Uvažujete nad robotickým vysávačom? Za túto funkciu si priplatíte, ale oplatí sa

Robotický vysávač

Ako si vybrať správny robotický vysávač do domácnosti? (Zdroj: GettyImages)

Vysávač nemôže chýbať v žiadnej domácnosti. Aj na Slovensku sa v posledných rokoch rozmohol trend robotických vysávačov. Ide o prístroje, ktoré povysávajú a prípadne aj vytrú podlahu bez toho, aby ste sa ich čo i len dotkli. Ako takýto stroj vybrať a ktoré modely sú vhodné aj na vysávanie kobercov s dlhším vlasom?

V článku sa dočítate:

Čo je robotický vysávač?

Robotický vysávač je okrúhle zariadenie veľké približne 30 – 40 centimetrov a vysoké do 10 centimetrov. Má tvar disku, aby sa lepšie vedel orientovať v priestore a v nedostupných terénoch sa mohol točiť okolo svojej osi. Tento pomocník si sám zmapuje váš dom alebo byt a ak ho vyšlete do akcie, povysáva a prípadne aj poumýva.

Nové modely disponujú laserovým skenerom, ktorý majú umiestnený vo vrchnej časti stroja. Ten neustále počas prevádzky skenuje okolie v 360° uhle. Skener zaznamenáva všetky prekážky, ktoré prístroj nie je schopný prekonať. Následne sa im vyhne alebo ich obkrúži.

Nahradí klasický vysávač?

Aj napriek tomu, že niektoré drahšie modely stoja stovky eur, robotický vysávať nedokáže v plnej miere nahradiť klasický hlavicový. Ide o doplnok v domácnosti, ktorý vytiera krátko pred návštevou, keď nie ste doma alebo robíte viac vecí naraz. Generálny poriadok či jarné upratovanie však odporúčame vykonávať s klasických vysávačom, preto ho po kúpe robotického nevyhadzujte.

Funguje aj vďaka aplikácii a vášmu hlasu

Robotický vysávač funguje tromi spôsobmi. Na svojej vrchnej strane má niekoľko tlačidiel, ktorými ho ovládate – nájdete tam zvyčajne dve a to pre začatie/skončenie upratovania a prípadný reset zariadenia. Ak ale nechcete za vysávačom utekať, odporúčame ho spárovať s mobilnom aplikáciou, v ktorej máte všetky informácie o jeho pohybe a prevádzke ako na dlani.

V aplikácii, ktorú každý výrobca vyvíja špeciálne pre svoje modely vysávačov, vidíte jeho pozíciu v dome, naskenované prostredie, cestu, ktorú prešiel či silu, ktorou vysáva. Aplikácia je akoby pohľad do jeho mozgu. Viete v nej navoliť silu vysávania, možnosť umývania, výber izieb, časovač a iné možnosti len pár klikmi.

Niektoré nové a najmä drahšie modely majú dokonca aj rozpoznávanie hlasom. Viete na vysávač priamo rozprávať a prikázať mu zaparkovať, vysávať tichšie alebo začať mopovať. Tieto modely však majú v drvivej väčšine rozpoznávanie len anglického jazyka.

👉 MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ:
Máte doma tvrdú vodu? Ničí spotrebiče, vlasy aj pokožku - takto ju zmäkčíte!

Ako sa pohybuje a upratuje?

Vysávač je vybavený tromi kolieskami, ktorými sa pohybuje – dve väčšie po stranách a jedno menšie vpredu, ktoré sa vie točiť a tým meniť smer. Počas prvého zapnutia v domácnosti trvá pár minút, kým si ju zmapuje. Tento úkon už nabudúce robiť nebude. Pohybuje sa systematicky, najprv prejde pomalšie po obvode miestnosti, potom sa rýchlejšie pohybuje v jej strede. Ak nemá navigáciu laserovú, ale len naprogramovanú, nedokáže presne rozoznať napríklad premiestnený nábytok či pohodené veci na zemi. Miesto obtočenia objektu doň jemne narazí.

Každý vysávač má aspoň jednu nádobu, do ktorej uskladňuje nečistoty. Tie nasáva odspodu. Aj keď má kruhový tvar, na bokoch má jednu alebo dve metličky, ktorými nečistoty vymetá aj z rohov a zametá ich popod zariadenie. Tam sa o ne postará väčšia rotujúca metla a putujú do spomínaného zásobníka.

