Pre väčšinu ľudí je včelie bodnutie len na obtiaž. Môžete pociťovať dočasnú bolesť, začervenanie a svrbenie v mieste bodnutia, ale bez závažných komplikácií. Pokiaľ nie ste alergický na včelí toxín alebo nemáte príznaky závažnej alergickej reakcie, väčšinu včelích bodnutí môžete liečiť doma. Okrem základnej prvej pomoci sa už dlho verilo, že niektoré domáce prostriedky upokojujú zapálenú pokožku a zmierňujú svrbenie. Patrí medzi nich aplikácia medu, hamamelu a dokonca aj zubnej pasty!
V tomto článku si rozoberieme tradičné liečebné postupy pri uštipnutí včelou medonosnou aj domáce spôsoby liečby k zmierneniu miernejších symptómov bodnutia.
Tradičná liečba včelieho bodnutia
Tu sú najdôležitejšie kroky prvej pomoci pri uštipnutí včelou medonosnou:
- Rýchlo odstráňte žihadlo. Kým je včelie žihadlo zapichnuté do vašej kože, bude naďalej uvoľňovať jed, preto je dôležité, aby ste ho odstránili čo najskôr. Zvyčajne sa odporúča, aby ste žihadlo očistili alebo zoškrabali pomocou kúska gázy, nechtu alebo dokonca kreditnej karty. Vytiahnutie alebo zovretie nie je ideálne, ale môže byť potrebné.
- Umyte miesto mydlom a vodou.
- Vyhnite sa poškriabaniu, pretože to môže viesť k infekcii.
Po týchto krokoch môžu nasledujúce spoľahlivé tipy pomôcť liečiť bodnutie a minimalizovať začervenanie či bolesť:
1. Ľad
Studené obklady znižujú bolesť a opuch obmedzením prietoku krvi do danej oblasti. Obklad s ľadom je ideálne podržať na rane po dobu 20 minút alebo menej. Je dôležité, aby ste ľad nedávali priamo na pokožku.
2. Protizápalové látky
Užívanie nesteroidných protizápalových liekov, môže pomôcť znížiť zápal vášho tela a zmierniť bolesť. Svrbenie a začervenanie môžete liečiť aj hydrokortizónovým krémom alebo kalamínovým krémom.
3. Antihistaminiká
Užívanie perorálneho antihistaminika, môže tiež priniesť úľavu najmä od svrbenia a opuchu. Antihistaminiká pomáhajú vášmu imunitnému systému upokojiť sa od alergickej reakcie.
Domáce lieky na včelie bodnutie
Uštipnutie včelou sa často lieči kombináciou tradičnej prvej pomoci a domácich prostriedkov. Niektoré z najbežnejších domácich spôsobov liečby symptómov bodnutia včelou nie sú podporené vedeckým výskumom. Napriek tomu sa prenášajú z generácie na generáciu a naďalej sú populárne.
Je dôležité si uvedomiť, že žiadny z týchto domácich prostriedkov by nemal spôsobiť väčšiu bolesť alebo zhoršiť bodnutie. Ak sa to stane, zastavte a vyčistite bodnutie mydlom a vodou a už tento prístup neskúšajte.
1. Med
Med môže pomôcť pri hojení rán a prevencii infekcií. Mnohé výskumy dokazujú, že med lekárskej kvality (MGH), vrátane medu Manuka, preukázateľne znižuje zápal a má silné antimikrobiálne vlastnosti. Tiež sa verí, že med uvoľňuje kyslík do rán, čím pomáha pri hojení a pomáha vyplavovať odumreté tkanivo.
Na ošetrenie včelieho bodnutia pomocou MGH alebo domáceho medu naneste malé množstvo na postihnuté miesto. Prekryte voľným obväzom a nechajte pôsobiť až hodinu.
