Chôdza alebo turistika: Ktorú si zvoliť a ako z nich vyťažiť maximum?

staršia pani na túre

Aj prechádzanie sa má veľké benefity (Zdroj: Freepik/karlyukav)

Chôdza patrí medzi najobľúbenejšie aeróbne fyzické aktivity. Okrem toho aj turistika láka veľké množstvo ľudí. Ich počty sa každým rokom zvyšujú. Obe vám umožňujú pohyb po vonku a počas pandémie sú výrazne nízkorizikovou aktivitou. Sú však tieto dve formy pohybu skutočne také odlišné?

Obe aktivity predstavujú kardio cvičenie, ktoré môže pomôcť upraviť krvný tlak a hladinu cholesterolu. Sú tiež skvelé pre srdce. „Chôdza je jedným z najlepších cvičení pre zdravie srdca vo všetkých vekových kategóriách. Platí to aj pre ľudí, ktorí majú srdcové problémy,“ povedal doktor Fahmi Farah z Bentley Heart Medical Center v Texase „Turistika je tiež srdcu prospešná a poskytuje telu vyšší podiel spálených kalórií za kratší čas.“

Oba druhy pohybu sú skvelé na zlepšenie výkonu srdca a pľúc. Turistika aj chôdza vám môžu pomôcť aj schudnúť,“ povedal Darryl Higgins, odborník na fitness. Ktoré cvičenie je pre vás najlepšie, závisí od vašich fitness cieľov a osobných preferencií. Tu je zopár hlavných úvah, ktoré vám pomôžu rozhodnúť sa, či sa vydať na prechádzku alebo túru.

Ak chcete spáliť viac kalórií, choďte na turistiku

Počet kalórií, ktoré môžete spáliť na túre v porovnaní s prechádzkou, závisí hlavne od členitosti terénu, náročnosti trasy a aj od toho, akú záťaž máte na chrbte. Medzi ďalšie faktory patrí počasie, váš vek, hmotnosť a pohlavie. Kým pri chôdzi môžete spáliť približne 100 kalórií na 1,7 kilometra, pri turistike môžete toto číslo ľahko zdvojnásobiť. A ak si na chrbát pripevníte ťažký batoh a zdoláte strmý a náročný terén, spálite aj viac ako 500 kalórií za hodinu.

Ak chcete odľahčiť peňaženku, choďte na prechádzku

Chôdza je zadarmo. Pohodlne sa oblečte a obujte a môžete vyraziť. Pešia turistika môže byť rovnako lacná ako chôdza, ak máte ľahký prístup k turistickému chodníku a idete len na krátky výlet, no zvyčajne to tak nie je. Turistika si často vyžaduje rôzne poplatky, či už za špeciálne oblečenie a obuv, dopravu na miesto, odkiaľ chcete na túru vyraziť, špeciálne vybavenie, ako je batoh, trekingové palice a podobne. Pre náročnejších ľudí, ktorí idú na túru na dlhé vzdialenosti alebo viac dní, je priplatenie si za vybavenie, ako je stan, spací vak a kempingový varič, tiež nutnosťou.

Na stres pomáhajú obe aktivity

Chôdza aj turistika pomáhajú znižovať stres a úzkosť, rovnako ako väčšina foriem fyzickej aktivity. Obe sú  tiež skvelé na zlepšenie bdelosti a koncentrácie, zníženie únavy a zvýšenie celkovej kognitívnej funkcie mozgu. Turistika však prináša ďalšie upokojujúce výhody, pretože sa vykonáva v prírode.

Množstvo štúdií v priebehu rokov spájalo pobyt v prírode s duševnou pohodou. Podľa štúdie Cornell University z roku 2020 len 10 minút v prírode, znížil sa im fyzický a duševný stres. Keď boli ľudia vonku v prírode, stali sa pokojnejšími a navyše si vypestovali zmysel pre komunitu a spolupatričnosť. Ak nemôžete ísť na túru, prechádzka po meste alebo v miestnom parku je stále lepšia ako prechádzka v posilňovni na páse, tak ak máte možnosť túlať sa lesom, urobte to.


Plní elánu aj na Facebooku: Buďte v obraze a nenechajte si ujsť už žiadny zaujímavý článok

Zdroj: plnielanu.sk, cnn.com
Odporúčame