POROVNANIE Spotrebiče, ktoré šetria čas aj peniaze: Podľa čoho ich vyberať a ktoré sú to?

Úsporné spotrebiče

Úsporné spotrebiče vám pomôžu znížiť vaše účty (Zdroj: GettyImages)

V časoch zvyšujúcich sa cien energií hľadáme všemožné riešenia ako ušetriť. Ak plánujete výmenu spotrebičov, máte príležitosť vymeniť ich za úsporné tipy, vďaka ktorým nepocítite výrazné zvýšenie platieb za energie. Prečo sa pri kúpe spotrebičov orientovať na tie úsporné, ako správne čítať nový energický štítok a ako šetriť na energiách správnych používaním spotrebičov?

 

Prečo ich kupovať?  /  Ako čítať energetický štítok?  /  Sú LED žiarovky lepšie?  /  Úsporné spotrebiče  /  Šetrite na energiách

 

Prečo kupovať úsporné spotrebiče?

Začneme tak, že si povieme čosi a samotnej spotrebe energie. Mnohí si myslia, že spotreba a výkon sú to isté. To však nie je úplne pravda. Výkon je totiž odvodený od množstva práce, ktorú vie spotrebič vykonať za určitý čas. Práve toto množstvo práce udáva spotrebu a platí, že jednotkou práce je joule, značka J. Jeden joule sa rovná jednej wattsekunde, značka Ws.

Ak chceme vypočítať jednu watthodinu, značka Wh, bude mať presne 3600 joulov, pretože hodina má 3600 sekúnd. Jednotky energie sa počítajú na kWh, teda kilowatthodiny, čo je spotreba, ktorú spotrebič potrebuje na hodinu svojho fungovania. Čím je nižšia, tým lepšie pre vás. No to nemusí znamenať, že spotrebič je aj menej výkonný.

Úsporné spotrebiče sú preto úspornými, pretože vedia podať rovnaký výkon za nižšiu spotrebu energie. Napríklad práčka spred desiatich rokov a tohtoročný model operú bielizeň za rovnaký čas, no tá novšia s oveľa nižšou spotrebou vody aj elektriny. Takéto spotrebiče vám vedia ušetriť aj stovky eur ročne, aj keď je pravda, že ich kúpna cena je kvôli náročnejšej technológii o niečo vyššia.

Päť dôvodov, ktoré vás presvedčia

Dôvodov, prečo uprednostňovať úsporné spotrebiče, je mnoho. My vám predstavíme päť, kvôli ktorým sa zaručene rozhodnete do úsporných spotrebičov investovať.

 • Šetríte peniaze: Platí, že kúpna cena, ktorá je o niečo vyššia, sa vám na ušetrených energiách vráti do roka. Potom už začínate šetriť svoje financie. Napríklad, ak sa rozhodnete kúpiť chladničku miesto energetickej triedy D (stredná trieda) triedu A, predpokladaná úspora na energiách je 300 eur ročne.
 • Spotrebiče sú bezpečnejšie: Ďalším dôvodom je bezpečie. Tieto spotrebiče majú zabudované mnohé senzory, ktorý vypnú ich prevádzku, ak je niečo v neporiadku.
 • Disponujú modernými funkciami: Aj pohodlné funkcie sú dôvodom, prečo sa mnohí rozhodnú investovať do úsporných spotrebičov. Ide o najmodernejšie typy, napríklad chladničky zabezpečujú tichý chod či výrobník ľadu, televízie zabudovaný tuner a internet a práčky môžete zapnúť či vypnúť aj mobilom.
 • Jednoducho sa opravujú: Európska únia nedávno vydala nové nariadenie, podľa ktorého musia výrobcovia ponúkať náhradné diely aj 10 rokov po predaji výrobkov. Často sú dokonca tieto náhradné diely jednoducho vymeniteľné.
 • Ste ekologickí: Úspora peňazí a energií ide ruka v ruke s úsporou vody. Napríklad práčka či umývačka ušetria desiatky litrov v porovnaní so staršími modelmi a ekologické programy (ktoré trvajú dlhšie), môžu ušetriť aj rovnú stovku litrov na jednom opraní či umývaní.
👉 MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ:
POROVNANIE Hľadáte na zimu dokonalý ohrievač vzduchu? Poznáme modely, ktoré kraľujú prvým priečkam

Podľa čoho ich vyberať?

