Máte doma tvrdú vodu? Ničí spotrebiče, vlasy aj pokožku – takto ju zmäkčíte!

Tvrdá voda

Tvrdá voda je postrachom pre spotrebiče (Zdroj: GettyImages)

Voda je zdrojom života. Bez nej by ste si nemohli okrem iného ani oprať, okúpať sa či umyť riad. Prečo potom len málokto pozerá na jej kvalitu? Tvrdá voda trápi mnohé domácnosti. Pri pití nepredstavuje zásadný problém pre zdravie, problémom je však pre domácnosť a spotrebiče. Chrániť sa pred ňou dá rýchlo a jednoducho.

V článku sa dočítate:

Čo je tvrdá voda?

Tvrdá voda je na pohľad ako každá iná voda. Rozdiel je v jej konzistencii. Oproti mäkšej vode má výrazne zvýšené hodnoty minerálov a to najmä vápnika a horčíka, niekedy aj oxidu železa či mangánu. Trvalú tvrdosť vodu spôsobujú aj sírany a ich zahrievaním vzniká vodný kameň.

Tvrdosť vzniká vtedy, keď voda prechádza horninovým prostredným s karbonátom (napríklad vápence alebo dolomity). To však automaticky neznamená, že ak žijete vo vysokých horských polohách, máte tvrdú vodu. Podzemná voda sa nikdy nedrží na jednom mieste a taktiež steká do nižších polôh.

Tvrdú vodu v domácnosti rozoznáte aj na pohľad – na domácich spotrebičoch. Ak máte napríklad vodovodné kohútiky, batérie alebo časti spotrebičov pokryté vodným kameňom, mali by ste sa mať na pozore. V tomto prípade odporúčame otestovať, či je voda vo vašej domácnosti tvrdá. Existujú na to kvapky, papierové testy aj merače.

Kedy sa voda považuje za tvrdú?

Stupeň tvrdosti vody sa vyjadruje pomocou milimolov na jeden liter. Stretnete sa však aj s označením nemeckých stupňov, ich skratka je °dH. Jeden milimol na liter sa rovná približne 5,6 °dH. Voda sa podľa tvrdosti delí nasledovne:

  • Veľmi mäkká: stupeň tvrdosti 0 – 0,72 mmol/l, respektíve 0 – 4 °dH,
  • Mäkká: stupeň tvrdosti 0,72 – 1,43 mmol/l, respektíve 4 – 8 °dH,
  • Stredne tvrdá: stupeň tvrdosti 1,43 – 2,14 mmol/l, respektíve 8 – 12 °dH,
  • Tvrdá: stupeň tvrdosti 2,14 – 3,21 mmol/l, respektíve 12 – 18 °dH,
  • Veľmi tvrdá: stupeň tvrdosti 3,21 mmol/l a viac, respektíve 18 °dH a viac.
👉 MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ:
POROVNANIE Potrebujete nový sporák? Prezradíme, ktoré modely obstáli v teste najlepšie

Pre domáce spotrebiče sú ideálne hodnoty 2 – 4 °dH, teda veľmi mäkká, respektíve hranične mäkká voda. Vtedy hrozí najnižšie riziko vodného kameňa. Zo zdravotného hľadiska je podľa odborníkov lepšie piť tvrdšiu vodu. Má preventívny efekt pri srdcovocievnych ochoreniach a pôsobí tiež antioxidačne.

Kde sa na Slovensku nachádza tvrdá voda?

Problémy s tvrdou vodou sa nemusia týkať len horských regiónov. Na Slovensku je práve Podunajská nížina najviac postihnutá tvrdosťou vody, ktorá je v okolí Bratislavy, Karpát a na Záhorí až alarmujúca. V tmavočervených okresoch dosahuje tvrdosť viac ako 18 °dH.

