materiály sú veľmi náchylné na zničenie, stačí aj jediné vypranie. Ak sa vlnený pulóver natiahne, ťažko mu potom vrátiť pôvodný tvar. Rovnako to platí aj pri zrazení vlny. Keďže nejde o žiadne lacné materiály, treba im venovať náležitú pozornosť.

Vlne a kašmíru prekáža najmä mechanické trenie, preto by sme ich mali prať ručne. Použite studenú, prípadne vlažnú vodu a špeciálny prací prostriedok, určený na vlnu. Oblečenie ponorte a nechajte poriadne presiaknuť. Môžete vodu s oblečením krúživými pohybmi miešať.

Po približne 15 minútach vodu s pracím prostriedkom vypustite a odev namočte do novej, čistej. Malo by v nej byť ponorené celé. Nechajte opäť približne 15 minút máčať a vodu vypustite. Potom zľahka z odevu vytlačte, nežmýkajte. Rozprestrite na suchý uterák a nechajte vyschnúť. Vlnené obleky doma neperte, uprednostnite chemickú čistiareň.

Termobielizeň a funkčné odevy

Ak chceme prať v práčke, vyberáme špeciálny program na športové oblečenie, prípadne krátky program na jemnú bielizeň alebo na ručné pranie. Zvlášť perieme biele a zvlášť farebné veci. Oblečenie obrátime naruby a zapneme všetky zipsy vrátane suchých, aby sa nepotrhali jemné vlákna.

Uprednostnite tekutý prací prostriedok v menšom množstve. Úplne ideálny je špeciálny na funkčnú bielizeň. Nepoužívajte aviváž, zničila by špecifické vlastnosti odevov! Funkčné odevy sa nesušia v sušičke ani nežehlia. Keďže častým praním oblečenie stráca svoje vlastnosti, nemali by sme ho prať príliš často – bundy stačí vyprať 1-2 krát za sezónu, tričká a bielizeň stačí občasne preprať aj v rukách.


Plní elánu aj na Facebooku: Buďte v obraze a nenechajte si ujsť už žiadny zaujímavý článok

Zdroj: Plnielanu.sk
Odporúčame