„Robotický vysávač je posledné roky veľkým hitom. Kupujú ho všetky vekové kategórie,“ hovorí pracovník domácich potrieb Miroslav. „Zákazníci sa snažia dokonca vyhýbať lacnejším modelom a neboja sa kupovať aj modely nad 300 eur. Nemajú preferovanú značku, vyhľadávajú funkcie, čo je dobré. Zaujíma ich najmä možnosť mopovania, vysávania kobercov, prekračovanie prahov, hluk a batéria.“

Koberce, mopovanie a prahy

Robotické vysávače sú najúčinnejšie na tvrdých povrchoch, teda podlahách, parketách, dlažbách či linoleu. Ak plánujete vysávať aj koberce, mali by ste sa zamerať obzvlášť na túto funkciu.

Ako vysáva koberec?

Každý z modelov si bez väčších problémov poradí s kobercom s nízkym vlasom, ideálne do 1 centimetra. Nakoľko nasávanie majú veľmi nízko, pri dlhších vlasoch hrozí vtiahnutie látky do stroja a následné zaseknutie. Rovnaký prípad sa môže stať aj pri kobercoch, ktoré majú ozdobné strapce po okrajoch.

Pýtajte sa na robotický vysávač s funkciou vysávania na dlhom vlase. Modely dokážu koberce detekovať, určiť ich výšku vlasu a kolieska na bokoch zdvihnú stroj do optimálnej výšky. Za túto funkcie sa, samozrejme, pripláca.

Ako vytiera podlahu?

Ani funkcia mopovania nie je samozrejmosťou. Vysávače majú na spodnej strane uchytenú druhú nádržku na vodu a pripevnenú handričku. Zásobníky na vodu sú malé, zvyčajne 200 – 300 mililitrov a ani umývanie nie je rovnaké ako s bežným mopom a vedrom vody. Na druhú stranu, po pridaní saponátu vám vysávač rozvonia dom.

„Väčšina zákazníkov uprednostňuje vysávače s mopovaním,“ prezradil Miroslav. „Za túto funkciu navyše sa pripláca pár desiatok eur. Handrička sa dá umyť v rukách aj v práčke. Je súčasťou balenia. Zákazník si môže vybrať, či má stroj len vysávať, len mopovať alebo obe činnosti robiť naraz. V tom prípade je ale o niečo pomalší, upratovanie trvá o pár minút dlhšie.“

Je prah prekážkou?

Žiadny prah do 2 centimetrov by nemal byť prekážkou. Ak máte vyššie prahy alebo prechodové lišty, vysávač musíte preniesť do danej časti domu. Ani modely s terénnymi kolieskami si s vysokými prahmi nevedia poradiť. Na druhú stranu existuje funkcia virtuálnej steny, vďaka ktorej zakážete vysávaču pracovať v častiach domu, kam by sa inak dostali. Všetko sa dá jednoducho nastaviť v aplikácii.

👉 MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ:
Viete, ako v domácnosti najviac ušetríte za energie?

Výkon, hluk a batéria

Prejdime teraz na technické parametre. Podľa nich zistíte, koľko energie miniete, aký hluk vysávač narobí a ako dlho dokáže pracovať.

Vyšší výkon znamená aj vyššie náklady

Robotické vysávače majú oveľa nižší výkon ako tie klasické. Zvyčajne sa pohybuje medzi 30 – 50 W. Niektorí výrobcovia udávajú sací tlak miesto výkonu. Ide však o jeden a ten istý parameter. Podľa neho, respektíve príkonu, sa ráta aj jeho spotreba energie. Nakoľko je akumulátorový, energiu míňa len vtedy, keď sa dobíja po práci.

Tieto vysávače sú v míňaní energií veľmi šetrné. Ak sú plne nabité, no stále zapnuté (v pohotovostnom režime), ich výkon je len do 3 W. Ak zvolíte model do 30 W, ani pri dennom vysávaní by ročná spotreba nemala prekročiť 10 eur. Klasické vysávače vás stoja niekoľkonásobne viac.

Tiché a hlučné modely

Niektorí vyberajú vysávače aj podľa hluku. Tie najtichšie majú do 60 dB, čo je pre porovnanie hluk bežnej konverzácie dvoch ľudí. Hlučnejšie stroje majú okolo 70 dB, čo sa považuje už za mierny hluk a je podobný ako perúca práčka. Ak plánujete vysávať najmä v čase, keď nie ste doma (napríklad cestou z práce cez aplikáciu), hluk riešiť nemusíte.

