POROVNANIE Potrebujete nový sporák? Prezradíme, ktoré modely obstáli v teste najlepšie

Ako vybrať sporák

Poradíme vám pri výbere rúry aj varnej dosky (Zdroj: GettyImages)

Kvalitný sporák nemôže chýbať v žiadnej dobrej kuchyni. Toto pomenovanie má spotrebič, ktorý spája rúru a varnú dosku. V elektrodomoch však nájdete aj takzvané polyvalentné sporáky, ktoré ponúkajú rúru a varnú dosku separátne. Kedy uvažovať nad týmto riešením a ktorá varná doska je najlepšia pre vás?

V článku sa dočítate:

Typy sporákov

Sporáky sa delia na tri základné typy – elektrické, plynové a kombinované, teda podľa druhu energie. Na trhu však nájdete aj sporáky na tuhé palivo, ktoré si tiež v krátkosti predstavíme.

Elektrický

Elektrické sú dnes najrozšírenejšie aj najpredávanejšie. Na ich správne fungovanie ich však musíte zapojiť do zdroja aspoň 380 V. Bežné 220 V prípojky nemusia stačiť, ak by ste chceli variť a piecť naraz. Sporák by preto mal mať trojfázové zapojenie.

Toto zapojenie znamená, že sporák zapojíte do troch zdrojov – jeden na rúru, zvyšné dva na platňu. Záťaž sa tak rovnomernejšie rozdelí medzi viaceré fázy a pri plnohodnotnom využívaní nevyhodí poistky. Elektrický sporák má v ponuke tri typy varných dosiek, o ktorých sa dočítate o chvíľu.

Plynový

Plynový sporák spoznáte od elektrického už na pohľad – na horákoch má kovovú mriežku. Funguje na báze vypúšťania plynu, ktorý zapálite. Dnes sa vyrábajú už bezpečné plynové sporáky, pri ktorých vám nehrozí únik plynu. Po určitom čase od spustenia sa vypnú (ak horáky nerozpálite).

Tento typ má nižšiu obstarávaciu aj prevádzkovú cenu, elektrina bola v čase vznik nášho článku o 100 % drahšia ako plyn. Plynová rúra však na rozdiel od elektrickej horšie reguluje teplo. Pripravte sa aj na náročnejšiu údržbu, nakoľko mriežky na horákoch treba umývať ručne. Ak nemáte v kuchyni prívod plynu, budete párkrát do roka meniť separátnu plynovú bombu.

Kombinovaný

Vcelku rozumným riešením môže byť kombinovaný sporák. Spája plynovú varnú dosku s mriežkami a elektrickú rúru. Znova je veľkou výhodou mať v kuchyni priamy prívod plynu. Kedysi boli kombinované modely najobľúbenejšími na trhu, dnes ich predbehli elektrické.

Na situáciu na trhu sme sa spýtali aj pracovníka v domácich potrebách Miroslava: „Áno, elektrické vytlačili kombinované. Dnes už elektrické sporáky vedia poraziť plynové aj v spotrebe. Najväčší problém sú aktuálne ceny energií. Ak cena elektriny nebude vyššia ako cena plynu o viac ako 100 %, oplatí sa uvažovať viac nad elektrickým sporákom.“

Na tuhé palivo

Sporáky na tuhé palivo nepotrebujú na svoju prevádzku prívod elektriny alebo plynu. Sú nezávislé, takže ich viete postaviť kamkoľvek. Vyžadujú si však najväčšiu údržbu, nakoľko musíte tuhý materiál najprv pripraviť na spálenie. Vhodné sú najmä do chalúp a chát, pretože s nimi dokážete aj kúriť.

Nakoľko vám okrem varenia/pečenia aj vykúria priestor kuchyne či obývačky, ušetria aj pár eur na energiách. Pripravte sa však na časovú náročnosť, nakoľko tuhému palivu trvá nejaký čas (v závislosti od typu), kým sa rozhorí a zohreje platne.

