Milujete sviečky v interiéri? Zasvätíme vás do tajomstva ich výroby!

Sviečka

Vlastnoručne vyrobená sviečka bude pekným darčekom (Zdroj: GettyImages)

Niektorí ľudia ich používajú ako dekoráciu, iní na meditáciu, odohnanie zlej energie či na ochranu, ďalší ako núdzový zdroj svetla. Sviečky dokážu navodiť príjemnú atmosféru, prevoňať a zútulniť priestor. Ale môže sa z nich stať aj krásny, originálny darček. Vzácnym sa stáva najmä vtedy, ak ho vytvoríte vlastnoručne. Nie to žiadna veda. Základom je zoznámiť sa so základnými surovinami a pomôckami.

Z čoho si vyrobiť sviečku?

Dnes sa na výrobu sviečok najčastejšie používa parafín, vosk a sviečkový gél. Hlavný rozdiel je v tom, že parafín (sviečkový vosk) je syntetický produkt a názvom „vosk“ sa označujú prírodné produkty – včelí, sójový, palmový vosk. Väčšinu z nich možno kúpiť v granulovanej forme, čo zlepšuje manipuláciu a rozpustnosť. Ak vám príde vosk v kompaktnom bloku, nasekajte ho nožom na menšie kúsky. Aké sú ich jednotlivé vlastnosti?

Sviečky
Zafarbené gély na sviečky sú o niečo drahšie ako číry gél. (Zdroj: Plnielanu.sk/Vlaďa)

1. Parafín

Je jednoznačne najpoužívanejším materiálom na výrobu sviečok, najmä kvôli jeho nízkej cene. Pri výrobe sviečok sa pridáva k parafínu stearín alebo iné aditívum na zlepšenie vzhľadu a horiacich vlastností. Výhodou parafínu je, že sa ľahko farbí a dobre drží vôňu. Nevýhodou je uvoľňovanie škodlivých výparov do ovzdušia počas horenia, ktoré pri dlhodobom vdychovaní môžu viesť k bolesti hlavy a sťaženému dýchaniu.

2. Palmový vosk

Ide o rastlinný vosk, ktorý vzniká ako vedľajší produkt pri výrobe palmového oleja. Je zdravotne vyhovujúci, nedymí a horí pomalšie. Nie je k nemu potrebné pridávať žiadne aditíva. Cenovo je porovnateľný s parafínom.

3. Sójový vosk

Je to prírodný produkt, ktorý sa vyrába zo sójových bôbov a má jemnú vôňu. Ak do neho pridáte esenciálny olej, prevonia celú miestnosť a nevyparuje žiadne škodliviny. Za kvalitu si však priplatíte skoro dvojnásobok.

👉 MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ:
Poznáme najzdravší spôsob, ako uchovať zeleninu: Dajte ju kvasiť, bude vitamínovou bombou!

4. Včelí vosk

Najprirodzenejší a tiež najdrahší vosk. Niet divu, veď pracovitých včiel v prírode ubúda. Často sa používa do kozmetiky a na výrobu točených sviečok z včelích plátov. Sviečky z včelieho vosku sú jedny z najstarších, aké poznáme. Voňajú príjemne medovo, takže do vosku nemusíte pridávať žiadnu vôňu. Pri topení sa uvoľnujú jeho priaznivé vlastnosti do okolia.

5. Sviečkový gél

Kvalitný číry gél na sviečky sa vyrába z čistených minerálnych olejov a polymérov. Veľmi rýchlo tuhne (30 až 60 minút) a horí oveľa dlhšie ako vosk. Cena je len o niečo vyššia ako pri parafíne. Môžete doň pridať farbu, vôňu alebo rôzne dekorácie. Kúpiť sa dajú aj zafarbené gély, ktoré sú však oveľa drahšie ako číry gél.


Mohlo by vás zaujať: Vonné sviečky vzbudia vášeň či zdvihnú náladu: Ktorá aróma je pre vás tá pravá?