2. Sóda bikarbóna
Pasta z jedlej sódy a vody môže pomôcť pri rôznych bodnutiach a bodnutí hmyzom. Verí sa, že jedlá sóda dokáže neutralizovať včelí jed, znižuje svrbenie a opuch. Zmiešajte 1 čajovú lyžičku vody s dostatočným množstvom jedlej sódy, aby ste vytvorili hustú pastu. Pastou rozotrite postihnuté miesto. Nechajte pôsobiť 10 minút, a potom opláchnite.
3. Zubná pasta
Neexistujú žiadne skutočné vedecké dôkazy o tom, že zubná pasta môže pomôcť pri bodnutí včiel. Ľudia však tvrdia, že alkalická zubná pasta (vysoké pH) neutralizuje kyslý jed včely medonosnej (nízke pH). Ak je to pravda, zubná pasta nebude fungovať na osí jed, ktorý je zásaditý. Podobne ako u sódy bikarbóny sa verí, že zubná pasta vytiahne jed. Navyše poskytujú chladivý, upokojujúci účinok.
Zubná pasta je lacný a jednoduchý domáci liek, ktorý stojí za to vyskúšať. Jednoducho naneste trochu pasty na postihnuté miesto a po 10 až 20 minútach utrite.
4. Jablčný ocot
Jablčný ocot sa používa na širokú škálu zdravotných a wellness účelov, od zlepšenia stavu pokožky až po pomoc pri liečbe cukrovky. Niektorí ľudia veria, že jablčný ocot môže neutralizovať včelí jed, zabrániť infekcii a znížiť zápal.
Namočte miesto vášho včelieho bodnutia do zriedeného jablčného octu aspoň na 15 minút. Môžete tiež namočiť obväz alebo handričku do octu a potom ho priložiť na miesto bodnutia.
5. Aspirínová pasta
Ďalším dlhodobým domácim liekom na zníženie nepohodlia včelieho bodnutia je aplikácia vlhkého aspirínu – alebo aspirínovej pasty – na miesto bodnutia. Toto pozostáva z rozdrvenia tablety aspirínu a zmiešania prášku s vodou na pastu.
6. Rastlinné extrakty a éterické oleje
Tieto prirodzene sa vyskytujúce topické látky sú spojené s hojením rán a môžu pomôcť zmierniť príznaky včelieho bodnutia. Výskum naznačuje, že aloe vera a hamamel majú preukázané protizápalové vlastnosti. Často sa objavujú ako zložky v mnohých výrobkoch starostlivosti o pleť a iných topických látkach na hojenie rán.
Tu je niekoľko prírodných liekov, ktoré by ste mali zvážiť:
- Aloe vera má rôzne využitie, vrátane upokojenia podráždenej pokožky. Môžete si kúpiť gél alebo si vyrobiť vlastný, ak máte rastlinu aloe. Jednoducho odlomte list a vytlačte gél priamo na postihnuté miesto.
- Hamamel je prírodný adstringentný a antiseptický prostriedok. Považuje sa za domáci liek na uhryznutie hmyzom a včelie bodnutie, ktorý môže zabrániť infekcii a znížiť opuch a bolesť. Podľa potreby aplikujte hamamel (ktorý sa dodáva ako číra tekutina) priamo na včelie bodnutie.
- Nechtíkový krém je antiseptikum používané na hojenie drobných rán a zmiernenie podráždenia pokožky. Krém naneste priamo na miesto bodnutia a prikryte obväzom.
- Levanduľový esenciálny olej má protizápalové schopnosti a môže pomôcť zmierniť opuchy. Esenciálny olej zrieďte nosným olejom, ako je kokosový alebo olivový olej. Naneste niekoľko kvapiek zmesi na miesto bodnutia.
- Olej z čajovníka je prírodným antiseptikom a môže zmierniť bolesť po uštipnutí včiel a zabrániť infekcii. Zmiešajte s nosným olejom a aplikujte kvapku na miesto bodnutia.
Zdieľať na