Objavili sa vám na tele strie? Toto pomôže, aby zmizli!

Strie

Strie trápia ženy aj mužov (Zdroj: GettyImages)

Strie sú drobné jazvy na pokožke, ktoré sa objavujú na telách žien aj mužov v rôznom veku. Až 80 % dospelých ľudí by ich na svojom tele našlo – menej či viac viditeľné. Čo na ne pomáha? Predstavujú tieto jazvičky vážnejší problém alebo je to iba menšia estetická vada, s ktorou sa dá niečo robiť? Pripravili sme pre vás sumár otázok a odpovedí, v ktorých nájdete tie najdôležitejšie informácie, rady a tipy.

Čo sú strie a ako vznikajú?

Pri prudkých zmenách hmotnosti či raste tela môžu elastické vlákna pod povrchom kože popraskať. Vonkajším prejavom tohto stavu sú pozdĺžne jazvičky vytvárajúce nerovnomerné pruhy – známe ako strie. Najčastejšie sa objavujú na pokožke, ktorá sa v istom období rýchlo naťahuje a zmršťuje.

Na ktorých častiach tela sa strie vyskytujú?

Pokožka je najviac namáhaná na tých častiach tela, do ktorých sa ukladá tuk, ale tiež aj v miestach, kde dochádza k rastu a formovaniu svalov. Strie sa preto objavujú najmä na bruchu, bokoch, stehnách, zadku, prsiach, ramenách a prsiach.

U koho sa strie objavujú?

Strie nie sú iba problémom tehotných žien, hoci práve u nich je rast tela v niektorých partiách veľmi rýchly za pomerne krátke obdobie. Strie na svojom tele nájde takmer každý človek, a to bez ohľadu na pohlavie.

  • Strie sa na tele objavujú v období dospievania počas rýchleho rastu. Viditeľnejšie sú u dievčat, ktoré sa zaobľujú v bokoch a na stehnách. V dospelom veku sú preto strie aj na telách štíhlych ľudí.
  • Ich zvýšený výskyt často súvisí s rýchlym prírastkom hmotnosti.
  • U tehotných žien pokožka praská najmä v oblasti brucha, bokov, krížov a na prsiach.
  • Strie poznajú dokonca aj kulturisti a vzpierači, ktorí zažili prudký rast svalov v niektorých partiách.
  • Za vyššiu náchylnosť na strie môže tiež genetika či dlhodobé nanášanie kortikosteroidov na pokožku.
  • Cushingova choroba a Marfanova choroba tiež súvisia s vysokým výskytom strií na tele.

Sú strie zdraviu nebezpečné?

Ešte krátko predtým, ako popraskajú vlákna v podkoží, môžete pociťovať príznaky ako svrbenie alebo pocit pnutia. Jazvičky samotné už nebolia, pokožka je však v tomto mieste prvé dni citlivejšia, na dotyk aj trochu bolí. Aj keď strie nepredstavujú ohrozenie zdravia či života, sú trvalou jazvou a u niektorých ľudí mávajú vplyv na psychické zdravie a sebavedomie.

👉 MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ:
Milujete sviečky v interiéri? Zasvätíme vás do tajomstva ich výroby!

Najmä prvé mesiace sú viac viditeľné a to často vedie ostychu a k snahe ich ukryť pred pohľadmi ostatných. Za posledné obdobie sa však v tejto oblasti robí veľká osveta, do ktorej sa zapojili mnohé modelky a ukazujú svoje strie bez retuše. Je dobré vedieť, že strie na tele sú normálne.

Prečo majú strie spočiatku červenú až fialovú farbu?

Farba čerstvo objavených strií je mierne znepokojivá. Do drobných trhlín sa nahrnie krv, a preto sú strie spočiatku červenej až fialovej farby. Časom postupne vyblednú a stávajú sa svetlými až striebristými – a tým aj menej nápadnými. Ako dlho potrvá, kým strie vyblednú? U každého človeka je to individuálne, no v priemere až niekoľko mesiacov.

Počítajte s tým, že vyblednutím sa strie nestratia. Jazvičky sú stále mierne pod úrovňou nepoškodenej pokožky. Zostávajú lesklejšie a naviac je takmer nemožné ich opáliť do sneda. Ak je zvyšok tela tmavší, strie sú, paradoxne, znova viditeľnejšie.

Zmiznú strie po schudnutí?

Strie sa často objavujú pri prírastku hmotnosti, ale následným úbytkom sa už nestratia. Dovtedy napnutá pokožka má síce tendenciu stiahnuť sa, no je menej pružná a trhliny v podobe strií na nej zostávajú. Sú však na pohľad aspoň tenšie. Pri rapídnom schudnutí je oblasť so striami azda najkritickejšia. Uvoľnená pokožka zostáva ovisnutá a strie nadmerne zvrásnené.