Naopak, mäkká voda sa nachádza najmä na Strednom Slovenku a to aj v regiónoch v okolí Nízkych a Vysokých Tatier. Najmäkšiu vodu majú v okrese Poltár. Situácia na Slovensku je však všeobecne zlá – v pomere k jednému dobrému okresu máme 12 zlých a navyše aj celú Bratislavu.

Kvalita vody v jednotlivých okresoch Slovenska
Kvalita vody v jednotlivých okresoch Slovenska (Zdroj: Innogy Slovensko)

Innogy Slovensko, ktoré mapku vyhotovilo, hovorí: „Tvrdá voda, ktorá veľmi negatívne ovplyvňuje životnosť domácich spotrebičov, je realitou až v 82 % okresov na Slovensku.“

Tvrdá voda ničí spotrebiče

Tvrdá voda vie ohrozovať domáce spotrebiče, ktoré ju potrebujú na svoju prácu. Napríklad taká umývačka riadu – stačí, ak nájdete na sklenenom umytom pohári biele šmuhy a viete, že umýva tvrdou vodou. Rovnaký dôsledok môžete spozorovať aj pri ručnom umývaní. Takéto poháre budete chcieť rozhodne umyť nanovo.

Spotrebič, ktorý je vystavený tvrdej vode, má aj kratšiu životnosť a to v priemere nasledovne:

  • Práčka: priemerná životnosť 11 rokov, životnosť pri tvrdej vode 7,7 rokov,
  • Umývačka riadku: priemerná životnosť 10 rokov, životnosť pri tvrdej vode 7 rokov,
  • Hlavica (napríklad na sprchovanie): priemerná životnosť 9 rokov, životnosť pri tvrdej vode 5,4 rokov,
  • Plynový ohrievač vody: prevádzková činnosť počas ohrievania tvrdej vody je nižšia v priemere o 12,8 %.

Podľa odborníkov zo spoločnosti STIEBEL ELTRON špecializujúcej sa na inovatívne riešenia pre ohrev vody, kritickým spotrebičom môže byť práve bojler. Zásobníkový ohrievač vody by mal byť riadne certifikovaný a ponúkať dlhú životnosť. Už 3-milimetrová vrstva vodného kameňa však zníži jeho účinnosť až o 20 %, 6-milimetrová vrstva dokonca o 35 %. Tvorba vodného kameňa prebieha pri všetkých teplotách. Platí, že čím vyššia teplota, tým je tvorba vodného kameňa rýchlejšia. Riešením môže byť filter a tiež zmäkčovač vody.

👉 MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ:
Objavili sa vám na tele strie? Toto pomôže, aby zmizli!

Nepriateľom je vodný kameň

Najväčším problémom, a to ako estetickým, tak aj vo funkčnosti spotrebičov, je vodný kameň. Jeho výrazná tvorba nastáva, keď ohriata voda prekročí teplotu 60 °C. Aj to je dôvod, prečo sa často nachádza najmä v rýchlovarných kanviciach, ale po čase aj na hlaviciach spŕch či v práčke a umývačke. Vyvarením octu a sódy bikarbóny síce na chvíľu pomôžete kanvici, ale ide len o dočasné riešenie.

Najhoršie na vodnom kameni v práčkach a umývačkách riadu je, že ho odhalíte až po tom, čo zariadenie prestane fungovať. Prevencia je preto veľmi dôležitá. Odporúčame používať do umývačky tablety, ktoré zabraňujú vzniku vodného kameňa. Pri práčkach zasa stavte radšej na pranie pri nižšej teplote, aj keď nie vždy je to možné.

Môžete tvrdú vodu bezpečne piť?

Trvá voda môže mať do istej mieri aj vplyv na vaše zdravie. Nakoľko obsahuje viac vápnika a horčíka, ktoré si telo nevie vyrobiť samé a potrebuje ich na správne fungovanie, nie je pre organizmus vyslovene škodlivá. Úrad verejného zdravotníctva SR pre portál vysetrenie.sk uviedol, že príspevok týchto vitamínov vo vode sa môže pohybovať na úrovni 5 až 20 percent z celodenného príjmu. Stále by ste ich teda mali doplňovať stravou.