Základné pomôcky pri výrobe sviečok

Domáca výroba sviečok si nevyžaduje špeciálne pomôcky. Ak chystáte vašu premiéru, poslúžia vám aj zvyšky starých sviečok, ktoré sa očistia od starých knôtov a drobných nečistôt. Okrem základnej suroviny (vosku, parafínu alebo gélu) potrebujete:

  • Knôt: ideálny je s podstavcom (malý kovový pliešok, v ktorom je knôt upevnený)
  • Nádobu na odlievanie sviečky: napríklad sklený pohár, stará šálka, silikónová, polykarbonátová či odolná plastová forma, hliníkový, prípadne iný obal, ktorý dobre znáša vyššie teploty. Formy vyrobené z odolných materiálov sa dajú používať opakovane a dlhodobo.
  • Dva hrnce: jeden hrniec s vriacou vodou, do ktorého sa ponorí hrniec s roztápanou surovinou
  • Farbu a vôňu: podľa vášho výberu
  • Drevenú špachtľu: na miešanie, ale aj na uchytenie knôtu, napríklad z nanuku
  • Pracovnú podložku: drevenú alebo plastovú dosku na krájanie
  • Papierové obrúsky
Sviečky
Vyrobiť si vlastnú sviečku nie je vôbec náročné (Zdroj: Plnielanu.sk/Vlaďa)

Roztápanie a tuhnutie vosku

Vosk, parafín i gél na sviečky sa roztápajú vždy len vo vodnom kúpeli za občasného miešania. Stačí ich iba roztopiť, nie variť! Majte na pamäti, že sú to horľavé hmoty a dbajte na bezpečnosť. Sviečka by mala vytuhnúť pri izbovej teplote. Ak náhodou potrebujete tento proces urýchliť, môžete ju vložiť na chvíľu do chladničky. V takom prípade však riskujete popraskanie vosku.

👉 MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ:
Autom na výlet? Poradíme vám, ako sa zbaliť, dokedy dieťa potrebuje autosedačku aj čo robiť so zvieratami v aute

Farby a vône do sviečok

Niekto má rád naturálne, iný zase farebné sviečky, ktoré môže zladiť s interiérom. Ak chcete farebné sviečky, je potrebné použiť špeciálne farby na sviečky. Sú veľmi intenzívne: 1 g zafarbí až 1 kg vosku (gélu), takže s nimi narábajte opatrne. Použitie iných farieb (napríklad do kozmetiky) nie je vhodné. Nemusia sa dobre rozpustiť.

Ak chcete zachovať prírodný charakter sviečky, môžete vyskúšať prírodné farbivá, ktoré ponúka vaša záhradka alebo kuchyňa (koreniny, sušené bylinky, kvety, ovocie či riasy). Napríklad so sladkou mletou paprikou získate oranžovú farbu, s kurkumou zase žltú farbu. Ideálne je zabaliť ich do kávového filtra alebo husto tkanej gázy a lúhovať ich v horúcom vosku.

K sviečkam neodmysliteľne patria aj vône. Parfémové kompozície síce voňajú lákavo, ale radšej dajte prednosť prírodným esenciálnym olejom (siliciam), ktoré sú pre vaše zdravie bezpečnejšie. Praktická fľaštička s kvapkadlom, v ktorej sa predávajú, vám pomôže dodržať predpísané dávkovanie. Jednotlivé vône môžete miešať a vytvárať si tak vlastné originálne kombinácie. Vôňa sa často ladí s farbou, napríklad citrón + žltá farba, mandarinka + oranžová farba. Pridávajú sa spoločne až do celkom rozpusteného vosku (gélu), ktorý stačí už len naliať do formy a počkať na výsledok.

Dekorácie a ozdoby do sviečok

Sviečky sa dajú zdobiť už počas výroby, a to pridaním sušených kvietkov (nechtík, harmanček, levanduľa), byliniek (vetvičky rozmarínu), zrniek kávy či korenia (drievko škorice, badián, klinčeky). Keď sviečka stuhne, prírodné dekorácie budú pôsobiť veľmi vkusne. V gélových sviečkach zase krásne vyniknú kamienky, mušle, ulity, sklené korálky a ďalšie nehorľavé dekorácie.Podľa vašej fantázie môžete ozdobiť aj hotové sviečky: servítkovou technikou, farebnou stužkou alebo jutovým špagátom. Pred použitím však nezabudnite horľavé ozdoby odstrániť.

Skúšali ste už doma vyrábať sviečky?

Zdroj: Plnielanu.sk
Odporúčame