Choroby srdca nás trápia stále častejšie: Čo je ich príčinou?

Muž

thinkstockphotos.com

Často sa zdá, že ide iba o dôsledky staroby. No dýchavičnosť, únava a zvýšený pulz, môžu byť dôsledkom choroby srdca. S týmito zdravotnými problémami sa potýka čoraz viac Slovákov. Odpoveď na ne je jednoduchá – treba zlepšiť životosprávu, zvýšiť pohyb a v prvom rade vyhľadať lekára.

Chorobami srdca trpia aj Slováci

Srdcové zlyhávanie sa u mnohých prejavuje spočiatku nenápadne, príznaky pripisujú niektorí prirodzenému starnutiu. Netreba ich však zanedbávať, odkladanie návštevy lekára zhoršuje vyhliadky na úspešnú liečbu. Príznakmi trpí každý piaty Slovák nad 50 rokov. Na Slovensku žije približne 100.000 pacientov so srdcovým zlyhávaním.

Často sa stáva, že väčšina pacientov prichádza k odborníkovi v čase, keď je už ochorenie v rozvinutom štádiu. ,,Na začiatku ochorenia sa dá pritom veľa urobiť pre kontrolu zhoršovania sa ochorenia a dobrú kvalitu života,“ povedala Eva Goncalvesová z Národného ústavu srdcových a cievnych chorôb (NÚSCH) v Bratislave, ktorá pôsobí i v Slovenskej kardiologickej spoločnosti. Typickými príznakmi srdcového zlyhávania sú dýchavičnosť, horší fyzický výkon, únava, opuchy končatín, rýchly pulz, prírastok na váhe a časté močenie.


Mohlo by vás zaujímať: Tvár môže odhaliť stav vášho srdca: Pri ktorých znakoch zbystriť pozornosť?


Príčinou aj zlá životospráva

Ak srdce nepracuje správne, telo adekvátne nezásobuje kyslíkom a živinami. Príčinou jeho nesprávneho fungovania môže byť poškodený srdcový sval. Srdcové zlyhávanie súvisí s faktormi, ktorým možno predchádzať. Ide o zlú životosprávu, nedostatok pohybu a spánku, stres, fajčenie, nadmerný príjem alkoholu. Približne polovica pacientov je v prípade srdcového zlyhávania ohrozená možnou náhlou smrťou. Druhá polovica pacientov zomiera na pomalé vyhasínanie srdcovej činnosti.

Typický pacient so srdcovým zlyhávaním má viac než 50 rokov, poväčšine prekonal infarkt, má zvýšený krvný tlak, je po vírusovom ochorení srdca či má poškodené srdcové chlopne. „Svoj vplyv majú aj vrodené poruchy,“ povedala Goncalvesová.

Ľahký šport pomáha

Predstavy, že pacienti s chronickým srdcovým zlyhávaním majú stále odpočívať a ležať v posteli, sú podľa kardiologičky prekonané. Pravidelný ľahký telesný tréning zlepšuje u pacientov kontrolu symptómov a predlžuje život. „Stále možno viesť kvalitný plnohodnotný život, pokiaľ človek rešpektuje nastavenú liečbu a prispôsobí svojmu zdraviu aj životný štýl,“ uviedla Goncalvesová. Za dôležitý označila každodenný pohyb.


Aké máte skúsenosti s chorobami srdca vy? Napíšte ostatným čitateľom v diskusii pod článkom.

Zdroj: thinkstockphotos.com, thinkstockphotos.com, Milan, TASR
Odporúčame