Najviac vám v úspornosti povie energetický štítok. Európska únia minulý rok menila ich celonárodné používanie a zostavila systém, ktorý aktuálne funguje vo všetkých členských štátoch vrátane Slovenska. Už na nich nenájdete žiadne zbytočné pluská, ale len písmená od A po G. Ako ich správne čítať a čo písmená znamenajú?

Nový energetický štítok

Nový štítok sa skladá zo štyroch častí – QR kódu, ktorým sa dostanete k všetkým manuálom spotrebiča v digitálnej podobe, energetickej triedy (od A po G), ročnej spotreby (prípadne spotrebou po cykloch) a parametrov daného spotrebiča. Poďme teda pekne poporiadku.

Nový energetický štítok
Nový energetický štítok (Zdroj: EÚ)
 1.  QR kód obsahuje všetko o spotrebiči – manuály na inštaláciu, prevádzku a celý štítok v digitálnej podobe.
 2. Energetická trieda určuje spotrebu v grafickom označení podľa kategórie, v ktorej sa výrobok nachádza. A je najlepšie na svoju kategóriu, G zasa najhoršie. Úsporné spotrebiče by mali mať najhoršiu známku C.
 3. Ročná spotreba môže mať podobu aj čísla v krúžku, teda cyklov (napríklad práčky alebo umývačky) alebo hodín (televízia). Určuje hodnotu kWh, ktoré spotrebič minie počas bežnej ročnej prevádzky, prípadne počas cyklov (zvyčajne sa ich udáva 100).
 4. Objem mraziaceho oddelenia (napríklad pri chladničkách).
 5. Objem chladničky, práčky, umývačky či iného spotrebiča.
 6. Hluk spotrebiča s dodatočným označením triedy od A po D, v ktorom sa nachádza. A je na svoju kategóriu najtichší, D naopak najhlučnejší.

V parametroch nájdete aj iné ikonky podľa spotrebičov, no údaje majú rovnakú podobu, akú sme vám predstavili.

Žiarovky, žiarivky alebo LED?

Šetriť sa dá aj na osvetlení. Klasické žiarovky sa radia skôr k tepelnému, než svetelnému zdroju. Na dotyk sú po pár minútach horúce a fungujú na princípe zahrievania wolfrámového vlákna elektrickým prúdom, rozžiaria sa teda za pomoci vysokého tepla. Na osvetlenie izby vám jedna nepostačí a ich životnosť je priemerne 1 – 2 mesiace aktívneho svietenia.

👉 MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ:
Uvažujete nad robotickým vysávačom? Za túto funkciu si priplatíte, ale oplatí sa

Inou alternatívou sú žiarivky. Sú oproti klasickým žiarovkám o niečo úspornejšie a fungujú vďaka ortuti. V tomto prípade je však potrebné napísať, že ruka v ruka s ich používaním môže nastav časté blikanie. Ich životnosť je v priemere pol roka.

LED žiarovky sú zaručene najlepšou alternatívnou. Majú síce vyššiu cenu, no ich životnosť dosahuje až 100-tisíc hodín, čo je viac ako 10 rokov nepretržitého svietenia. Navyše vyžarujú oveľa viac svetla (v závislosti od modelov) a preto ich stačí kupovať jednak menej a nie tak pravidelne. Výmena klasických žiaroviek za LED vám vie ročne ušetriť desiatky eur.

Úsporné spotrebiče

Teraz si predstavíme päť najpoužívanejších spotrebičov v domácnosti, ktoré stoja za výmenu, pretože šetria desiatky eur mesačne – od nového roka možno aj viac. Testy, na základe ktorých sme vyberali modely, vykonáva český portál Úsporní spotřebiče.

