Bolesti hlavy, chrbtice či kĺbov? Vyskúšajte tieto tipy pre vytúženú úľavu

bolesť

thinkstockphotos.com

Stali sa analgetiká povinnou výbavou vášho nočného stolíka či kabelky? Ak vás bolesť prenasleduje dlhší čas a prerástla do chronického štádia, je na čase poobzerať sa po menej škodlivej alternatíve. Tú v najnovšom výskume priniesli americkí vedci, ktorí namiesto tabletiek odporúčajú metódy hlboko zakorenené vo východných kultúrach. Ktoré to sú a v čom všetkom podľa nedávnych zistení dokážu pomôcť?

Kedy hovoríme o chronickej bolesti?

Zatiaľ čo akútna bolesť vzniká náhle a z plného zdravia, tá chronická sužuje pacienta celé týždne a je pre ňu typické to, že sa postupom času zhoršuje. Azda najčastejšie sa skloňuje práve pri onkologických ochoreniach. V ambulanciách však pribúdajú aj takí pacienti, ktorí trpia dlhodobými bolesťami kostrovo-svalového aparátu i bez zjavnej príčiny. Chronická bolesť je bolesť v trvaní viac ako 3 mesiace, ktorá výrazným spôsobom znižuje kvalitu života. Medzi jej najväčšie negatíva patrí:

  • znížený pracovný výkon
  • poruchy spánku
  • oslabený imunitný systém
  • zmeny správania – ľudia trpiaci neustálou bolesťou sú podráždení, majú prudké reakcie, často pôsobia vyčerpaným dojmom
  • nadváha – ak nás bolesť obmedzuje v pohybe, športovým aktivitám sa, prirodzene, začneme vyhýbať
  • sociálna izolácia – pacienti s chronickou bolesťou postupne prestávajú vyhľadávať spoločnosť priateľov a známych, uzatvárajú sa do seba
  • depresívne stavy – priamo vyplývajú z predchádzajúceho bodu, v pacientoch sa prehlbuje úzkosť, pocity beznádeje a obavy, že sa ich stav už nikdy nezlepší

Mohlo by vás zaujímať: Migréna je u vás častým hosťom? Skúste 9 tipov, ako sa jej zbaviť!


Štúdia mapovala prípady za uplynulé polstoročie

Nepríjemné dlhodobé stavy súvisiace s pohybovým aparátom si za predmet svojho skúmania zvolila skupina vedcov spoza veľkej mláky v Národnom inštitúte zdravia. „Mnohým Američanom, ktorí trpia chronickou bolesťou, analgetiká nemusia priniesť úplnú úľavu a môžu spôsobiť nechcené vedľajšie účinky,“ vysvetľuje hlavný autor výskumu, Dr. Richard Nahin. „Veľa ľudí sa preto obracia k nefarmakologickým postupom liečenia ich bolesti. Cieľom tejto štúdie bolo priniesť relevantné a vysokokvalitné informácie tak pre poskytovateľov zdravotnej starostlivosti, ako aj pacientov, ktorí trpia chronickou bolesťou,“ pokračuje americký lekár. Odborníci deklarujú, že podrobne preskúmali 105 štúdií za uplynulých 50 rokov, ktoré sa venovali pacientom trpiacim bolesťami chrbta, osteoartritídou, fibromyalgiou, bolesťami krčnej chrbtice, silnými bolesťami hlavy a migrénami.

Stavte na jogu a akupunktúru

Práve tieto dve metódy sa javia ako najúčinnejšie v nefarmakologickej liečbe bolesti chrbta. Akupunktúra a Tai Chi sľubuje úľavu pri osteoartritíde kolien. Na odstránenie napätia a bolesti krčnej chrbtice je najvhodnejšia masážna terapia, no jej účinky, žiaľ, nie sú dlhodobé. Silné bolesti hlavy a migrénu zasa pomôžu zmierniť relaxačné techniky.


Mohlo by vás zaujímať: 10 tipov, ako zatočiť s bolesťami hlavy: Zvládnete to aj bez liekov!


Namiesto tabletiek vyskúšajte podložku na cvičenie

Ak dodržíte niekoľko dôležitých zásad, pohyb pre vás nebude predstavovať nedosiahnuteľnú métu. S jogou ani akýmkoľvek iným cvičením nikdy nezačínajte v najakútnejšej fáze bolesti. Napredujte pozvoľna a začnite s minimálnymi nárokmi – pre začiatok vám postačí aj 15-20 minút denne. Vyhýbajte sa prudkým pohybom a ak cítite, že váš stav sa počas cvičenia zhoršuje, aktivitu ihneď prerušte. Tu sú osvedčené cviky, ktoré prinášajú úľavu od bolesti chrbtice:

  1. Zdvih panvy: Ľahnite si na chrbát, ruky majte voľne položené vedľa tela a nohy pokrčte v kolenách. Stiahnite sedacie svaly a celú panvu pomaly dvíhajte hore. V najvyššom bode pobudnite pár sekúnd a panvu pomaly spúšťajte dole na podložku. Opakujte 15-20krát.
  2. Kobra: Ľahnite si na brucho, vystreté nohy oprite o zem špičkami. Dlane položte na úroveň ramien, dívajte sa pred seba a pomaly dvíhajte celý trup, až kým sa ramená nevystrú v lakťoch. Aj v tejto polohe pobudnite pár sekúnd a následne sa s celým trupom opätovne vráťte na podložku. Opakujte 20krát.
  3. Mačka: Kľaknite si na kolená a dlaňami sa oprite o zem – takpovediac „na všetky štyri“. Chrbát prehnite smerom hore tak, že hlava a uvoľnený krk smeruje dole. Vydržte 3 sekundy a chrbát prehnite smerom dole. Opäť vydržte 3 sekundy a chrbát prehnite smerom hore. Opakujte 15-20krát.
  4. Úklony hlavy: Výhodou je, že tieto cviky môžete robiť kdekoľvek – hoci aj počas obednej prestávky. Sadnite si tak, aby ste sa chodidlami dotýkali zeme a aby kolená zvierali uhol 90°. Vystrite chrbát a pomaly otáčajte hlavu doprava, až pokiaľ vás stavce pustia. Vydržte 2-3 sekundy a otočne hlavu doľava. Po jednej sérii hlavu presuňte do záklonu a následne sa snažte položiť bradu na hrudník. Pravidelným opakovaním cvikov zmiernite napätie šije, ktoré je častým pôvodcom bolesti hlavy.

Mohlo by vás zaujímať: Zbavte sa bolestí chrbta: Naučte sa správne sedieť, chodiť aj spať


Neliečte sa sami, vyhľadajte odborníka

Ak si s pretrvávajúcou bolesťou neviete rady, nesiahajte po voľnopredajných analgetikách. Okrem vážneho narušenia funkcie pečene si totiž môžete privodiť aj ďalšie zdravotné komplikácie. Odbor algeziológie nie je v medicínskych kruhoch žiadnou novinkou, preto radšej navštívte jednu z ambulancii chronickej bolesti. Ak sa rozhodnete cvičiť doma v obývačke, ani rada fyzioterapeuta nie je na zahodenie. Počas rehabilitácie vám totiž vyškolený zdravotník môže názorne ukázať, ako jednotlivé cviky vykonať správne a ako sa vyhnúť prípadným chybám či zraneniam.


Ako proti neustupujúcej bolesti bojujete vy? Podeľte sa o svoje skúsenosti s ostatnými čitateľmi v diskusii pod článkom.

Zdroj: thinkstockphotos.com, Thinkstock, Emília G.
Odporúčame