Zažehnajte pohromu v práčke: Poradíme, ako na vypratú papierovú vreckovku či zafarbenú bielizeň

Žena vyberá prádlo z práčky

Nie každé pranie dopadne podľa našich predstáv (Foto: GettyImages)

Stačí malá chvíľka nepozornosti a problém je na svete. Z času na čas sa každému z nás udeje malá „práčková“ nehoda, ktorá zase raz potvrdí zákon schválnosti. Medzi bielu bielizeň za zázrakom primotá červená ponožka, s tmavým oblečením operieme zabudnutú papierovú vreckovku. Nezúfajte, nič nie je stratené! Ako s týmito nečakanými situáciami rýchlo a spoľahlivo poradiť?

Zabudnutá vreckovka

Začnime výzvou, ktorá má hneď niekoľko riešení a čo je najlepšie – pri troche trpezlivosti sa drobných kúskov rozmočenej vreckovky rýchlo zbavíte. Ak ide o syntetický materiál, kúsky strasiete niekoľkými prudkými pohybmi. Na bavlne a úpletoch, najmä na tmavých mikinách a teplákoch, sa už biele chumáče a chĺpky budú držať „ako kliešť“.

Najskôr očistíme bubon práčky. Veľkú pozornosť si zaslúži najmä gumové tesnenie, kde sa vreckovka zachytí až do úplného rozmočenia. Z oblečenia odstránime najväčšie nečistoty a dáme opäť prať. Stačí program s rýchlym pláchaním na studeno. Veľkým pomocníkom je sušička bielizne – v nej sa totiž papierové hrčky zachytia do filtra, ktorý neskôr stačí iba vyčistiť. Oplatí sa mať tiež po ruke aj obyčajnú lepiacu pásku, alebo čistiaci valček na oblečenie.


Mohlo by vás zaujať: 9 osvedčených tipov na pranie bieleho: Skúste ich a vaše veci budú žiariť


Zaprané škvrny

Nie vždy máme možnosť vyčistiť čerstvú škvrnu okamžite. Ak zaschne a zabudneme na ňu, môže sa stať, že samotný prací cyklus na nižšej teplote si s ňou neporadí. Zaprané škvrny sa síce odstraňujú ťažko, no ešte stále je šanca zachrániť obľúbený kúsok oblečenia. Overeným pomocníkom je žlčové mydlo.

– Na ešte mokrý kus bielizne nanesieme žlčové mydlo priamo na škvrnu.
– Zapracujeme prstami, hubkou alebo aj kefkou, v závislosti od toho, aká citlivá je tkanina.
– Žlčové mydlo zmyjeme a ak škvrna zostala, postup zopakujeme.
– Na záver bielizeň operieme normálnym spôsobom v práčke.

Ak nemáte žlčové mydlo, použiť sa dá aj vyššia koncentrácia kvalitného pracieho prášku, ktorý treba rozriediť v menšom množstve vody. Časť tkaniny so škvrnou do nej ponoríme na deň či dva.

Omylom zafarbená bielizeň

Z niektorých menej kvalitných materiálov sa uvoľňuje farba. Akonáhle už pri prvom vypúšťaní vody vidíme zafarbenú vodu, cyklus prania treba prerušiť a záškodníka dať čím skôr preč. Do bubna práčky pridáme lyžicu jedlej sódy (sódy bikarbóny) a pokračujeme v praní. Ak je už pôvodne biela bielizeň ružovou alebo zašednutou, môže pomôcť vyváranie alebo bielenie priamo na slnku.

Existujú aj odfarbovače, ktoré sa dajú kúpiť v drogériách, avšak pozor – väčšina z nich je nevhodná na použitie na umelých materiáloch. Najlepšia je prevencia a opatrnosť. Ak už vopred tušíte, že daný kúsok oblečenia môže púšťať farbu, zvážte ručné pranie, alebo do prania vopred pridajte aspoň 150 ml octu. Ocot vám pomôže ochrániť pôvodnú farbu oblečenia, rozjasní bielu, odstráni škvrny po pote a navyše zjemní aj drsné a tvrdé uteráky.


Mohlo by vás zaujať: Už ste vyskúšali domáci gél na pranie? Ušetrí prírodu aj vašu peňaženku!


Zatuchnutá práčka

Stuchlina nie je iba záležitosťou starších modelov práčok. Kde sa stala chyba? Ako prvé skontrolujte gumové tesnenie na bubne a zásobníky na prací prášok a aviváž. Očistite ich handričkou a starou zubnou kefkou od mazľavého nánosu. Ten sa vytvára najmä v prípade, keď opakovane perieme na teplote do 40 °C. Je kombináciou nerozpustených pracích prostriedkov, prachu aj ostatných nečistôt a zároveň aj zdrojom pre množenie plesne a zápachu.

Mazľavý povlak je zrejme aj na miestach, ktoré nevidíte – v tele práčky, ktoré obklopuje bubon, okolo všetkých skrutiek aj vo výpustných hadiciach. Rýchlo si však pomôžete s pomocou vysokej teploty a octu. Nastavte na práčke teplotu vody na 90 °C. Po prvotnom odčerpávaní zostatkovej vody nalejte do bubna 1 liter octu a pokračujte v programe. Ocot tento povlak aj vápenaté usadeniny spoľahlivo rozpustí a problém so zápachom je fuč.


Aké ďalšie tipy na odvrátenie pracích katastrof poznáte vy? Napíšte ostatným čitateľom v diskusii pod článkom.

Zdroj: Plnielanu.sk
Odporúčame