Ako ušetriť na vianočnom osvetlení? Vymeňte klasické žiarovky za túto náhradu

Vianočné osvetlenie

Vianočné osvetlenie na dome vás môže vyjsť draho, prečítajte si tipy, ako ho vybrať (Zdroj: GettyImages)

V predvianočnom, ale aj po vianočnom období sú ulice osvetlené žiarivými svetlami. Mnohí si bez nich vianočnú prechádzku nevedia ani predstaviť. Ako ale vybrať také, ktoré v čase drahých energií nezruinujú vašu peňaženku? A kedy zbystriť pozornosť pri kupovaní interiérového osvetlenia?

V článku sa dočítate:

Osvetlenie do domácnosti

Žiadny vianočný stromček nie je kompletný, kým na ňom nezažnete osvetlenie. V obchodoch nájdete mnohé jednofarebné osvetlenie, ale aj farebné variácie, a to tradične dvoj- až štvorfarebné. Ak stále nemáte kúpené svetielka na stromček a netušíte, akú dlhú reťaz potrebujete, riaďte sa nasledovným pravidlom:

  • Výška stromčeka do 1,5 metra – 15 metrov dlhá reťaz,
  • Výška stromčeka do 1,8 metra – 20 metrov dlhá reťaz,
  • Výška stromčeka do 2 metrov – 25 metrov dlhá reťaz,
  • Výška stromčeka do 2,5 metra – 30 metrov dlhá reťaz,
  • Výška stromčeka nad 3 metre – viac ako 30 metrov dlhá reťaz.

Stromček vo výške jeden a pol metra takto omotáte aspoň štyrikrát. Dôležité je ale zvážiť, ako sú od seba svetielka vzdialené, čo je údaj, ktorý nenájdete vždy na balení. Nájdete tam však počet svetiel a tých by na každý meter reťaze malo byť aspoň 15 – 20. Vtedy má mať 15-metrová reťaz aspoň 200 svetiel.

Ak budete brať reťaz s menším množstvom svetiel, skontrolujte, či sú samotné diódy dostatočne veľké. Riedka reťaz sa v kombinácii s malými svietidlami na stromčeku stratí.

Pozor na výrobcu aj predajcu

Vianočné osvetlenie by ste nemali vyberať len podľa ceny, aj keď v mnohých prípadoch je dôležitá. Svojho predajcu si vopred preverte – Európska komisia totiž vydala smernicu, podľa ktorej sa predajcovia musia riadiť a ponúkať na predaj len tie svietidlá, ktorá spĺňajú európske parametre. Testy sa robia pravidle v Holandsku, Nemecku, Maďarsku, ale aj u nás.

👉 MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ:
Vieme čeliť neočakávaným výdavkom v stovkách eur? Prieskum ukázal, že to nedokáže štvrtina ľudí

Ani komisia však nedokáže dávať pozor na každého predajcu a najmä na trhoch sú tieto kontroly veľmi benevolentné. Overte si, či prešli smernicou, výrobca svietidiel sa ňou rád pochváli. Podľa posledných zistení totiž viac ako 40 % svietidiel pochádza z Číny a mnohé z nich majú veľmi tenké vodiče, slabé spevnenie prívodných káblov alebo nedostatočnú izoláciu. Požiar môže vzniknúť veľmi jednoducho.

Niekedy vám napovie aj krátka šnúra od posledného svetielka po napájaciu časť. Mala by mať aspoň meter a pol, prinajlepšom dva metre. Na jednej strane tak nehrozí riziko skratu, na druhej ide aj o estetickosť, nakoľko máte dostatočne dlhý kábel na zapojenie do zdroja a nepotrebujete predlžovací kábel.

Dbajte na bezpečnosť

Aby ste kúpili skutočne bezpečné osvetlenie, čítajte pozorne príbalový leták. Na ňom by sa mali okrem iného nachádzať aj informácie o napätí, príkone, prípadne odolnosti voči vode, prachu a podobne. Tento leták by mal byť v slovenskom jazyku, rovnako ako návod na inštaláciu a na používanie.

Bezpečnosť je dôležitá aj pri ich umiestňovaní. K zásuvke neprikladajte žiadne vysoké koberce ani deky. Pod stromčekom byť môžu a mnohí ich aj majú, no skrat môže spôsobiť zapálenie látky a to by ste určite nechceli. Upozorňujeme aj na to, aby ste vnútorné osvetlenie nenechávali zapnuté, keď odchádzate z domu alebo z bytu. Tak, ako vypínate svetlo v izbách, vypnite aj stromček či iné svetelné reťaze.

Vnútorné von nepatria

Pozorne čítajte, či je reťaz alebo iné osvetlenie na vnútorné alebo vonkajšie použitie. Aj tie vonkajšie musia mať označenie CE – ide o certifikát Európskej únie. Vnútorné osvetlenie nie je ošetrené proti vlhkosti, snehu, vetru či iným externým podmienkam. Aj preto je vonkajšie osvetlenie zvyčajne drahšie.

👉 MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ:
Viete, ako v domácnosti najviac ušetríte za energie?

Interiérové svetlá by ste nemali vešať dokonca ani na balkón či na parapetu. Kvôli vlhku môžu zoskratovať. Na druhú stranu, vonkajšie osvetlenie môžete použiť aj vnútri – vyjde vás však cenovo drahšie a takéto reťaze sú tiež zbytočne dlhé.

