Zvládnite sušenie v sušičke: Čo robiť, aby neskončilo pohromou a zničenými vecami?

Žena dáva veci do práčky na pranie

Sušička bielizne sa za posledné roky stala jedným z najvyhľadávanejších bielych spotrebičov (Zdroj: GettyImages)

Sušička bielizne sa za posledné roky stala jedným z najvyhľadávanejších bielych spotrebičov. Už viac nemusíte čakať na to, kedy preschne bielizeň na sušiaku. V ideálnom prípade sa navyše postará vyhladenie a nadýchanosť oblečenia. Pomôže tiež s odstránením prachu, vlasov, chlpov a čo je ešte lepšie – šikovne si poradí aj s následkami vypranej papierovej vreckovky a mnohého ďalšieho. Jej používanie má však svoje pravidlá, zistite, aké.

Skontrolujte symboly na štítkoch

Už dávno sú preč časy, kedy sme sa obávali, že z bubna vyberieme sveter o dve veľkosti menší. Ak ste majiteľom novšieho zariadenia, pozrite sa, z akej programovej ponuky si môžete vyberať. Okrem klasických programov totiž pribudli aj programy na vlnu, hodváb, outdoorové oblečenie, či dokonca topánky. Popri správnej voľbe programu však vždy kontrolujte aj symboly na štítkoch. O sušení informuje symbol kruhu vo štvorci.

– Čierny kruh hovorí, že bielizeň môžete sušiť v sušičke.
– Ak sú v kruhu aj bodky (1 alebo 2), štítok informuje o teplote sušenia. Pri jednej bodke zvoľte nižšiu teplotu, dve bodky zvyčajne znamenajú, že tkanina zvládne aj vyššiu teplotu.
– Čierny plný kruh vo štvorci alebo prečiarknutý kruh vo štvorci hovorí o zákaze takéhoto sušenia.

Opatrne s práškom aj množstvom bielizne

Dobrý výsledok snaženia začína už samotným praním. Iba tak môžete naplno využiť potenciál vašej sušičky bez rizika poškodenia bielizne. Oblečenie predovšetkým dôkladne vytrieďte podľa druhu materiálu. Používajte iba odporúčané množstvo pracieho prášku. Často totiž volíme rýchly ekonomický prací program, ktorý pracuje na nižších teplotách. Prací prášok, ktorý sa nerozpustí dôkladne, zanechá na bielizni škvrny.

Ak chcete spotrebiču prácu uľahčiť, dajte si záležať aj na tom, aby bola bielizeň čo najviac zbavená vody – odstredená. Bubon zariadenia by sa taktiež nemal preplňovať, inak sa bielizeň nepresuší a navyše aj pokrčí. Novšie modely sú už vybavené senzormi na zváženie vloženej náplne, dokonca aj na zistenie zvyškovej vlhkosti, avšak nemusí to byť výbava tej vašej.


Mohlo by vás zaujať: Sušička na bielizeň: Aké sú jej výhody a nevýhody?


Materiály, ktoré majú rady klasiku

– Ide predovšetkým o elastické materiály, vlnu, hodváb a čipku, ktoré v sušičke strácajú svoje vlastnosti.
– Funkčné oblečenie na šport – iba ak to povoľuje výrobca. Inak riskujete, že prídete o schopnosť odvádzať pot, alebo o nepremokavosť materiálov.
– Ak je na oblečení kovový zips, zatvorte ho. Plastové zipsy nemusia sušenie na vyššej teplote zvládnuť. Pokrútia sa a nebudú sa dať používať.
– Sušenie spodnej bielizne prináša veľa rizík. Nájdete tu totiž kombináciu elastických vlákien (ramienka na podprsenke), čipky, aj rôznych háklivejších materiálov. Výstuž podprsenky si tiež nemusí udržať svoj tvar.
– Oblečenie s potlačou (nažehlovacie obrázky, kamienky, flitre) sa taktiež neodporúča. Teplo poškodí vrstvu lepu a tým aj aplikáciu na tričku.

Aviváž dajte bokom

Viacerí výrobcovia odporúčajú, aby ste sa používaniu aviváže vyhli už pri praní. Jej úlohou je zmäkčiť a prevoňať bielizeň. Obaľuje však vlákna tkanín a zvyšuje zadržiavanie vlhkosti v bielizni. Pri procese sušenia sa aviváž uvoľňuje a môže spôsobovať zanášanie filtrov a dôležitých senzorov.

Ak vám chýba svieža vôňa, existujú riešenia. K obľúbeným sa radia napríklad jednorazové voňavé obrúsky určené špeciálne do sušičky. Alebo vyskúšajte nakvapkať na vlnené guličky určené do sušičky niekoľko kvapiek esenciálneho oleja. Guličky prevzdušnia oblečenie, skrátia dobu sušenia a esenciálny olej celý obsah bubna krásne prevonia.


Plní elánu aj na Facebooku: Buďte v obraze a nenechajte si ujsť už žiadny zaujímavý článok

Zdroj: Plnielanu.sk
Odporúčame