Tvrdú vodu by ste určite nemali brať ako základ pre spomínané minerály. ÚVZ jasne hovorí, že sa jej nemusíte báť. Rozdiel môže nastať vtedy, keď sa ňou pravidelne umývate. Problémy môže spôsobiť pokožke, ale aj vlasom.

Ekzémy aj suché vlasy

Pokožka môže byť po veľmi častom a veľmi dlhom kúpaní v tvrdej horúcej vode náchylná. Minerály sa na nej usádzajú a tie následne v kombinácii so šampónom alebo mydlom môžu spôsobovať nepríjemné podráždenie a svrbenie. Tieto problémy vedú až k vysúšaniu pokožky. Aj keď má ľudská koža viacero vrstiev, svrbenie cítite už pri ekzémoch hornej vrstvy. Odporúčame sprchovať sa preto pri nižšej teplote alebo o niečo kratšie.

👉 MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ:
Ako ušetriť na vianočnom osvetlení? Vymeňte klasické žiarovky za túto náhradu

Rovnako nie je tvrdá voda prospešná ani pre vlasy. Pravidelné umývanie v tvrdej vode ich vysušuje a zároveň strácajú na objeme aj lesku. Vlasy sa ťažšie rozčesávajú a farba na vlasy vydrží o niečo kratšie. Na trhu nájdete prípravky na telo aj na vlasy, ktoré zabraňujú vysúšaniu pokožky. Aplikujete ich ako bežné šampóny počas večerného sprchovania.

Ako zmäkčiť vodu?

Vodu môžete bez väčších výdavkov zmäkčiť napríklad prevarením, respektíve destiláciou. Odporúčame najmä pred žehlením vodu do žehličky buď prevariť alebo rovno kúpiť destilovanú. Existujú aj drahšie alternatívy pre väčšie spotrebiče, ktoré pomôžu v tomto náročnom boji.

Filter

Filter na tvrdú vodu nie je drahá záležitosť. Inštaluje sa ešte pred hadicu s prívodom vody napríklad do práčky alebo do umývačky. Tento filter má až dva stupne a dokáže filtrovať vodu veľmi rýchlo, takže tlak vody nie je nijak ovplyvnený. Funguje na princípe premieňania iónov horčíka a vápnika na ióny sodíka. Laicky povedané, mení tvrdú vodu na mäkkú. Vymieňa sa v závislosti od opotrebovania aj tvrdosti vody.

Zmäkčovač

Na hlavice spŕch odporúčame poohliadnuť sa po magnetických zmäkčovačoch vody. Sú to obvody kruhov, ktoré sa uchytia na hadice s prívodom vody a minerálne látky sú ničené magnetmi. Zmäkčovače by ste mali mať na hlavici sprchy aspoň štyri týždne nepretržite a na hadiciach do väčších spotrebičov asi tri mesiace. Niektoré drahšie modely zmagnetizujú rúrky natoľko, že vodný kameň sa na nich neusadí ani po odňatí zmäkčovača.

Systémy pre studne

Tvrdá voda sa nachádza aj v studniach. Ak ju chcete zmäkčiť a napustiť napríklad bazén, siahnite po filtračnom systéme s uhlíkovým filtrom. Ten upravuje nielen jej zloženie, ale aj vôňu a chuť. Voda bude prechádzať aktívnymi uhlíkmi, ktoré ju zmäkčia. V prípade, že máte v bazéne už napustenú vodou, odporúčame urobiť jej rozbor, aby ste zistili tvrdosť a zvolili správnu chémiu na jej zmäkčenie.

Máte doma tvrdú vodu?

 

Zdroj: plnielanu.sk, Innogy Slovensko, topbyvanie.sk, voda-portal.sk, kombo.sk
Odporúčame