POROVNANIE Vyberáme najlepší holiaci strojček pre mužov, všetky parametre pokope: Zbavte sa ochlpenia jednoduchšie!

ako si vybrať holiaci strojček

Ako si vybrať ideálny holiaci strojček? (Zdroj: GettyImages)

Holenie je neodmysliteľnou súčasťou našich životov. Niekomu stačí vziať strojček či žiletku do ruky každý mesiac, inému raz do týždňa a niekomu každý deň. S istotou preto môžeme vyhlásiť, že v určitom čase príde človek do veku, keď sa holiť začne a už neprestane. Kedysi stačila mužom britva, ktorou zvládli tento počin sami, alebo túto činnosť zverili do rúk žene. Dnes, v 21. storočí, máme iné technológie.

Neisté začiatky

Prvý holiaci strojček predstavila firma Gillette už v roku 1903. Nebol to však taký úspech, ako ste si možno mysleli. Až o tri roky neskôr pocítila firma zisk, a vďaka nemu sa do výroby obdobných zariadení pustili aj konkurenčné spoločnosti. Dnes, o viac ako storočie neskôr, nájdeme na pultoch elektrodomov desiatky značiek, farbených prevedení a rôznych cenových kategórií. Výber toho správneho holiaceho strojčeka by ste nemali podceniť.

Holiace strojčeky sa delia na tri typy podľa konštrukcie – na planžetové, frézkové a manuálne. Každý z nich bude vyhovovať niekomu inému, a preto je dôležité položiť si tri otázky pred samotnou kúpou. Aké dlhé chĺpky, v akých partiách a ako často sa budete holiť. Podľa odpovedí na tieto otázky závisí, ktorý typ strojčeka je pre vás ako stvorený.


Mohlo by vás zaujímať: Trápi vás po holení podráždenie a svrbenie? Možno aj vy robíte tieto chyby


Planžetové (elektrické) holiace strojčeky

Planžetové strojčeky fungujú na sústave vibrujúcich nožov, ktoré sú skryté pod planžetou. Kvôli dlhšej planžete s nimi hravo oholíte rovné povrchy, avšak majú problém s náročnejšími krivkami. Výborne zastrihávajú krátke strnisko, avšak s dlhšou bradou už majú problém. Odporúčame ich pánom, ktorí sa holia často a pravidelne. Základné modely viete zohnať už za pár desiatok eur, ale napríklad za otočnú hlavicu či rôzne nástavce si priplatíte.

V tejto oblasti bezkonkurenčne dominuje na našom trhu značka Braun. Lacnejší model Braun Series 3 300s sa už viac ako rok drží v rebríčku najpredávanejších strojčekov na Slovensku. Funguje na princípe dvoch panžiet a stredového zastrihávača. Ten si ľahko poradí aj s trojdňovým strniskom. Je úplne vodotesný, takže s ním môžete vojsť aj do sprchy. Na jedno nabitie vám vydrží približne 20 minút a na nabijete ho za hodinu. Plnú batériu vám ukáže indikátor nabíjania. Kúpite ho do 50 eur.

Pre náročnejších tu máme model Braun Series 7 1000s, ktorý vyhral aj Test magazín. Jeho hlavice sa dokáže otočiť o celých 360° a krivky mu nerobia až taký problém. Nabijete ho taktiež za hodinu, no vydrží v prevádzke až 50 minút. Vďaka technológii AutoSense zistí hustotu fúzov a podľa toho nastaví výkon motora, aby šetril batériu. Má ergonomicky tvarovanú rukoväť a príjemné gumené uchopenie. LED displej vám ukáže stav batérie. Je taktiež vodotesný a vhodný na použitie za sucha či s penou. Zaplatíte zaňho približne 170 eur.


Mohlo by vás zaujímať: Krásne nohy bez chĺpkov sú snom každej ženy: Ako sa ich zbaviť čo najjednoduchšie?


Frézkové (elektrické) holiace strojčeky

Frézkové strojčeky využívajú na strih chĺpkov dve alebo väčšinou tri hlavice. Vďaka ich tvarovaniu a ohybnosti sa ľahko prispôsobia záhybom vašej tváre. Sú ako stvorené na holenie fúzov a brady. Nevyžadujú si takú presnosť ako planžetové strojčeky, a preto vedia oholiť hustú a dlhšiu bradu, ale aj fúzy rastúce do rôznych smerov. Holí sa nimi krúživými pohybmi.