Čo pomáha na strie? Toto je základná domáca starostlivosť

Ak ste v období zmien telesnej hmotnosti, hormonálnych výkyvov alebo rastu svalov, doprajte pokožke extra starostlivosť. Najviac ohrozené miesta sú tie, kde už zopár strií máte alebo predpokladáte, že by sa mohli rýchlejšie zväčšovať. S pribúdajúcim vekom je totiž množstvo kolagénu a elastínu v pokožke čoraz nižšie, preto sa strie nečakane potrápia aj ľudí, ktorých pri prudkom raste v mladosti obišli.

👉 MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ:
Poznáme najzdravší spôsob, ako uchovať zeleninu: Dajte ju kvasiť, bude vitamínovou bombou!

Vhodná kozmetická starostlivosť

Jedným zo základných preventívnych opatrení je pravidelná výživa pokožky prostredníctvom zvláčňujúcich a zjemňujúcich kozmetických prípravkov. Odporúča sa najmä kozmetika s obsahom kolagénu, vitamínov C a E. Dobré skúseností sú s bambuckým a kakaovým maslom, taktiež s aplikáciou mandľového, kokosového, jojobového a olivového oleja.

Na internete nájdete množstvo rád, ako si podomácky pripraviť rôzne masky a zábaly, ktoré sľubujú zmiernenie viditeľnosti strií. Staré mamy na strie prikladali dokonca obklady s bravčovou masťou. Pravdou však je, že žiadna z nich nie je všemocná a nedokáže sa postarať o tom, aby jazvy z pokožky zmizli.

Strava, výživa a posilnenie pokožky

Ak je vaša pokožka menej elastická, podporte ju vhodnou výživou zvnútra. Na udržanie a obnovenie pružnosti sa odporúča konzumovať stravu bohatú na vitamín A, vitamín E, zinok a selén. Neuškodia ani kvalitné zdroje bielkovín, omega-3mastných kyselín a živočíšna želatína ako zdroj kolagénu.

Silnú ochranu pokožke zvnútra aj zvonka poskytuje koenzým Q10. Obsiahnutý je v zvieracích vnútornostiach, mastných rybách, orechoch a olejnatých semenách. Iba málokto o ňom vie, že dodáva bunkách energiu a minimalizuje vnútrobunkové poškodenia. Na zlepšenie prekrvenia a pružnosti pokožky je tiež vhodné striedanie teplej a studenej vody pri sprchovaní. Alebo aspoň menej šokové sprchovanie vlažnou vodou.

Maskovanie strií

Zabudnite na opaľovanie, to ich viditeľnosť ešte viac zvýrazní. Ak sa však chcete na stretnutí cítiť fajn a viete, že konkrétna časť kože so striami bude vidieť, použite vhodný makeup alebo samoopaľovací prípravok. Kvalitný samoopaľovák v rovnomernej vrstve strie prekvapivo dobre zamaskuje. Dávajte veľký pozor na dôkladné rozotretie prípravku, inak sa stane, že sa v ryhách, ktoré po striach vznikajú, usadí a tieto miesta budú, naopak, zase tmavšie.

 

Zobraziť tento príspevok na Instagrame

 

Príspevok, ktorý zdieľa Stria Lab (@strialab)

Dermatologické procedúry a strie: Ktoré zmierňujú viditeľnosť strií?

Vo všeobecnosti je liečba strií veľmi náročná a s neistým výsledkom. Pod odborným dohľadom by sa s ňou malo začať ešte v čase, kedy sú strie čerstvé (farebnejšie). Staršie a príliš hlboké strie neodstráni už ani drahá procedúra.

👉 MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ:
Skvelý spôsob ako použiť sušenú levanduľu: Vyrobte si voňavé mydlo podľa tohto jednoduchého postupu!

Viditeľné zlepšenie zabezpečuje laserový resurfacing kože. Laser pri ošetrení veľmi precízne odstraňuje vrstvy pokožky, čím stimuluje rast nových kolagénových vlákien, aby sa vytvorila hladšia pokožka. Procedúra nie je vhodná pre tehotné ženy, ľudí so sklonom k patologickému hojeniu rán a na pokožku so zápalovými ochorením.

Ďalej sa na strie používa chemický peeling, ktorý „stiahne“ najvrchnejšiu vrstvu pokožky, čím urýchli a aktivuje tvorbu novej. Na podobnom princípe funguje aj mikrodermabrázia, pri ktorej ide o kontrolované obrusovanie povrchovej vrstvy pokožky pod tlakom prostredníctvom kryštálov. Zahojenie trvá niekoľko týždňov, negatívnymi vedľajšími účinkami môžu byť opuch, hyperpigmentácia alebo hypopigmentácia.

Sú pre vás strie problémom?

Zdroj: Plnielanu.sk
Odporúčame