Ako dlho vydrží pracovať?

Robotické vysávače využívajú dva druhy batérii – NiMH a Li-Ion. Prvé menované nie sú príliš spoľahlivé a majú zlú povesť najmä kvôli nepravidelnému nabíjania. „Určite odporúčam investovať do lítiových Li-Ion batérií. Majú ich všetky moderné smartfóny, tablety, notebooky a podobne. Kapacita vysávačov je medzi 3 000 mAh až 5 000 mAh. Slabšie modely upratujú nepretržite jednu hodinu, tie silnejšie aj dve hodiny. Vysávanie a mopovanie zároveň žerie okolo 20 % batérie navyše,“ radí Miroslav.

Filter a funkcie

Väčšina robotických vysávačov má HEPA filtre, ktoré sú vhodné pre každú domácnosť, nakoľko zachytávajú alergény do 0,3 mikrometra. Aj Miroslav z domácich potrieb nám prezradil, že ich zákazníci vyžadujú. Nasledovné funkcie sú najviac žiadané:

  • Ovládanie smartfónom: Vysávač disponuje Wi-Fi prijímačom a na vlastnom mobile viete ovládať intenzitu vysávania aj vytierania či vybrať, ktoré izby má povysávať a ktoré nie.
  • Časovač: Ak nechcete pravidelne myslieť na to, že cestou z práce máte zapnúť vysávač, nastavte mu pravidelný čas, počas ktorého povysáva bez toho, aby ste pohli prstom. Aj túto funkcie nájdete v aplikácii.
  • Virtuálna stena: Ako sme spomínali, v aplikácii viete nastaviť „priečku“ na mapke svojho domu. Vysávač túto stenu neprekročí. Nakoľko je virtuálna (teda len v mobile), nemusíte do dverí pokladať fyzickú zátarasu, ktorá ho zastaví.
  • Detekcia schodov: Vysávač bez virtuálnej steny rozpozná chýbajúci terén a zastaví predtým, ako by mal spadnúť. Vhodné najmä do poschodových domov.
  • Automatické nabíjanie a vyprázdňovanie: Do dokončení všetkých vami zvolených priestorov sám nájde svoju dokovaciu stanicu a začne sa nabíjať. Drahšie modely majú aj možnosť dokúpenia vyprázdňovacej stanice, v ktorej všetok nazbieraný prah uložia do vrecka a vy ho nemusíte čistiť (raz mesačne vymeníte vrecko).
  • UV dezinfekcia: Povrch, ktorý čistia, dokážu aj dezinfikovať. Aj túto funkcie majú zvyčajne len tie najdrahšie modely.
👉 MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ:
POROVNANIE Potrebujete nový sporák? Prezradíme, ktoré modely obstáli v teste najlepšie

Najlepšie modely za rok 2022

Testmagazín na jeseň aktualizoval svoj zoznam najlepších robotických vysávačov na slovenskom trhu. Na najvyššej priečke skončil model Roidmi Eve Plus, ktorý v balení obsahuje aj rokovaciu stanicu. Za 350 eur povysáva, umyje a sám sa nabije aj vyprázdni. Dokáže pracovať bez prestávky dve a pol hodiny.

Veľmi dobré výsledky mal aj vysávač Ecovacs Deebot N8+. Batéria síce vydrží len niečo cez hodinu a pol, no taktiež disponuje vyprázdňovacou stanicou, umývaním a dokonca aj funkciou vsávania na kobercoch. Môže byť váš od 420 eur.

Ak hľadáte niečo lacnejšie, obzrite sa po modeli Xiaomi Mi Robot Vacuum Mop 2. Nemá síce laserové mapovanie, no viete ho rovnako spárovať s aplikáciou. Nemá problém dve hodiny vysávať aj umývať, no nabíja sa až štyri hodiny. Kúpite ho len za 150 eur.

Pre náročných dávame do pozornosti vysávač iRobot Roomba i7 s mimoriadne tichou prevádzkou a možnosťou vysávania kobercov. Aplikácia funguje bez problémov a tento kúsok si pochvaľuje až 94 % zákazníkov. Rátajte s vyššou cenou a to od 450 eur.

Máte robotický vysávač?

 

Zdroj: plnielanu.sk, covybrat.sk, testmagazin.sk
Odporúčame