Lacným a veľmi obľúbeným modelom je Xiaomi Mi Electric Shaver. Ponúka dva stupne rýchlosti pre rýchle holenie, ale aj čistenie. Hlavice sa otáčajú do všetkých smerov a obsahujú až 90 holiacich zubov. Použiť ho môžete nasucho aj namokro, nakoľko disponuje vodotesnosťou. Batéria sa nabíja 2 hodiny a vydrží v prevádzke až 60 minút. V ponuke je však aj rýchlonabíjanie, ktorým za 5 minút nabijete strojček na jedno použitie. Nechýba ani indikátor nabíjania. V balení nedostanete zastrihávací nástavec, takže ak sa nechce oholiť do hladka, je nutné ho dokúpiť. Samotný strojček kúpite do 40 eur.

Prémiový model Philips S9031 toho zvládne oveľa viac. Znova tu máme zariadenie vhodné na použitie zasucha aj zamokra, s použitím holiacej peny, gélu, ale bez nich. Tento strojček hravo očistíte jednoduchým opláchnutím pod tečúcou vodou. Za hodinu nabíjania dostanete 50 minút prevádzky a samozrejmosťou ostáva aj rýchlonabíjanie. V balení nechýba ani zastrihávací nástavec. Kvôli lepšej batérii je síce o niečo ťažší, no to už ide s drahšími modelmi ruka v ruke. Na jeho kúpu si pripravte 200 eur.


Mohlo by vás zaujímať: Fúzy, brada alebo hladké oholenie: Vyskúšajte nový zostrih na vašej tvári


Manuálne (ručné) holiace strojčeky

Medzi manuálne strojčeky síce patria aj jednorazové žiletky či britvy, my si však viac povieme o strojčekoch s výmennou žiletkou. Tento spôsob holenia ocenia najmä milovníci klasiky. Máte zaručené dokonale hladké oholenie, aké vám neposkytnú ani elektrické strojčeky. Nakoľko sú ručné, netreba ich nabíjať, sú veľmi ľahké a jednoducho sa s nimi aj cestuje. Z pohľadu ceny hovoríme o najlacnejšej cenovej kategórii.

Nebudeme si predstavovať rôzne modely. Stačí sa popýtať na ľubovoľný strojček od nemeckej značky Mühle, ktorá dominuje slovenskému trhu. Majú krásny strieborný zdobený dizajn, ktorý padne do ruky. Prevedenie je celokovové a pochrómované, preto ho voda nijako nepoškodí. Je dlhý 10 centimetrov a váži menej ako 100 gramov (v závislosti od modelu a spracovania). Kúpite ho aj v krásnej darčekovej krabičke s jednou originálnou žiletkou, takže je okamžite pripravený na holenie. Strojčeky Mühle sú aj cenovo dostupné, kúpite ich od 30 eur. Luxusnejší či novší model, prípadne darčekové balenie postupne dvíhajú cenu.

Populárny model, ktorý nevie, kam patrí

Vybrali sme pre vás ešte jeden populárny model, ktorý však nemôžeme zaradiť ani do jednej z vyššie spomínaných kategórií. Philips OneBlade Pro funguje na princípe akumulátora, avšak netvorí ho ani planžeta, ani otočná hlavica, ale čepieľka. Na koncoch je ozubená a otáča sa rýchlosťou až 200 krát za sekundu. OneBlade síce neholí nakrátko, no ani nedráždi pokožku.

Nájdete ho buď ako samostatný model alebo v balení s nástavcami. Na výber je pri tom až 12 nastavení dĺžky od strniska až po dlhšiu bradu. OneBlade teda nielen holí, ale aj zastriháva a tvaruje. Údržba je veľmi jednoduchá – vystreľovaciu čepeľ stačí umyť pod tečúcou vodou. Samotné čepele vydržia 4 – 6 mesiacov a dokúpite ich v drogérii. Batéria na jedno nabitie zvládne hodinu a pol prevádzky a jej stav vám ukáže digitálny displej. Kúpite ho do 50 eur (v kamenných predajniach môže byť cena o niečo vyššia).

Zopár rád na záver

Pred kúpou vášho nového strojčeka vám dáme ešte zopár rád. Ak sa chcete zbaviť dlhej brady, odporúčame ju najprv skrátiť zastrihávačom alebo nožnicami, aby ste si strojček nepoškodili. Holiace strojčeky si pri cestovaní môžete pokojne umiestniť do príručnej batožiny, manuálne a ručné strojčeky či žiletky však uchovajte v podpalubnej batožine. Ak chcete kúpiť holiaci strojček ako darček, popýtajte sa sadu na holenie – bude obsahovať samotný strojček s náhradnými žiletkami či hlavicami, penu na holenie a ďalšie kozmetické doplnky.

Zdroj: plnielanu.sk, heureka.sk
Odporúčame