Účinná pasca na osy, ktorá naozaj funguje: Stačí tento vynález a hmyzu sa raz-dva zbavíte!

Osa na plechovke

Pasca na osy (Zdroj: GettyImages)

Domáca pasca na osy sa vám bude hodiť hlavne v týchto teplých mesiacoch, prípadne na jeseň, kedy sú osy najviac aktívne a otravné. V prípade, že si chcete ničím nerušene vychutnávať pokrmy a nápoje na terase či v záhradnom posedení, no neustále vás otravuje premnožený hmyz, táto rada vám pomôže sa ich zbaviť!

Navyše, alergici na uštipnutie týmto hmyzom či malé deti sa budú vonku cítiť o čosi bezpečnejšie. Ako vyrobíte túto jednoduchú, no účinnú pascu? Okrem ôs by mala fungovať aj na iný hmyz, napríklad na muchy či sršne, ktoré sú taktiež veľmi nebezpečné v prípade uštipnutia či napadnutia.

Potrebujeme:

  • PET fľaše
  • lepiacu pásku
  • šnúrku alebo drôtik
  • sladký nápoj 

Postup:

Postup výroby pasce je veľmi jednoduchý a verte, že bude stopercentne účinná. Jediné, čo musíte spraviť, je odrezať fľašu zhruba desať centimetrov od jej hrdla – napríklad v mieste hrany, kde sa doň fľaša začína zužovať. Odrezané hrdlo otočte smerom dnu do fľaše a prilepte ho pomocou lepiacej pásky.

(Zdroj: Freepik/skippy haha)

V mieste lepenia však ešte pred samotným lepením omotajte šnúrku, ktorú prilepíte spoločne s hrdlom fľaše. Povrázok vám umožní pascu priviazať o strom alebo na iné vyvýšené miesto, kde sa osy najviac vyskytujú. Zboku cez fľašu však môžete urobiť aj dierky a prevliecť nimi drôtik – táto metóda je o čosi stabilnejšia, než v prípade špagátu. Ďalšou možnosťou je nechať pascu len tak položenú.

(Zdroj: Freepik/noricum)

Pokiaľ máte pascu na osy vyrobenú a pripravenú, čaká vás posledný krok – a to naliať do nej sladký nápoj, ktorý bude slúžiť ako návnada na osy. Tie môžete nalákať dnu napríklad pomocou rôznych sladkých limonád, sirupu, šťavy z kompótu či piva. Dávajte pozor, aby ste tekutinu naliali priamo do fľaše, nech osy nelietajú zbytočne okolo. Ak osa vletí dnu, s najvyššou pravdepodobnosťou sa utopí.

(Zdroj: Freepik/Lätik)

Pokiaľ máte väčší pozemok alebo záhradné posedenie, pasce dobre rozmiestnite. Jedna pasca by mala byť použitá zhruba na 25 metrov štvorcových – preto je potrebné pri väčšej ploche pozemku umiestniť niekoľko pascí zároveň. Nedávajte však pasce na osy príliš blízko miesta, kde trávite čas. Osy sa tam totiž začnú zhlukovať a mohlo by tak dôjsť k zbytočnému napadnutiu.

Zdroj: instructables.com, plnielanu.sk
Odporúčame