Zubná pasta ako pomocník v domácnosti: Využijete ju v celom príbytku

Zubná pasta

thinkstockphotos.com

So zubnou pastou sme sa skamarátili už v útlom detstve, keď nás rodičia učili správnej ústnej hygiene, aby sme sa vyhli zubnému kazu. Pasta má však aj iné skvelé využitie. Môže byť užitočná v domácnosti viac, než by ste si dokázali predstaviť. Najvhodnejšie na použitie sú klasické biele fluoridové typy zubných pást, nie tie gélové.

Topánky ako nové

Ak sa na vašich kožených topánkach spravili škrabance, nemusíte ich vyhadzovať. Do poškodeného miesta votrite trochu zubnej pasty, očistite vlhkou handričkou a budú vyzerať ako nové. Postup funguje aj v prípade podošiev tenisiek, stačí vyšúchať a špina je preč.

Očistite žehličku

Skôr než sa pustíte do najbližšieho žehlenia, skúste na vašu žehličku aplikovať trochu zubnej pasty a očistite ju špongiou. Poľahky odstránite všetky nečistoty.

Žiarivé šperky

Metóda čistenia pastou funguje na diamantové prstene, strieborné retiazky aj na šperky s nehrdzavejúcej ocele. Stačí starou kefkou na zuby s hráškom pasty vyšúchať daný kúsok a bude žiariť rovako, ako keď ste ho kúpili. Zubnú pastu však nepoužívajte na perly alebo rôzne kamene, mohli by ste ich poškodiť.


Čo všetko si viete vyrobiť sami z produktov bežne dostupných v domácnosti? Inšpirácie nájdete tu.


Páchnuce plastové dózičky

Ak ste si zvykli do práce nosiť obed v plastovej dózičke, po istom čase sa vám určite stalo, že aj keď ste kontajner dôkladne umývali, zostali v ňom pachové stopy jedál, ktoré v ňom predtým boli. Dózičky však netreba hneď vyhadzovať, zápachu sa zbavíte ak ich umyjete s použitím zubnej pasty. Nezabudnite misky však dôkladne opláchnuť.

Vyleštené kohútiky

Pochrómované vodovodné batérie v kuchyni a kúpeľni budú doslova žiariť, keď ich vyleštíte mäkkou suchou handričkou a zubnou pastou.

Čistučké umývadlo

Po vyčistení kohútika skúste pastu použiť aj na zvyšok umývadla. Špina pred pastou doslova utečie a zostane len príjemná vôňa.


Mohlo by vás zaujať: 13 spôsobov, ako použiť sódu bikarbónu: Zažiarite s ňou vy aj vaša domácnosť


Kruhy od nápojov zmiznú

Hoci si dávate pozor, niekedy sa môže stať, že na vašom krásnom drevenom nábytku zostanú škaredé značky po nápojoch. Po fľaku stačí rozotrieť pastu mäkkou handričkou, nechať zaschnúť a vyčistiť leštidlom na nábytok.

Odstráňte atrament či rúž z látky

Škvrny od rúžu či atramentu vedia byť mimoriadne nepríjemné. Aplikujte na ne trochu pasty, poriadne pošúchajte a opláchnite. Opakujte, kým fľak nezmizne. Postup síce nefunguje na všetky typy látok, ale za pokus určite stojí, najmä keď ste už vyskúšali takmer všetko.

Štípance vás už trápiť nebudú

Ak vás poštípal komár a nemôžete sa prestať škrabať, máme pre vás prvú pomoc. Dokonca nebudete potrebovať ani krém z lekárne. Štípanec potrite trochou zubnej pasty a pocítite okamžitú úľavu.


Mohlo by vás zaujať: Poraďte si s oparom ľavou zadnou: Tieto jednoduché rady stoja za vyskúšanie


Škrabance na displeji

Možno sa vám to nezdá, no troška pasty vie vyhladiť jemné škrabance na displeji vášho mobilu. Stačí do nich prstom votrieť malý kúsok pasty, ktorá má veľmi jemný brúsny efekt.

Pevnejšie nechty

Nechty sú z podobného materiálu ako zuby, a preto aj im zložky pasty prospejú. Pri najbližšej manikúre si po použití odlakovača potrite nechty malým množstvom a uvidíte, že budú oveľa pevnejšie.

Dokonalé steny

Pokiaľ vám v stene po klinci zostala malá dierka, skúste ju vyplniť zubnou pastou. Votrite ju do nerovnosti a uhlaďte. Pokiaľ je škára väčšia, radšej sa spoľahnite na bežné techniky, no na malé škrabance či odbité rohy funguje pasta priam skvele.


Na čo všetko využívate v domácnosti zubnú pastu vy? Napíšte ostatným čitateľom v diskusii.

Zdroj: thinkstockphotos.com, thinkstockphotos.com, Ľudmila
Odporúčame