Typy varných dosiek

Elektrické sporáky ponúkajú tri rôzny typy varných platní. Ktoré sú najlacnejšie a najjednoduchšie na údržbu?

Liatinové platne

Liatinové platne pomaly miznú z trhu. Sú to síce najlacnejšie, ale zároveň aj najstaršie typy. Ľudia ich kupovali skôr na chaty, nakoľko boli lacné, aj keď nie príliš praktické. Navyše majú vysoké prevádzkové náklady.

Dlhé je zahrievanie platní, ako aj ich chladenie. Na druhú stranu sú jediným typom, ktorý viete pripojiť aj do zdroja 220 V a fungovať na všetkých varných zónach naraz. Vhodné sú len pre občasné používanie, no najlepšie urobíte, ak sa im vyhnete úplne.

Sklokeramická doska

Rozšírenejšie sú sklokeramické dosky. Ich povrch je vďaka kombinácii skla a keramiky odolný. Nie je však nepoškriabateľný a preto ho rozhodne neumývajte drôtenkami alebo nožíkmi. Inteligentné modely vedia sledovať teplotu a zabrániť napríklad vykypeniu.

Na sklokeramiku môžete uložiť akýkoľvek typ hrnca a zahriatie platne je veľmi rýchle. Na rozdiel od indukčných sú lacnejšie, aj keď dôležitejšia je pre mnohých prevádzková cena než obstarávacia. Sklokeramické dosky sú náročnejšie na odber elektriny.

Indukčná doska

Indukčné zápasia so sklokeramickými o prvenstvo na trhu. Ich obrovskou nevýhodou je, že na nich môžete používať len riady s feromagnetickým dnom. Máte takéto hrnce? Zistíte to jednoducho – skúste na ich dno položiť magnet (napríklad magnetku z chladničku) a ak sa uchytí, tak majú feromagnetické dno a sú vhodné.

Ich obstarávacia cena je pokojne dvoj- či trojnásobne vyššia oproti sklomeramickej doske. Je ale o niečo úspornejšia na odbere elektriny, takže vám vie časom pár eur ušetriť. Taktiež má vďaka vedeniu tepla magnetmi lepšie účinnosť.

„Komu nezáleží na cene, zvolí indukčnú dosku. Kto má obmedzený rozpočet, tam zasa sklokeramiku,“ hovorí pracovník domácich potrieb Miroslav. „Na indukčnú dosku sa neprilepí takmer nič, sklokeramika túto vlastnosť nemá. Taktiež zahreje svoj povrch ešte rýchlejšie. Sú si veľmi podobné, sklokeramika je u nás predávanejšia, no zrejme len kvôli nižšej kúpnej cene. Varnú dosku by som kupoval separátne, ak by som nechcel byť limitovaný priestorom, kam uložím sporák. Zvyčajne tak zákazníci uvažujú pri stavbe domu alebo prerábke kuchyne.“

Najlepšie ovládanie pre vás

Ovládanie je rovnako potrebné ako výber správneho typu sporáku či platne. To môže byť trojaké:

  • Mechanické tlačidlá: Sporák alebo platňa má fyzické tlačidlá, ktoré sa dajú otáčať. Výhoda je rýchla reakcia, no nevýhoda údržba navyše.
  • Dotykové tlačidlá: Ovládanie funguje na báze dotykových plôch, ktorými pridávate alebo uberáte teplotu. Vedľa nich je zvyčajne číselný ukazovateľ (napríklad od 0 do 9) s intenzitou tepla.
  • Dotykový displej: Aj v tomto prípade sú tlačidlá dotykové, no nájdete tu aj displej zhruba o veľkosti smartfónu, ktorý presne ukazuje, ktoré zóny varia a na akej intenzite.

Určite odporúčame vsadiť na digitálne ovládanie – teda na dotykové tlačidlá alebo rovno displej. Tieto typy majú aj lepšie a modernejšie funkcie. Ovládanie nie je zložité ani pre staršieho človeka, ktorý nevyužíva dotykové obrazovky.

