Ako dôkladne vyčistiť rúru: S týmito trikmi to vôbec nemusí byť problém!

čistenie rúry

Buďte úprimní: ako dlho uplynulo od vášho posledného čistenia rúry? (Zdroj: Freepik/zinkevych)

Špina a sadze na stenách rúry môžu ovplyvniť kvalitu a chuť jedla, ktoré varíte. Okrem toho mastnota a kúsky pripáleného jedla môžu zašpiniť sklo, čo sťažuje sledovanie procesu varenia. V tomto článku si povieme, ako správne vyčistiť rúru, ako často by ste to mali robiť a čo môžete urobiť, aby ste zabránili jej masteniu.

Na čistenie rúry budete potrebovať:

  • hrubé gumené rukavice,
  • staré noviny alebo papierové utierky.
  • špongiu,
  • látkovú handru,
  • čistiaci prostriedok na rúru zakúpený v obchode,
  • ocot,
  • sódu bikarbónu.
čistiace prostriedky
(Zdroj: Freepik/kabachki.photo)

Postup:

1. Položte noviny alebo papierové utierky na podlahu pod rúru, aby ste zabránili mastnotám a čističu rúry zamastiť vašu podlahu.

2. Vyberte z rúry všetko, vrátane stojanov, kameňov na pizzu, teplomerov atď.

3. Nasaďte si rukavice a nastriekajte čistiaci prostriedok na rúru okolo vnútrajška rúry, prostriedkom pokryte aj jej zadnú stranu, boky, spodok, vrch, dvierka, rohy a štrbiny. Ak máte elektrickú rúru, nestriekajte ju na vykurovacie telesá – namiesto toho ich jednoducho zdvihnite a nastriekajte pod. Ak máte plynovú rúru, nestriekajte tam, kde plyn prechádza.

žena čistiaca rúru
(Zdroj: Freepik/zinkevych)

4. Po dokončení zatvorte rúru. Nechajte sprej pôsobiť počas doby uvedenej na štítku (väčšina čistiacich prostriedkov bude potrebovať približne 20 až 30 minút).

5. Vezmite vlhkú handričku alebo handru, otvorte rúru a utrite všetky povrchy. Ak existujú extra lepkavé miesta, použite mokrú čistiacu pemzu alebo špongiu z mikrovlákna, aby ste odstránili všetky nečistoty.

čistenie rúry
(Zdroj: Freepik/zinkevych)

6. Opláchnite handru a znova utierajte rúru, kým neodstránite zvyšky čistiaceho prostriedku na rúre.

Ako vyčistiť rúru sódou bikarbónou a octom

Ak dávate prednosť prírodným čistiacim prostriedkom, skúste rúru vyčistiť octom a sódou bikarbónou. Zopakujte prvé 2 kroky predchádzajúcej metódy, a potom postupujte takto:

1. Pripravte si pastu z jedlej sódy. V malej miske zmiešajte 1/2 šálky sódy bikarbóny s niekoľkými lyžicami vody.

sóda birkabóna s vodou
(Zdroj: Freepik/lazy_bear)

2. Nasaďte si rukavice a rozotrite pastu po celom vnútornom povrchu vašej rúry, pričom sa vyhýbajte ohrievacím prvkom. Sóda bikarbóna sa vtieraním zmení na hnedastú, čo je v poriadku. Len sa snažte čo najlepšie natrieť celú rúru a venujte zvýšenú pozornosť obzvlášť mastným miestam.

3. Zatvorte rúru a nechajte zmes sódy bikarbóny postáť aspoň 12 hodín alebo cez noc.

4. Po 12 hodinách vezmite navlhčenú utierku a utrite toľko zaschnutej sódy bikarbóny, koľko môžete. Na odstránenie odolných škvŕn použite špongiu, najmä jej brúsnu časť.

čistenie rúry
(Zdroj: Freepik/sokor)

5. Do rozprašovača dajte trochu octu a nastriekajte ho všade tam, kde ešte vidíte zvyšky sódy bikarbóny. Ocot zreaguje so sódou bikarbónou a jemne napení.

čistenie rúry
(Zdroj: Freepik/Ivanko80)

6. Utierku opláchnite a utrite zvyšnú penovú zmes octu a sódy bikarbóny.

Ako často by ste mali čistiť vašu rúru

Záleží na tom, ako často ju používate. Ak používate rúru denne, vyčistite ju každé 3 mesiace. Ak ju používate zriedka, stačí ju vyčistiť raz alebo dvakrát do roka. Odporúča sa však rúru vyčistiť, ak počas varenia spozorujete staré mastné škvrny, zacítite nepríjemný zápach alebo uvidíte, že sa tvorí dym.

Ako ju udržiavať čistú

  • Pred použitím rúry vyložte základňu buď papierom na pečenie alebo kúskom alobalu, ktoré môžete kúpiť vo väčšine obchodov.
  • Použite špeciálne vrecká na pečenie na mäso, ryby alebo dokonca zeleninu, aby ste zabránili rozliatiu alebo postriekaniu vašej rúry.
  • Hneď ako rúru dopoužívate, vložte do nej žiaruvzdornú misku s vodou a zohrievajte ju na vysokú teplotu 20 minút. To pomôže uvoľniť nečistoty a mastnotu. Potom, keď dostatočne vychladne, utrite ňou vnútorné povrchy, aby ste odstránili špinu.

Hľadáte zaujímavé čítanie? Objavte 55 pravdivých príbehov v skvelej knihe!

Zdroj: plnielanu.sk, 5minutecrafts.site
Odporúčame