Vitamín A v našom tele: Spomaľuje starnutie a prospieva zraku

Veselá žena

thinkstockphotos.com

Je nevyhnutný pre zdravý zrak, zohráva dôležitú úlohu pri raste kostí, reprodukčných funkciách a tiež posilňuje imunitný systém. Nedostatok vitamínu A môže spôsobiť šeroslepotu, suchosť očí, problémy s pokožkou, či poruchy imunitného systému. Máte ho v tele dosť?

Samotný vitamín A (alebo retinol) je zastúpený v potravinách živočíšneho pôvodu a patrí medzi vitamíny rozpustné v tukoch. Ľudské telo je však natoľko výnimočné, takže si ho dokáže vyprodukovať aj samo za pomoci karotenoidov. Existujú ich stovky, ale pre organizmus sú najprínosnejšie beta karotén, lykopén a luteín. Napríklad lykopén je považovaný za jeden z najsilnejších antioxidantov rastlinného pôvodu a luteín má pozoruhodné vlastnosti, čo sa týka zdravia očí.

Nedostatok nás trápi málokedy

Vo vyspelých krajinách sa nedostatok tohto vitamínu objavuje pomerne zriedka, horšie je to v rozvojových štátoch. Dôraz na dostatočný príjem by tiež mali dávať vegáni. Azda najznámejším príznakom deficitu tohto vitamínu je šeroslepota. Nízka hladina áčka môže byť zodpovedná aj za pálenie, svrbenie a suchosť očí, zápal viečok, lupiny, lámavé nechty, sexuálne poruchy a kožné problémy. Výnimkou nie sú ani únava, nespavosť a depresívne poruchy. U detí sa prejavuje spomalením alebo zastavením rastu.


Mohlo by vás zaujať: Vyrážky, prasknuté žilky či vrásky na tvári: Čo všetko hovoria o vašom zdraví?


Funkcie

 • posilňuje obranyschopnosť organizmu, konkrétne sa podieľa napríklad na zvýšení aktivity bielych krviniek
 • je nevyhnutný pre zdravý zrak, umožňuje očiam lepšie sa prispôsobiť zmenám svetla a tiež zlepšuje nočné videnie
 • je prevenciou proti vzniku šeroslepoty a ďalších chorôb očí
 • vitamín A ako antioxidant chráni pleť pred voľnými radikálmi a zabezpečuje, aby bola jemná a hebká
 • pomáha pri kožných chorobách (ekzémy, psoriáza)
 • eliminuje tvorbu kožného mazu, čím znižuje riziko vzniku akné
 • podieľa sa na tvorbe dentínu, resp. vnútornej vrstvy zubu, čiže je dôležitý aj pre zdravé zuby i kosti
 • slúži ako prevencia proti vzniku močových kameňov
 • vitamín A patrí do kategórie vitamínov, ktoré majú schopnosť spomaľovať starnutie, konkrétne znižovať tvorbu vrások a stareckých škvŕn
 • je jedným z preventívnych prostriedkov vzniku infarktu a mŕtvice, pretože znižuje hladinu cholesterolu v krvi
 • podporuje činnosť pohlavného ústrojenstva (ovplyvňuje spermie, vajíčka i vývoj plodu)

Kde ho nájdete?

Odporučená denná dávka vitamínu A pre ženy je 0,6 mg a pre mužov 0,7 mg na deň. V čase tehotenstva a dojčenia sa zvyšuje na 1,2 až 1,6 g denne.

Samotný vitamín A sa nachádza v potravinách živočíšneho pôvodu, ako napríklad v pečeni, mliečnych výrobkoch, rybách, mäse a žĺtku. Vo forme provitamínu  je zastúpený v ovocí a zelenine, ktoré obsahujú farbivo karotén, teda majú žltú, oranžovú alebo červenú farbu. Konkrétne je to v sladkých  zemiakoch, mrkve, tekvici, paradajkách, marhuliach, broskyniach, papáji, tmavej listovej zelenine (kel), rímskom šaláte, brokolici, paprike, mangu atď. Pri ovocí a zelenine je dôležité myslieť na to, že tepelnou úpravou nad 180 stupňov Celzia sa ničí.


Všetko pre zdravé telo a dušu nájdete na www.vysetrenie.sk


Nadmerný príjem

Keďže je áčko zastúpené v širokej škále potravín, s užívaním výživových doplnkov to netreba preháňať. Vysoké dávky vitamínu A v organizme môžu spôsobiť viacero komplikácií, ako napríklad nevoľnosť, zvracanie, apatiu, suchosť pokožky, poruchy videnia či ťažkosti s kĺbmi. Obzvlášť nebezpečné je u tehotných žien, pretože ovplyvňuje vývoj plodu. Vedecké štúdie naznačujú, že u tých, ktorí majú v organizme dlhodobo dávky vitamínu A vyššie ako 1,5 mg, sa zvyšuje riziko osteoporózy vo vyššom veku. Tiež nedostatok vitamínu D môže mať za následok vysoké hladiny áčka v organizme a s ním spojené príznaky toxicity.


Trpeli ste niekedy nedostatkom vitamínu A? Napíšte ostatným čitateľom svoje skúsenosti v diskusii.

Zdroj: thinkstockphotos.com, thinkstockphotos.com, Mirka
Odporúčame