Vieme čeliť neočakávaným výdavkom v stovkách eur? Prieskum ukázal, že to nedokáže štvrtina ľudí

muž s prázdnou peňaženkou

Prieskum finančnej gramotnosti odhalil, ako sme na tom (Zdroj: Freepik/user15098835)

Približne 16 zo 100 Slovákov je ohrozených príjmovou chudobou alebo sociálnym vylúčením, 6 zo 100 trpí závažným materiálnym nedostatkom a každý štvrtý nedokáže čeliť vyšším neočakávaným výdavkom. Na základe údajov Štatistického úradu SR na to upozornil analytik Slovenskej sporiteľne, Matej Horňák.

Najviac ohrození sú rodičia samoživitelia a dôchodcovia

Tieto údaje sú výsledkom toho, že niektoré skupiny obyvateľstva patria k najviac zraniteľným a potrebujú pomoc od štátu, aby sa ich situácia ďalej nezhoršovala. „Ide najmä o skupiny ľudí, ako mnohopočetné rodiny, rodičia – samoživitelia či samostatne žijúci dôchodcovia, kde je zvýšené riziko chudoby či sociálneho vylúčenia najčastejšie pozorované,“ uviedol Horňák.

Prehĺbiť sa však podľa neho môžu aj regionálne rozdiely. Sociálna situácia je vo veľkej miere prepojená so zamestnaním a práve pri nezamestnanosti pozorujeme veľké rozdiely medzi jednotlivými regiónmi. V roku 2021 bolo na Slovensku 15,6 % obyvateľov ohrozených príjmovou chudobou alebo sociálnym vylúčením, čo v prepočte predstavuje viac než 800 tisíc ľudí!

Aj prebiehajúca kríza prehĺbi regionálne rozdiely

„Oproti roku 2020 je tento podiel vyšší asi o dva percentuálne body a zároveň najvyšší od roku 2017,“ upozornil analytik. Ide o ľudí, ktorých príjmy sú voči všeobecnej úrovni príjmov v ekonomike nízke. Z tohto dôvodu si nie sú schopní zabezpečiť základné materiálne statky. Ide aj o ľudí, ktorí nepracujú či pracujú málo – prípadne kombináciou dvoch či všetkých spomenutých faktorov.

Asi 6 % obyvateľov si nemôže dovoliť zabezpečiť aspoň 7 z 13 položiek spadajúcich do základného materiálneho zabezpečenia domácnosti. Viac než štvrtina ľudí nedokáže čeliť neočakávaným výdavkom vo výške niekoľkých stoviek eur a približne 6 % ľudí si nedokáže doma udržať primerané teplo.

Ak sa vezme do úvahy v rámci výsledkov aj prebiehajúca energetická kríza, ukáže sa, ktoré skupiny obyvateľstva sú najviac zraniteľné a potrebujú pomoc od štátu, aby sa ich situácia viac nezhoršovala. „Ukazuje sa tiež, že súčasná kríza môže ešte viac prehĺbiť regionálne rozdiely medzi jednotlivými krajmi, ak nedôjde k primeranému zásahu,“ dodal analytik.

👉 MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ:
Falošný bankár: Ďalší bankový podvod je už aj na Slovensku, ako sa pred ním chrániť?

Zdroj: TASR, plnielanu.sk
Odporúčame