Chladničky

Medzi úspornými chladničkami vedie Samsung. Napríklad model Samsung RB38A7B6AB1 z energetickej triedy A má pomerne tichý chod, mnohé moderné funkcie, priestor aj pre mrazené potraviny a nastavenie vlhkosti. Jej kúpa vás vyjde na 1100 eur a dostupná je vo viacerých farebných prevedeniach vrátane nerezovej.

Práčky

Aj v tomto prípade musíme vyzdvihnúť rovnakú spoločnosť, nakoľko si v testoch spotreby počína najlepšie. Model Samsung WW90T954ASH sa plní spredu a preto si nad neho môžete umiestniť aj sušičku. Má maximálne 1400 otáčok, dotykový displej a až 22 programov, z ktorých program Eco trvá tri a pol hodiny. Cena práčky je 949 eur.

Umývačky riadu

Umývačky riadu ovládli značky Miele a Bosch. V úspore zvíťazila Miele G 7410 SCi ED, ktorá má šírku 60 centimetrov (je to teda väčší model). Je nerezová a má viaceré Eco režimy, no stojí až 1800 eur. Avšak Bosch SMD6TCX00E je s rovnakými rozmermi a podobnými parametrami (vrátane triedy A) je lacnejšia a stojí od 1029 eur.

👉 MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ:
POROVNANIE Potrebujete nový sporák? Prezradíme, ktoré modely obstáli v teste najlepšie

Televízory

V teste televízií sme sa pozreli na kategóriu nad 50 palcov, ktorá je dnes najpredávanejšia. Nezľaknite sa, ak uvidíte najlepšie štíty s písmenom E, to je v prípade veľkej televízii dnes štandard. Najnižšiu spotrebu namerali na modeli Thomson 50UG6400, ktorý má uhlopriečku 127 centimetrov, 4K obraz a zabudovaný tuner aj Wi-Fi prijímač. Zoženiete ju od 350 eur, no s väčšou uhlopriečkou stúpa cena a logicky aj spotreba.

Kávovary

Z kávovarov dominujú značky Siemens, Bosch a tradične aj DeLonghi. Nakoľko model Jura D400, ktorý test vyhral, sa na našom trhu nepredáva, predstavíme vám z druhého miesta Tchibo Esperto Caffè. Ak vám stačí pripravovať jeden nápoj naraz, budete spokojní. Tento pomocník má aj zabudovaný mlynček, odnímateľný zásobník a kávu pripraví jedným stlačením. Kúpite ho od 250 eur.

Tipy ako ušetriť na energiách

Na záver pre vás máme ešte zopár tipov, ako šetriť na energiách aj mimo výmeny spotrebičov. Jedným z nich by bola aj výmena osvetlenia za LED, no o tom sme v článku už hovorili.

 • Umývačku aj práčku púšťajte až naplnenú, aby ste oprali, respektíve umyli na jeden cyklus čo najviac vecí.
 • Klimatizáciou nekúrte, ide o najdrahšiu alternatívu kúrenia.
 • Teplotu chladničky držte v rozmedzí od 3 do 6 °C.
 • Chladničku nemajte v blízkosti zdroju tepla, musí vynaložiť viac energie, aby chladila.
 • Využívajte termostat – nemusíte kúriť aj v izbách, v ktorých nebude nikto celý deň (napríklad práčovňa, špajza alebo garáž).
 • Počas pečenia neotvárajte zbytočne dvierka na rúre – stratu tepla musí spotrebič dohnať vyššou spotrebou.
 • Najlepším sušičom je slnko. Ak je vonku dostatočne teplo, bielizeň nechajte vysušiť vonku, nezapínajte zbytočne sušičku.
 • Využívajte programy Eco, ak ich máte na spotrebičoch. Doba prevádzky je dlhšia, ale výsledná spotreba menšia.

Máte doma úsporné spotrebiče?

Zdroj: plnielanu.sk, legrand.sk, uspornispotrebice.cz
Odporúčame