Antiperspiranty a deodoranty používame každý deň: Ktorým ich zložkám sa radšej vyhnúť?

sprej

photl.com

Hoci potenie patrí medzi absolútne prirodzené procesy v našom tele, suchá pokožka a šíriaca sa vôňa z podpazušia sa stala symbolom príkladnej osobnej hygieny. Zápach spojený s potným žľazami dostal nálepku nežiaduci, a preto počas celého roka robíme všetko preto, aby sme ho eliminovali. Používame na to antiperspiranty a deodoranty v rôznej forme, ktoré však na potlačenie potenia obsahujú množstvo škodlivých chemických látok. Čo všetko nám ich pravidelnou aplikáciou hrozí a čo by sme si mali všímať na etikete?

Hliníkové zlúčeniny

Alumíniové soli nájdeme v zložení antiperspirantov a deodorantov pod názvami aluminium zirconium, aluminium chlorohydrate, aluminium chloride alebo jednoducho chlorid hlinitý. Ich úlohou je vytvoriť pomyselnú zátku vo vývode potnej žliazky tak, aby sa vyprodukovaný pot nedostal na povrch pokožky. To je síce z hľadiska obmedzenia zápachu účinné, no určite nie prirodzené. Obsiahnutý hliník sa navyše podľa viacerých štúdií môže vstrebávať do organizmu a podieľať sa na vzniku závažných chorôb:

  • rakoviny prsníka – prostredníctvom zmien v estrogénových receptoroch prsných buniek. Štúdia, ktorá by zlúčeniny hliníka v antiperspirantoch označila za karcinogénne, zatiaľ neexistuje. Na druhej strane však jestvujú prieskumy, ktoré varujú pred negatívnymi dôsledkami ich používania. U vyše 400 žien s rakovinou prsníka bolo zistené, že tie dámy, ktoré používali deodorant aspoň dvakrát týždenne a holili si podpazušie aspoň trikrát do týždňa, mali diagnostikované onkologické ochorenie o 15 rokov skôr.
  • Alzheimerovej choroby – jej súvis s pôsobením aluminiových solí potvrdila aj Svetová zdravotnícka organizácia. V mozgu ľudí s touto chorobou bola totiž zistená vyššia koncentrácia hliníka. Ochorenie nervovej sústavy podobné Alzheimerovej chorobe bolo navyše preukázané aj na laboratórnych zvieratách, ktorým vedci vpichli do mozgu hliníkové zlúčeniny.

Hliník sa môže javiť ako nebezpečná látka už pri samotnom kontakte s pokožkou. Typické je začervenanie, podráždenie, svrbenie a pálenie, ktoré pre citlivú pokožku môže byť veľmi nepríjemné.


Mohlo by vás zaujímať: Keď z vás leje pot: Zaberú prírodné zázraky, kozmetika či medicína?


Parabény

Ide o chemické konzervanty, ktoré sa v širokej miere používajú v kozmetických výrobkoch. Ich nevýhodou je, že sa v ľudskom tele správajú podobne ako estrogény. Estrogén ale podporuje rast rakovinových buniek, a preto práve parabény môžu stáť za zvýšeným rizikom rozvinutia nádoru v prsníkoch. Štúdie, ktoré by túto súvislosť jednoznačne potvrdili, zatiaľ chýbajú. V každom prípade by sme sa však pred názvami ako ethylparaben, methylparaben, buthylparaben či propylparaben mali mať na pozore – je lepšie sa im vyhnúť.

Keď si nahmatáme hrčku…

Obávanými nebývajú len hrčky v oblasti prsníka, ale aj podpazušnej jamky. Tie bývajú na dotyk tvrdé a veľmi bolestivé. Za ich vznikom stoja upchaté a zapálené potné žliazky, ktoré by sme mali bezodkladne ošetriť. Ako prvá pomoc nám môže poslúžiť čajovníkový olej, ktorým vydezinfikujeme postihnuté miesto. Cez noc môžeme nechať pôsobiť malý tampón namočený do extraktu spomínaného čajovníka austálskeho. Ak sa stav nezlepší, je potrebné navštíviť dermatológa, pretože v žliazke sa môže vytvoriť absces.


Mohlo by vás zaujímať: Leje sa z vás pot aj bez príčiny? Ponúkame možné dôvody aj riešenia!


Tuhý, v spreji alebo v guľôčke?

Pri výbere kozmetického prípravku proti poteniu nesmieme zabúdať ani na správnu aplikáciu. Ak siahneme po spreji, mali by postačiť už dve sekundy streknutia, v prípade guľôčky treba prejsť maximálne trikrát po podpazušnej jamke. To, že sme antiperspirantu použili priveľa, sa ukáže bielym povlakom, ktorý sa takmer okamžite začne zhlukovať do hrčiek. Tie si pri nepozornosti utrieme do oblečenia a pokožka zostane nechránená. Za kratší koniec ťahá tuhý antiperspirant, ktorý si miernym tlačeným takpovediac vtierame do pokožky. Niektorí kožní lekári sa zhodujú, že by sme ho mali používať iba zriedka.

Antiperspirant verzus deodorant

Keďže sa blíži jar a vonkajšie teploty začnú pozvoľne stúpať, je celkom možné, že mnohí z nás začnú antiperspiranty používať vo zvýšenej miere. Šíriacu sa nepríjemnú arómu síce treba potlačiť, no je vhodné vyhýbať sa upchatým žľazám. Preto agresívnejší antiperspirant, ktorý sťahuje póry, použite iba jedenkrát za deň – ideálne ráno. V prípade potreby potom počas dňa aplikujte deodorant, ktorý rozkladá baktérie a pôsobí proti zápachu. Takisto sa vyhnite aplikácii kozmetických prípravkov ihneď po holení, pokožke doprajte aspoň dve hodiny na upokojenie a regeneráciu. Použitie antiperspirantu alebo deodorantu na noc po večernom sprchovaní je pre telo úplne zbytočnou záťažou.

Podľa čoho vyberať?

Je dôležité sledovať zloženie jednotlivých výrobkov a vyhýbať sa tým, ktoré obsahujú hliníkové zlúčeniny a parabény. Škodlivými látkami môžu byť aj farbivá, propylen glycol, triclosan a zlúčeniny upravujúce pH. Zárukou minima nežiaducich účinkov by mali byť kozmetické výrobky distribuované v lekárňach. Neváhajte sa preto poradiť s farmaceutom, prípadne vyskúšajte kozmetiku v biokvalite.


Podľa čoho si prípravky proti poteniu vyberáte vy? Aký máte názor na ich používanie? Napíšte do diskusie pod článkom.

Zdroj: photl.com, photl.com, Emma
Odporúčame