Vitamín E: S čím vám môže pomôcť a z akých potravinových zdrojov ho získate?

slnečnica, semienka, olej

Na čo je dobrý vitamín E? (Zdroj: Freepik/jcomp)

Vitamín E vám môže priniesť niekoľko zdravotných výhod a my si o nich povieme v dnešnom článku. Na to, aby vaše telo tento vitamín absorbovalo, potrebuje tuk, takže ľudia s určitými tráviacimi problémami nemusia dostávať také množstvo, aké potrebujú. To môže poškodiť vaše nervy, oči a imunitný systém.

Získajte ho z jedla

Najlepším zdrojom vitamínu E je niečo, čo sa nazýva olej z pšeničných klíčkov. Môžete ho získať zo slnečnicových semien, mandlí, svetlicového oleja a lieskových orechov. Arašidové maslo a špenát sú dve ďalšie možnosti.

Prospieva zdraviu pokožky

Doplnky vitamínu E môžu byť užitočné pre tých, ktorí majú určité kožné poruchy, ako je ekzém. Oleje a pleťové vody môžu pomôcť pri zápaloch pokožky a posilniť obranyschopnosť pokožky – chrániť ju napríklad pred slnkom. Ale držte sa ďalej od všetkého, čo sa nazýva „syntetické deriváty“, pretože tieto nemusia rovnako dobre fungovať.

Ak chcete vitamín E prijímať prostredníctvom tabletiek, pomôže vám, ak ich budete užívať spolu s vitamínom C.

Menšie hodnoty oxidačného stresu

Oxidačný stres je stav, ktorý nastáva, keď existuje nerovnováha medzi antioxidačnou obranou vášho tela a produkciou a akumuláciou zlúčenín nazývaných reaktívne formy kyslíka (ROS). To môže viesť k poškodeniu buniek a zvýšenému riziku ochorenia.

Keďže vitamín E pôsobí v tele ako silný antioxidant, štúdie ukázali, že jeho suplementácia vysokými dávkami môže znížiť markery oxidačného stresu a posilniť antioxidačnú obranu v niektorých populáciách.

Môže znížiť rizikové faktory srdcových chorôb

Vysoký krvný tlak a vysoké hladiny krvných lipidov, ako je LDL (zlý) cholesterol a triglyceridy, môžu zvýšiť riziko vzniku srdcových ochorení.

Výskum sľubne naznačuje, že doplnky vitamínu E môžu u niektorých ľudí pomôcť znížiť rizikové faktory srdcových chorôb, ako sú tieto. V prehľade 18 štúdií z roku 2019 sa zistilo, že v porovnaní s liečbou placebom doplnky vitamínu E výrazne znížili systolický, ale nie diastolický krvný tlak.

👉 MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ:
Jesenné obdobie prináša nárast respiračných ochorení: Ako môžete chrániť seba a svojich blízkych?

Niektoré štúdie tiež ukazujú, že užívanie vitamínu E s doplnkami omega-3 môže znížiť hladiny LDL a triglyceridov u ľudí s metabolickým syndrómom – súbor stavov, vrátane vysokých hladín tuku v krvi, ktoré zvyšujú riziko srdcových chorôb a iných zdravotných stavov.

Nižšie hladiny pečeňových enzýmov

NAFLD zahŕňa množstvo stavov, ktoré spôsobujú hromadenie tuku v pečeni u ľudí, ktorí pijú málo alebo žiadny alkohol. Podľa zistení výskumu môžu doplnky vitamínu E zlepšiť niektoré aspekty zdravia u ľudí s NAFLD.

Preskúmanie ôsmich štúdií z roku 2021 zistilo, že suplementácia vitamínom E znížila hladiny pečeňových enzýmov (AST a ATL), znížila hladinu lipidov v krvi a zlepšila zdravie pečene u ľudí s NAFLD. Zvýšené hladiny AST a ALT môžu naznačovať zápal a poškodenie pečene u ľudí s NAFLD, takže nižšie hladiny sú priaznivé.

Môže pomôcť pri bolestivej menštruácii

Dysmenorea je stav charakterizovaný silnou a častou menštruačnou bolesťou, ako sú kŕče a panvová bolesť. Výskum sľubne naznačuje, že doplnky vitamínu E môžu znížiť bolesť u žien s týmto stavom.

V štúdii z roku 2018 u 100 žien s dysmenoreou užívanie vitamínu E denne zmiernilo menštruačné bolesti viac ako placebo. Účinky boli ešte lepšie, keď bol vitamín kombinovaný s doplnkom omega-3 mastných kyselín.

Druhá štúdia navyše ukázala, že doplnenie kombinácie vitamínu E a vitamínu C denne počas 8 týždňov pomohlo znížiť závažnosť panvovej bolesti u žien s endometriózou, čo je chorobný stav zapríčinený roztrúsenými čiastočkami maternice.

Vitamín E a liečenie ochorení

Vitamín E hrá dôležitú úlohu v zdraví, ako je znižovanie zápalu a zlepšovanie imunitnej funkcie. Doplnky môžu byť prospešné pre ľudí, ktorí majú zvýšené potreby alebo ho nemajú dostatok v strave, ako sú niektorí starší dospelí.

Môže tiež prospievať kognitívnemu zdraviu. Udržiavanie optimálnej hladiny vitamínu E a užívanie doplnkov môže pomôcť chrániť pred kognitívnym poklesom. Avšak stále nie je jasné, či sú doplnky prospešné pre ľudí s kognitívnymi problémami, ako je Alzheimerova choroba.

👉 MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ:
Zvýšený výskyt kliešťov či komárov: Toto je dôvod, ktorý stojí za nárastom počtu prenášaných ochorení!

Ukázalo sa, že doplnky vitamínu E môžu zlepšiť funkciu pľúc a niektoré príznaky astmy u detí a dospelých.

Čo musíte vedieť

Skôr, ako začnete užívať doplnok vitamínu E a pravidelne užívate nejaké lieky, poraďte sa o tom so svojím lekárom. Toto je obzvlášť dôležité, ak podstupujete chemoterapiu alebo radiačnú terapiu alebo ak užívate riedidlo krvi. Tento vitamín môže mať v niektorých prípadoch negatívne interakcie s liekmi.

Zdroj: plnielanu.sk, webmd.com, healthline.com
Odporúčame