Vonkajšie osvetlenie

Ak tento rok uvažujete, že si ozdobíte vysoký strom pred domom, aj v tomto prípade (rovnako ako pri vianočnom stromčeku v domácnosti), aby ste sa mali riadiť jeho výškou. Takto zistíte, že reťaz bude dostatočne dlhá:

  • Výška stromčeka nad 3 metre – aspoň 30 metrov dlhá reťaz,
  • Výška stromčeka nad 5 metrov – aspoň 50 metrov dlhá reťaz,
  • Výška stromčeka nad 7 metrov – aspoň 100 metrov dlhá reťaz,
  • Výška stromčeka nad 10 metrov – aspoň 160 metrov dlhá reťaz.

Osvetlenie pod podhľadom domu inštalujte jedine vo dvojici. Platí, že by ste mali mať vyrátaný obvod domu a prirátať pár metrov k dobru. Dbajte na to, aby malo osvetlenie napájací kábel v kruhovom tvare, bude lepšie držať v zdroji. Spoje (napríklad na predlžovačke) dobre chráňte, zabaľte ich napríklad do igelitky, pretože vlhkosť môže spôsobiť skrat.

LED-ky sú drahšie, ale šetrnejšie

Pre mnohých je rozhodujúcim faktorom cena. Portál energie.sk porovnáva klasické žiarovky a LED osvetlenie. Áno, aj vianočné osvetlenie má svoje LED prevedenie. Obstarávacie ceny sú v priemere nasledovné:

  • Cencúle 4 metre: klasické žiarovky cca 67 eur, LED osvetlenie 113 eur,
  • Svetelný záves 2 x 3 metre: klasické žiarovky cca 156 eur, LED osvetlenie 223 eur,
  • Svetelný kábel 45 metrov: klasické žiarovky cca 159 eur, LED osvetlenie 360 eur.

Obstarávacia cena LED osvetlenia je oproti klasickým žiarovkám od 50 do 100 % vyššia. Napriek tomu sú výhodnejšie, o čom jasne hovorí ich spotreba. Tú portál rátal pri každodennom používaní jednom kalendárnom mesiaci, nepretržite počas 6 denne:

  • Cencúle 4 metre: klasické žiarovky 130 W, LED osvetlenie 37 W,
  • Svetelný záves 2 x 3 metre: klasické žiarovky 365 W, LED osvetlenie 60 W,
  • Svetelný kábel 45 metrov: klasické žiarovky 742 W, LED osvetlenie 95 W.
👉 MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ:
Prezúvanie auta na zimné pneumatiky má pravidlá: Zistite všetko, čo potrebujete vedieť!

Obrovský rozdiel je najmä pri porovnaní závesu a kábla, kde je odber energií nižší šesť- až sedemnásobne. LED svetlá sú rozumnou voľbou, pretože ide o dlhodobú investíciu. Hoci prvé dva-tri roky budete stále v strate. Až potom začínate na odbere energií šetriť. Napríklad svetelná reťaz vie usporiť podľa tohto porovnania približne 20 – 30 eur na energiách ročne. S rastúcimi cenami energií to však môže byť ešte o niečo viac.

Kedy ich zapínať a vypínať?

Samotný režim vonkajších svetiel záleží aj od vášho večerného režimu. Zbytočne budete svietiť celú noc, keď okolo vášho domu nikto nechodí. V obchodoch viete kúpiť časovače na prívod elektriny. Sú to malé zástrčky zo samca do samice, na ktorých si manuálne v kruhu ako na hodinách nastavíte presný interval, ktorý sa bude každý deň opakovať.

Odporúčame zapínať osvetlenie od 16:00, kedy za začína stmievať a osvetlenie je krásne vidieť. Spomínaných 6 hodín uplynie o 22:00, keď je už drvivá väčšina ľudí doma z práce a cesty aj chodníky sú pokojné. V prípade, že chodíte spávať skôr, odporúčame vypínať osvetlenie už o 20:00, prípadne 21:00. Myslite taktiež na to, že ak nebude poobede doma a máte nastavený časovač, pred odchodom ho vypnite. Nenechávajte počas neprítomnosti svietiť ani vonkajšie osvetlenie.

Kábel, ktorým vonkajšie svetlá zapájate, by mal byť zapojený do vonkajšieho zdroja energie. Neprivierajte ho do okien ani do dverí, nakoľko riskujete poškodenie kábla a dookola opakovaný skrat. Ak nemáte vonkajšiu zásuvku, zavolajte si odborníka, ktorý vám s ňou pomôže. Osvetlenie, vonkajšie aj vnútorné, skladujte mimo vianočného obdobia v suchu, určite ho nenechajte na dome či na balóne počas celého roka, nakoľko žiarovky môžu skorodovať.

Máte na dome alebo na byte počas Vianoc vonkajšie osvetlenie?

https://www.gettyimages.com/detail/photo/house-all-a-glitter-for-the-holiday-season-royalty-free-image/185012431?phrase=outdoor%20christmas%20lights%20house&adppopup=true

Zdroj: plnielanu.sk, energia.sk
Odporúčame