Nové modely majú mnoho skvelých funkcií

Aj z Miroslavovej skúsenosti sme vybrali zopár funkcií, na ktoré by ste sa pri výbere sporáka mali zamerať. Zákazníci sa na ne v predajniach najčastejšie pýtajú.

  • Indikátor tepla: Platňa digitálnym podsvietením ukáže, ako veľmi je zahriata na danom miesto. Čím je červenšia zóna, tým je teplejšia. Ide o skvelú funkciu, ktorú oceníte po dovarení.
  • Časovač: Ak si potrebujete odbehnúť, na eklektickom sporáku si jednoducho nastavte časovač na presný čas, kedy sa má sám vypnúť.
  • Detská poistka: Po nastavení teploty na platni zapnite detskú poistku. Tá znemožní akúkoľvek ďalšiu manipuláciu, až kým ju neodomknete.
  • Boost: Táto technológia zahreje určitú zónu na doske už do jednej minúty, takže variť môžete okamžite.
  • Multizóna: Každá zo štyroch zón má aj ďalšie menšie zóny. Ak napríklad nevyžijete celý plochu v jednej zo zón, zúžte okruh, na ktorom sa ohrieva. Ušetrite energiu a teda aj peniaze.

Sledujte aj energetický štítok

Na energetickom štítku od sporákov nájdete okrem energetickej triedy aj nasledovné tri údaje:

  • Objem rúry: Udáva sa v litroch, podľa neho viete, aký veľký priestor je v rúre a či je väčší alebo menší ako v tej terajšej.
  • kWh/cyklus (základ): Tento údaj vám povie, koľko energie minie sporák/rúra na jeden základný cyklus (v kilowatthodinách).
  • kWh/cyklus (teplovzdušný program): Údaj spotreby energie pri teplovzdušnom programe, teda zo zapnutou ventiláciou.

Ak chcete zaručene dobrú spotrebu, porovnajte si tieto hodnoty s vaším terajším sporákom. Odporúčame zamerať sa na triedy A a B, prinajhoršom aj na C.

Najlepšie modely na trhu

Spotrebiteľský test aj tento rok vyhodnotil najlepšie sporáky za posledné obdobie. Z každej kategórie predstavíme dva modely.

Elektrické

Z elektrických odporúča portál model Mora I 878 AW s indukčnou platňou. Ovláda sa pomocou dotykového displeja a je veľmi úsporný. Kúpite ho od 489 eur.

Dobré hodnotenie dostal aj model Gorenje ECS6350WPA. Má energetickú triedu A, 71-litrovú rúru a sklokeramickú dosku s displejom. V predaji je od 469 eur.

Plynové

Aj v plynových sporákov vedie Mora, konkrétne model Mora P 161 AW. Kompaktný 50-centimentrový sporák má štyri separátne horáky, 70-litrovú rúru a rozpätie teploty od 150 do 300 °C. Predajná cena je od 209 eur.

S dobrými recenziami odišiel aj Beko FSG52020FW. Má rovnaké rozmery ako Mora, no objem rúry je len 60 litrov. Aj v tomto prípade poteší obstarávacia len – len 240 eur.

Kombinované

V sekcii kombinovaných sporákov vyhral Beko FSM 62330 DXT. Má nerezové spracovanie, 8 rôznych funkcií pečenia a energetickú triedu A. Môže byť váš od 529 eur.

Ak hľadáte niečo lacnejšie, obzrite sa po modeli Amica 510GE1.23PF W. Síce nie je nerezový, no ponúka veľký objem rúry, štyri platničky s poistkou a pomerne dobré energetické náklady. Kúpite ho od 209 eur.

Aký máte typ sporáku?

https://www.gettyimages.com/detail/photo/caucasian-grandmother-and-granddaughter-checking-royalty-free-image/1371124738?phrase=stove%20old%20people&adppopup=true

Zdroj: plnielanu.sk, covybrat.sk, spotrebitelskytest.sk
Odporúčame